mała wiejska chatka
13
kwi

Wiejski klimat

Styl rustykalny kojarzy się z wiejskim klimatem, piknikiem na łące, wieczornym kieliszkiem wina przy ciepłym rozpalonym kominku i sielanką. Opiera się na swojskości i tęsknocie za spokojnym życiem na wsi, co sprawia, że w rustykalnym domu łatwo się zrelaksować i zapomnieć o codziennych problemach. Styl rustykalny najlepiej sprawdzi się w dużej przestrzeni, którą można zaaranżować na wzór tradycyjnych wiejskich dworków. Mimo to dobrze prezentować się będzie także w mniejszym mieszkaniu, szczególnie w połączeniu z elementami innych stylów, które dodadzą wnętrzu nowoczesnego sznytu. Połączenie motywów nie będzie trudne ze względu na eklektyczny charakter stylu rustykalnego. W rustykalnym mieszkaniu jasne barwy, charakterystyczne dla wnętrz w stylu skandynawskim, łączą się z ciemniejszymi dodatkami, które mogłyby znaleźć się także w przestrzeniach urządzonych w stylu glamour lub klasycznym. Styl ten nie narzuca dużych ograniczeń przy wyborze dodatków. Jak sprawić, żeby w naszym domu zagościła idylliczna, wiejska atmosfera? 

Kolory  

Chcąc zaaranżować wnętrze w stylu ciepłej i przyjemnej babcinej chaty, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kolorystykę. Przy projektowaniu mieszkania w stylu rustykalnym najlepiej operować jasnymi barwami i trzymać się ustalonej palety kolorystycznej – warto zwrócić uwagę na beże, odcienie bieli – kojarzące się z bielonymi ścianami wiejskich domów. Mile widziane są także stonowane brązy i inne ziemiste kolory przywodzące na myśl naturę. Przy wyborze dodatków i mebli świetnie sprawdzi się miedź, glina lub wiklina – wszystko niepomalowane, w swoich naturalnych kolorach. Z białymi ścianami świetnie komponować się będzie naturalna drewniana podłoga. Trzymanie się podstawowej palety barw ułatwi nam stworzenie spójnego wnętrza.  

drewniane meble w sypialni

Organiczne materiały i tekstylia  

Dla wnętrz w stylu rustykalnym charakterystyczne są naturalne materiały. Mowa tu zarówno o meblach, które mogą być wykonane z naturalnego, niepomalowanego drewna, jak i o tekstyliach. Do nadania wnętrzu rustykalnego charakteru można użyć lnianej lub bawełnianej narzuty. W kuchni warto postawić na kamienne blaty – wszystko zgodnie z naturą! 

Styl rustykalny wyróżnia się w szczególności dekoracyjnym wykorzystaniem drewnianych elementów. Drewno, z którego wykonane są meble, nie musi być idealnie obrobione. Chropowatość czy widoczne sęki pomogą nadać mu naturalny wygląd. Zarówno meble, jak i inne wykończenia będą wyglądały najlepiej, gdy nie zostaną pomalowane farbą, a tylko polakierowane. Spowoduje to wrażenie eleganckiej starości, którego poszukujemy, projektując wnętrze w stylu rustykalnym. Materiały, których należy unikać, to te kojarzone głównie z nowoczesnym, industrialnym wystrojem, takie jak beton plastik i aluminium. Dzięki uważnemu doborowi materiałów nasz dom będzie jawił się jako urządzony solidnie i neutralnie, a równocześnie stylowo.  

Pamiątki po babci, czyli idealne dodatki 

Żeby nadać wnętrzu oryginalny, sielski charakter, warto postawić w nim kilka dodatków, które rzeczywiście miały styczność z wiejskim życiem. Może to być bańka po mleku albo drewniana skrzynia do przechowywania ubrań. Idealnie nada się również stara wiejska szafa lub inny duży mebel. Mile widziane są wszelkie graty i starocie, chociaż warto pamiętać o zachowaniu umiaru, żeby nie przeciążyć mieszkania zbyt dużą ilością przedmiotów. Warto szukać dodatków autentycznie starych, ważne jednak, żeby nie były zniszczone. Dobrym pomysłem jest wybranie się na pchli targ i zakupienie kilku wiekowych przedmiotów. Można również spróbować odnowić swoje stare meble, które przeleżały na strychu ładnych parę lat.  

