kuchnia w stylu loftowym
24
wrz

Uniwersalność stylu loftowego w aranżacji wnętrz

Styl loftowy to jeden z najczęściej wybieranych stylów aranżacji wnętrz. Dlaczego ludzie tak uwielbiają ten trend? Między innymi dlatego, że jest niezwykle uniwersalny. Sprawdza się idealnie dla małych, jak i dużych przestrzeni. Poniższy artykuł przedstawia charakterystykę tego stylu.  

biała kanapa i kominek w salonie

Styl loftowy – skąd pochodzi?  

Styl loftowy ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwa pochodzi od słowa loft, czyli określenia mieszkań, które były aranżowane w miejscach nieużytkowanych fabryk lub magazynów. W latach 50. było ich całkiem sporo z powodu recesji i upadków kolejnych zakładów przemysłowych. Stały się popularne ze względu na swoją niską cenę. Zdobyły też serca artystów, którzy zaczęli tworzyć oryginalne lofty, do dziś będące wzorem dla współczesnych projektantów. Styl loftowy rozprzestrzenił się również w Europie, głównie na przełomie lat 80. i 90. Obecnie projektuje się zgodnie z tym stylem mieszkania, domy, pomieszczenia biurowe a nawet większe powierzchnie, takie jak restauracje lub hotele.  

Aranżacja loftowa w pigułce  

Styl loftowy najlepiej współgra z industrialnymi budynkami lub kamienicami, jednak można go też wnieść do zwykłego domu lub mieszkania. Wystarczy tylko otwarta przestrzeń, którą będzie można podzielić na strefy. Czasami jednak wymaga to niewielkiej przebudowy, np. przesunięcia lub wyburzenia ścianek działowych. Czym jeszcze charakteryzuje się styl loftowy? Oto kilka jego najważniejszych cech: 

  • otwarty plan, 
  • duża ilość światła naturalnego, 
  • wysokie sufit, 
  • stonowana kolorystyka, 
  • minimalizm w doborze dodatków, 
  • surowy klimat, 
  • obecność belek, widocznych rur, otwartych instalacji, 
  • ceglane elementy na ścianach. 
loftowa łazienka

Styl loftowy – podstawowe kolory  

Paleta kolorów dla stylu loftowego jest raczej chłodna i stonowana. Najbardziej typowe kolory dla wnętrza loftowego to czerń, biel, szary i brąz. Przy aranżacji należy pamiętać, aby stosować ich różne odcienie, ponieważ wybór jednej barwy sprawi, że pomieszczenie będzie zbyt nudne i monotonne. Ponadto warto kontrastować je z elementami w żywych kolorach, np. pomarańczowym. Dobrze prezentować będzie się ciemna, drewniana podłoga oraz jasne, szare ściany z widocznymi cegłami w odcieniu terakoty. Jeśli chodzi o dodatki, można pokusić się o bardziej szalone kolory – zielony, żółty, niebieski. Jednak należy przy tym pamiętać o umiarze, aby zachować surowy klimat stylu loftowego.  

Meble w stylu loftowym  

Meble w stylu loftowym powinny jednocześnie podkreślać charakter wnętrza i spełniać swoją funkcjonalność. Nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ mogą przytłaczać. Loftowe, otwarte przestrzenie lubią przede wszystkim prostotę. Z tego powodu świetnie sprawdzą się drewniane meble, najlepiej stylizowanie na stare, które mają stalowe elementy malowane proszkowo na czarno lub biało. Surowy klimat loftowego mieszkania można złagodzić wykorzystując meble tapicerowane skórą lub aksamitem. Większość mebli powinna być wielozadaniowa, aby było ich jak najmniej. Kanapa może jednocześnie pełnić rolę przestrzeni do relaksu, snu i przechowywania różnych przedmiotów. Tak samo w pufie lub na półce pod stolikiem kawowym zmieszczą się różne drobiazgi, książki i czasopisma. W jadalni pożyteczny będzie rozsuwany stół, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca a od święta można przy nim przyjąć gości.  

