cegła klinkierowa na ścianę
19
wrz

Styl loftowy w aranżacji wnętrz 

Projektowanie wnętrz w stylu loftowym cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednym z klasycznych wyróżników tego rodzaju aranżacji jest wykorzystanie surowego betonu lub wyeksponowanie naturalnej cegły. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musimy w tym celu skuwać tynki, by móc cieszyć się nowoczesnym wystrojem. Podpowiadamy, z których materiałów oraz w jakich pomieszczeniach najlepiej wykonać ceglaną ścianę w stylu loft.  

Aranżacje w stylu loftowym sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku starych kamienic czy przestronnych wnętrz poddaszowych. Jedną z cech charakterystycznych tego stylu są otwarte wnętrza typu studio, projektowane na wygodne kuchnie lub jadalnie. Stylistyka loftowa wywodzi się co prawda z nurtu poprzemysłowego i industrialnego, jednak z powodzeniem można wykonać taką aranżację w klasycznym mieszkaniu, na przykład w bloku lub w domu jednorodzinnym. 

aranżacje loftowe z cegłą

Zalety aranżacji w stylu loftowym 

Loft to nic innego jak mieszkanie urządzone w dawnej przestrzeni przemysłowej, chociażby w starej fabryce czy magazynie. Z uwagi na charakter tego rodzaju wnętrz, pomieszczenia są tam zazwyczaj przestronne i otwarte, choć niekoniecznie jasne i widne. Styl loftowy zakłada łączenie różnego rodzaju materiałów, takich jak drewno, stal, szkło czy cegła, jest to więc konwencja eklektyczna, idealna dla miłośników minimalizmu i nowoczesności. Równocześnie, wyróżnikiem wnętrz lotowych jest też prostota i elegancja, dająca spore możliwości do kreatywnego wykorzystania w przestrzeni. 

Ze względu na swoją funkcjonalność, wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych styl loftowy idealnie sprawdza się nie tylko w mieszkaniach, ale także w biurach, galeriach sztuki nowoczesnej czy licznych kawiarniach. Poprzemysłowe budynki z przestronnymi wnętrzami stają się o wiele bardziej efektowne i oryginalne, jeśli zastosuje się w nich rozwiązania znane ze stylu loft. Wśród przykładowych aranżacji w stylu loftowym lub industrialnym znajdziemy mnóstwo pomieszczeń zaadaptowanych także na potrzeby artystyczne. Wielu malarzy, rzeźbiarzy czy fotografików projektuje swoje studia właśnie w takich przestronnych wnętrzach. 

Aranżacja w stylu loftowym daje nam wręcz nieograniczone możliwości. Warto tutaj łączyć zarówno materiały i kolory, jak też kształty i formy mebli lub dodatków. Ważne przy tym, aby zachować umiar i harmonię, gdyż nadmiar dekoracji spowoduje jedynie nieestetyczny chaos. Wiele wnętrz w stylu loftu bazuje na wyeksponowaniu charakterystycznej, ceglanej ściany lub elementów wykonanych z kamienia. Naturalny, pomarańczowo-czerwony odcień wprowadza do wnętrza nieco więcej przytulnego charakteru i świetnie kontrastuje z zimnym, surowym betonem czy elementami metalowymi. Chcąc wykonać ceglaną ścianę w lofcie, mamy do wyboru kilka rozwiązań, których dobór powinien być uzależniony od możliwości, jakie daje nam samo pomieszczenie oraz naszej własnej wyobraźni. 

Najpopularniejszymi elementami wykorzystywanymi w takich aranżacjach, są: 

  • surowe cegły, znajdujące się pod oryginalnym tynkiem, 
  • cegły klinkierowe do elewacji, 
  • lekkie kafelki klinkierowe, wykonane z gliny, 
  • tapety i fototapety. 
poddasze w stylu industrialnym

Jak zrobić ścianę z cegieł? 

Narzucającym się od razu rozwiązaniem może wydawać się skucie tynków i dostanie się do surowej, wewnętrznej cegły. Jest to pomysł dobry o tyle, o ile jesteśmy całkowicie pewni, że pod starym tynkiem rzeczywiście kryją się ładne i równe cegły. Niekiedy, na skutek pokrycia pierwotnej ściany tynkiem i zaprawą, odsłonięta cegła może wymagać dodatkowej renowacji i czyszczenia. Kiedy zatem warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Chociażby w przypadku, gdy planujemy całkowicie zmienić wnętrze lub usunąć wszelkie zacieki czy pleśnie ze starych tynków. Decydując się na kucie tynku, należy bardzo dokładnie zlokalizować wszelkie instalacje, które znajdują się w ścianie, aby uniknąć ryzyka przypadkowego uszkodzenia podczas prac remontowych. 

Usunięcie tynku w mieszkaniu może okazać się wyzwaniem wcale niełatwym. Potrzebne będą do tego narzędzia, jak choćby młotki, przecinaki i wiertarki. W niektórych przypadkach kucie tynku to ciężka, fizyczna praca, a dodatkowe koszty i energię nierzadko trzeba będzie przeznaczyć także na dodatkowe oczyszczenie i usunięcie zaprawy z muru. Ważne będzie też dokładne odpylenie powierzchni i odpowiednie jej zakonserwowanie, aby drobinki zaprawy nie osypywały się na meble i podłogi. 