Styl rustykalny idealnie łączy się z rękodziełem. Pięknie wykonane, jedyne w swoim rodzaju, rzemieślnicze przedmioty, nigdy nie wyjdą z mody, warto więc pokusić się o wyroby lokalnych artystów. Dodatki powinny być spójne z paletą barw, jaką wybraliśmy dla swojego wnętrza, dlatego świetnie sprawdzą się takie z naturalnych materiałów, na przykład gliniane wazony albo wiklinowe kosze. Dzięki swojej fakturze idealnie będą komponowały się z innymi organicznymi elementami naszego wnętrza, a cała aranżacja sprawi wrażenie kompletnej. 

salon

Styl rustykalny w miejskim wykonaniu  

Rustykalna przestrzeń kojarzy się z przestronnością dużego domu z ogrodem. Jednak oddanie klimatu sielanki jest wykonalne nawet w niewielkim mieszkaniu na osiedlu w centrum miasta. W tym celu wystarczy trzymać się podanej wcześniej palety barw i eksperymentować z dodatkami. Styl rustykalny to przede wszystkim odpowiedni, relaksujący klimat, który próbujemy osiągnąć za pomocą mebli i kolorów, jeśli więc nie ma możliwości wykonania całego projektu w stylu rustykalnym, można osiągnąć pożądany efekt, bawiąc się dodatkami i fakturami. Wprowadzenie kilku odpowiednich elementów, takich jak stara naftowa lampa, ciepły patchworkowy pled, drewniane obramowania wokół drzwi czy polakierowany, drewniany stół nadadzą Twojemu mieszkaniu pożądanego charakteru. Warto jednak pamiętać, żeby nie przeciążać małego mieszkania, a postawić raczej na rustykalne akcenty. W innym wypadku aranżacja może sprawiać wrażenie karykaturalnej i być niefunkcjonalna. 

Najważniejsze cechy rustykalnego wnętrza 

Istotą stylu rustykalnego jest oddanie designu, jaki towarzyszy nam w górskiej chatce albo w uroczym domu z ogródkiem, gdzieś na wsi. Styl rustykalny charakteryzuje się więc przede wszystkim: 

  • jasną, stonowaną paletą barw, 
  • eklektycznym zestawieniem faktur i kolorów, tak zwanym kontrolowanym nieładem,               
  • naturalnymi materiałami,  
  • harmonijnie dobranymi dodatkami,  
  • dużą ilością dodatków zrobionych własnoręcznie lub odnowionych,  
  • nawiązaniem do natury, 
  • nawiązaniem do wszystkiego co wiejskie i sielskie.  

Projekty wnętrz, które zachwycą Twoich gości

Choć kojarzony jest głównie z dużymi przestrzeniami, świetnie sprawdzi się także w małym mieszkaniu. Jeśli chcesz urządzić dom w stylu rustykalnym albo po prostu dowiedzieć się więcej o różnych opcjach i stylach zapraszamy do kontaktu z MAZZANI

Pytania naszych klientów:

Jak połączyć styl rustykalny z nowoczesnym?

Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie mieszkania w nowoczesnym stylu, zwracając jednak uwagę na jasną paletę kolorów, a następnie wprowadzenie kilku mocnych elementów rustykalnych, takich jak stara drewniana szafa albo belka rustykalna nad stołem, na której można zamontować oświetlenie. Dobrym pomysłem będzie też zakup mebli, wykonanych z jasnego, niemalowanego drewna.

Czym różni się styl rustykalny od stylu boho?

Styl rustykalny jest bardziej harmoniczny. Choć oba style łączy użycie naturalnych elementów, styl boho nawiązuje przede wszystkim do cyganerii artystycznej. Jest bardziej chaotyczny, a jego wyznacznikami mogą być frędzle, etniczne wzory i pióra.