łóżko zajmujące całą powierzchnię sypialni
20
paź

Możliwości w wąskiej sypialni

Urządzenie pokoju o nietypowym kształcie i rozmiarach może spędzać sen z powiek, ale wcale nie musi! Pomieszczenie długie i wąskie wymaga przemyślanych sposobów i rozwiązań, by wnętrze dawało komfort i było przytulne. Przykładem jest sypialnia, która jest wąska i długa, ale wbrew pozorom odkrywa ona pewne możliwości w zakresie jej wystroju i aranżacji.

niebieskie dodatki w sypialni

Kolory, które pasują do wąskiej sypialni

Aranżując wąską sypialnię koniecznie zastosuj jasne barwy, które rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń pomieszczenia. W takim wnętrzu idealnie sprawdzą się pastelowe kolory farb – mięta, szarość, błękit, róż. Na dłuższej ścianie sypialni, która stanowi np. zagłówek łóżka świetnie sprawdzi się umieszczenie wzorzystej tapety. Dzięki temu trikowi uzyska się efekt iluzji głębi.

Skuteczne triki na wąską sypialnię

Istnieją naprawdę skuteczne i sprawdzone sposoby na to, by Twoja wąska sypialnia była optycznie większa i sprawiała wrażenie bardziej komfortowej. Należą do nich:

  • odpowiednio dobrane oświetlenie – zainwestuj w delikatne podświetlenie na wąskich ścianach. Światełka LED przy obrazach, listwy wnękowe, sprawią, że cała sypialnia wyda się przestronna.
  • biel jako barwa dominująca – kolor biały będzie w przypadku wąskiej i długiej sypialni strzałem w dziesiątkę.
  • użycie luster – lustra sprawią, że wąska i długa sypialnia zyska na optycznym powiększeniu, a odbite światło dzienne i sztuczne da świetną grę świateł.
  • postaw na jasne kolory i dodatki – jaśniejsze kolory na szerszych ścianach, a dodanie ciemnych na węższych doda przestronności.
  • obrazy, grafiki i dekoracje na wąskiej ścianie – umieszczenie akcesoriów wyposażenia wnętrz w poziomie, wzdłuż ściany nada wrażenia optycznego powiększenia.
sypialnia w jasnych kolorach

Łóżko w wąskiej sypialni

To właśnie łóżko jest centralnym punktem w sypialni, stąd umiejętne jego ustawienie może zdziałać cuda w przypadku wąskiej i długiej sypialni. Gdy okno w pomieszczeniu znajduje się na krótszej ścianie, najbardziej oddalonej od wnętrza, rozłożyste łoże możesz ustawić bokiem do okna. Dłuższa ściana będzie wtedy stanowić powierzchnię dla modnego zagłówka. Przeciwlegle położona ściana może być miejscem do umiejscowienia obrazów.

Strefowanie i pomysły na wąską sypialnię

Kluczowym sposobem na zaaranżowanie wąskiej sypialni jest jej odpowiednie strefowanie. Podział na strefy jest istotny, gdy sypialnia na spełniać nie tylko funkcję wypoczynkową, ale i inne. Pomieszczenie może posłużyć jako miejsce do przechowywania pościeli. Aby oddzielić tę funkcję w wąskiej sypialni, warto zastosować pionowe podziały na ścianie przy pomocy dwóch tapet o różnych wzorach i fakturach lub za pomocą dwóch kolorów farb. Dzięki takiemu trikowi sypialnia zostanie “odcięta” i nie będzie sprawiać wrażenia tunelu. Wykorzystanie toaletki w wąskiej i długiej sypialni może stanowić ciekawy i modny dodatek, dzięki któremu wnętrze zyska na wartości, a ponadto optycznie powiększy pomieszczenie (efekt uzyskany przy pomocy lustra).

Przestronna i przytulna sypialnia

Jak sam widzisz, sposobów na długą i wąską sypialnię jest naprawdę wiele. Przede wszystkim powinieneś skupić się na odpowiednim usytuowaniu łóżka, które powinno być w centrum pomieszczenia. Zwróć uwagę na oświetlenie i krawędzie. Wówczas wszystko nabierze odpowiedniego kształtu, a przestrzeń wyda się szersza, krótsza i bardziej komfortowa i przytulna.

elegancka sypialnia w jasnych kolorach

Optymalizacja przestrzeni

Opanuj sztukę urządzania wąskiej sypialni dzięki wsparciu projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz doświadczony architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu oraz aranżacji przestrzeni, dzięki czemu twoja wąska sypialnia stanie się przytulnym i funkcjonalnym miejscem. Dzięki naszemu projektowi dostosujesz meble, kolory i oświetlenie, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr, uczynić przestrzeń komfortową i stworzyć sypialnię marzeń. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby Twoja wąska sypialnia zyskała nowy wymiar. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak ulokować łóżko w wąskiej sypialni?

Ustaw łóżko po przeciwnej ścianie w stosunku do okna. Oczywiście wówczas, gdy Twoja sypialnia ma taki rozkład, że drzwi i okna na to pozwalają. Łóżko jest centralną częścią, dlatego wymaga odpowiedniego umiejscowienia.  

Co zrobić, by wąska sypialnia była optycznie większa?

By wąska i długa sypialnia była optycznie większa zastosuj biel na ścianach. Kolejnym, dobrym pomysłem może okazać się użycie luster – wtedy przestrzeń nabierze głębi, będzie węższa i szersza.