O wiele łatwiej sprawa wyglądać będzie w przypadku wykorzystania do aranżacji loftowej klasycznych cegieł lub fototapety.  Aranżacje wnętrz typu loft bardzo często wykorzystują cegłę klinkierową – dokładnie taką, jaką stosuje się też do wykonywania elewacji zewnętrznych.  Na naszym rynku znajdziemy całe mnóstwo najróżniejszych wzorów i kolorów takich cegieł, a ich cena jest stosunkowo przystępna. Jeśli zależy nam na zachowaniu możliwie największej kubatury pomieszczenia, zamiast szerszych cegieł możemy wybrać nieco cieńsze, gliniane płytki klinkierowe, doskonale imitujące wygląd starego muru. Płytki są zazwyczaj nieco tańsze od cegły klinkierowej, jak również znacznie lżejsze, zaś ich montaż nie jest zadaniem skomplikowanym. 

Zaletą płytek klinkierowych do wnętrz jest również ich wysoka wytrzymałość oraz niska chłonność wilgoci. Można więc z powodzeniem stosować je w takich pomieszczeniach jak łazienki czy kuchnie. Z klinkierowymi kafelkami możemy też śmiało eksperymentować, zasłaniając całą powierzchnię ścian lub ich poszczególne fragmenty. Wykonana z klinkieru, ceglana ściana to dobry pomysł na zasłonięcie tła za telewizorem, zapełnienie nisz i wnęk lub obudowanie filarów nośnych. W stylu loftowym najlepiej sprawdzą się matowe płytki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać wzór o lekkim połysku. Chcąc rozświetlić dodatkowo loftowe wnętrze można zdecydować się jaśniejszy odcień cegieł, na przykład białe, szare lub beżowe, natomiast w celu wizualnego ocieplenia pomieszczenia, korzystniej zdecydować się na tradycyjnie czerwoną cegłę. Pięknie będzie się ona prezentować, zwłaszcza w zestawieniu z domową zielenią i stonowanym, przytulnym oświetleniem. 

cechy stylu loftowego

Tapety w aranżacjach loftowych 

Alternatywą dla tradycyjnej cegły lub płytki klinkierowej może okazać się wygodna w montażu tapeta z motywem muru. Położenie tapety nie będzie wymagało tak poważnych prac jak skuwanie tynków i z pewnością okaże się znacznie łatwiejsze od kładzenia kafelków. Rozwiązanie to sprawdzi się zatem przede wszystkim tam, gdzie nie planujemy przeprowadzenia solidniejszych prac remontowych, ale stawiamy na doskonały efekt. Tapetę imitującą ceglaną ścianę możemy położyć w salonie, przedpokoju lub w sypialni. Z uwagi na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana, fototapeta nieco gorzej sprawdzi się we wnętrzach narażonych na wilgoć, czyli na przykład w kuchni lub łazience. 

Nie ulega wątpliwości, że ceglana tapeta jest lepszą i tańszą alternatywą, jeśli nie chcemy decydować się na kucie tynku czy samodzielny montaż płytek klinkierowych. Dostępne na rynku tapety wykonane są z materiałów odpornych na zabrudzenia i ścieranie, a co więcej możemy ich używać niemal w każdym pomieszczeniu. Projekty wnętrz w stylu loft to jednak nie tylko charakterystyczne, ceglaste ściany, ale także mnóstwo innych elementów i dodatków. Pragnąc stworzyć w swoim mieszkaniu niepowtarzalny klimat industrialnego wnętrza, warto zasięgnąć opinii ekspertów. Projektanci z MAZZANI odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania i przygotują realistyczną wizualizację w stylu loftowym. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub online z terenu całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Jak zrobić ceglaną ścianę?

Wnętrza industrialne i loftowe często wykorzystują w aranżacji elementy ceglane. Nie w każdym jednak domu, pod warstwą tynku znajduje się oryginalna cegła, dlatego też warto przemyśleć inne opcje wystroju, na przykład z użyciem cegły klinkierowej lub tapety.  

Jak wykończyć loftowe aranżacje?

Przestronne wnętrza utrzymane w stylu loftowym często kojarzone są z motywem ceglanej ściany lub imitacją oryginalnego muru. Elementy takie warto zestawiać z meblami i dekoracjami wykonanymi z metalu bądź szkła. Nie należy też zapominać o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia.  

Czym wyróżnia się styl loftowy?

Popularne obecnie lofty to pomieszczenia mieszkalne zaadaptowane w dawnych industrialnych przestrzeniach, na przykład w starych magazynach. Charakteryzują się dużą ilością otwartej przestrzeni, idealnej do wykorzystania na wnętrza typu studio oraz industrialnymi dodatkami.  

Do czego pasuje styl loftowy?

Minimalizm i nowoczesność stylu loftowego można swobodnie łączyć z dodatkami znanymi z aranżacji rustykalnych, na przykład z naturalnym drewnem. Surowe wnętrza typu loft warto urządzić z wykorzystaniem roślin lub najróżniejszych dodatków, utrzymanych w ciepłych i głębokich kolorach.