Loftowe dodatki  

Loftowe wnętrze lubi prostotę, dlatego takie też powinny być dodatki. Dobrym wyborem będą oryginalne, geometryczne akcesoria, podkreślające surową formę tego stylu. Najlepiej postawić na lustra i zegary w metalowych ramach, mosiężne wieszaki na ubrania oraz czarno-białe fotografie ustawione na półkach. Kreatywnym rozwiązaniem są również ręcznie robione dodatki z naturalnych materiałów – drewna z odzysku, szkła lub terakoty. Aby nieco ocieplić chłodne pomieszczenie, można przyozdobić je świecami, jutowymi narzutami lub miękkimi, wełnianymi kocami. Mieszkanie ożywią również rośliny w stalowych lub betonowych donicach. Nie powinno się używać zdobionych osłonek, ponieważ zepsują loftowy klimat aranżacji. Roślinność, która będzie się z nim komponować to wszelkie zielone gatunki o rozłożystych liściach, dorastające do wysokich rozmiarów. Oto kilka popularnych gatunków: 

  • monstera, 
  • palma, 
  • daktylowiec, 
  • jukka, 
  • dracena. 

Jeśli nie masz czasu na pielęgnację roślin, wybierz sukulenty lub tzw. lasy w słoiku. Oba warianty nie potrzebują ciągłego podlewania i nawożenia. Ważnym dopełnieniem aranżacji jest oświetlenie, będące bardzo istotnym elementem stylu loftowego. Warto wykorzystać naturalne światło – w tym celu rezygnuje się z firan i karniszy. Powinno się je zastąpić roletami, które nie będą zajmować dodatkowej przestrzeni wokół okna. Ponadto zapewnią prywatność i idealną ochronę przed słońcem w upalne dni. Ważny jest też staranny dobór sztucznego oświetlenia. Typowe, loftowe lampy są proste i wzorowane na stylu przemysłowym. Często wykorzystuje się też zwykłe żarówki, swobodnie zwisające na kablach z sufitu.  

Styl loftowy – dla kogo?  

Styl loftowy jest przede wszystkim dla ludzi, którzy cenią sobie minimalizm i nie chcą przeznaczać dużej ilości pieniędzy na aranżację mieszkania. Stąd jest popularny wśród studentów i osób młodych.  

betonowy sufit w salonie

Nasze projekty, Twoje piękne wnętrza

Odkryj urok loftu z naszym projektantem wnętrz z MAZZANI, który pomoże ci w stworzeniu wyjątkowego projektu w loftowym stylu. Dzięki naszemu doświadczonemu architektowi wnętrz, urządzenie mieszkania w stylu loft staje się prostsze niż kiedykolwiek. Projektowanie i aranżacja wnętrz przekształci Twoje mieszkanie w miejsce pełne przestrzeni, stylu i oryginalności. Skorzystaj z naszej pomocy i przekształć swoje wnętrze w unikatową oazę loftowego designu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są rodzaje stylu loftowego?

Styl loftowy dzieli się na: soft i hard loft. Hard lofty to pomieszczenia mieszkalne lub biurowe, które zostały przekształcone z pofabrycznych budynków. Natomiast soft lofty to zwykłe mieszkania stylizowane od podstaw na styl industrialny.  

Czym wyróżnia się loftowe mieszkanie?

Styl loftowy to przede wszystkim minimalizm, prostota, duża przestrzeń i światło. Charakterystyczne są dla niego wysokie sufity, duże okna, brak ścianek działowych i mała ilość wyposażenia. 

Jakie są zalety stylu loftowego?

Największy plus aranżacji mieszkania w stylu loftowym to jej niski koszt. Meble i dodatki można uzyskać z odzysku. Dodatkowo duża ilość naturalnego światła w pomieszczeniu pomoże zmniejszyć rachunki za prąd.  

Jakie rośliny sprawdzą się w loftowym salonie?

Przy wyborze roślin do salonu w stylu loft, można pokusić się o liściaste gatunki, które dorastają do dużych rozmiarów, np. daktylowiec. W tym przypadku wysoki sufit, który charakteryzuje większość loftowych mieszkań, będzie sprzyjał rozwojowi rośliny.