przykładowa aranżacja sypialni
28
kwi

Podstawowe informacje  

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w naszym domu, dzięki któremu dorośli mogą odpocząć po ciężkim dniu w pracy lub całodniowej opiece nad dziećmi. Taki pokój sypialniany powinien być przede wszystkim dobrze zaciemniony, ponieważ to sprzyja regeneracji organizmu podczas snu.  

Standardowy rozmiar to 15–20 m2, idealnie pomieści dwie osoby. Ważne jest ułożenie sypialni – jeśli wstajemy rano, pokój powinien być od wschodniej strony mieszkania. Optymalna temperatura to około 19 stopni Celsjusza, ułatwia zasypianie, podobnie jak odpowiednia wilgotność i wentylacja. 

Łóżko  

Centralnym miejscem w aranżacji sypialni jest łóżko, które powinno nie tylko przykuwać uwagę, ale także być miejscem, w którym nasz organizm się regeneruje. Od niego powinniśmy zacząć projektować pokój, ponieważ będzie zajmować większą część pomieszczenia. 

Optymalny rozmiar łóżka to 180 x 200 cm, jednak nie powinno mieć mniej niż 160 x 200 cm, jeśli dzielimy przestrzeń z partnerem lub partnerką. Pamiętajmy, aby zostawić wolne miejsce przy bokach, żeby swobodnie kłaść się oraz wstawać, nie budząc przy tym drugiej osoby. Przy krawędziach łóżka przydadzą się szafki nocne, w których możemy przechowywać książki i inne drobne rzeczy lub położyć ładujący się telefon, więc powinniśmy pamiętać o gniazdku elektrycznym. Idealnie sprawdzą się lampki nocne, które są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale pomogą nam też w czytaniu.  

Wybierając łóżko, ważne jest, aby było wygodne i spełniało swoją funkcję. Istotną rolę będzie odgrywał materac – jego wysokość, twardość oraz wielkość. Te wszystkie aspekty trzeba dopasować pod swoje potrzeby. 

duże łóżko małżeńskie

Kolorystyka  

Paleta barw jakiej użyjemy w naszej sypialni, jest nie tylko ważnym elementem wystroju, ale także wpływa na stan wyciszenia i relaksu organizmu. Wybierając ciemne oraz jaskrawe odcienie lub wielobarwne wzory sprawiamy, że nasz układ nerwowy zostaje wprowadzany w stan pobudzenia, czego chcemy uniknąć w pomieszczeniu, które ma służyć wypoczynkowi.  

Dlatego dopasowując kolorystykę wnętrza warto o tym pamiętać i wybrać jasne kolory, które będą nas uspokajać. Idealne barwy do sypialni, to: 

  • biel, 
  • odcienie szarości, 
  • odcienie beżu. 

Jeśli nie chcemy mieć nudnego pokoju sypialnego i potrzebujemy dodać mu trochę dynamizmu, można wprowadzić mocny kolor, uwzględniając fakt, by nie był dominującą tonacją w pomieszczeniu. Taki, specjalny akcent dobrze sprawdzi się na jednym elemencie wystroju lub ścianie, np. przy łóżku. 

Meble 

Warto zapewnić sobie swobodną przestrzeń sypialnianą, dzięki której pozwolimy sobie na wypoczynek mając wszystko pod ręką, dlatego przy aranżacji tego wnętrza ważne jest, aby wygospodarować jak najwięcej miejsca na wyposażenie.  

Do przechowywania ubrań oraz innych elementów ubioru zazwyczaj służy szafa, a jeśli mamy większą przestrzeń, będzie to garderoba. W dużych i małych sypialniach, urządzonych w stylu klasycznym, idealnie sprawdzi się szafa zabudowana, wykonana na wymiar. Przechowa nam ubrania oraz bieliznę i wszelkie osobiste przedmioty, które zawsze będziemy mieli na wyłączność. Dziś często znajdziemy szafy z przesuwanymi drzwiami, na których są umieszczone lustra. Jest to wygodne oraz praktyczne, jeśli przygotowujemy się rano w sypialni do wyjścia. Dodatkowo możemy użyć komody, na której będzie stać telewizor lub rodzinne zdjęcia.  

szafa z przesuwanymi drzwiami

Nie zapominajmy o szafkach i lampkach nocnych.  

Światło sufitowe nie jest istotne w aranżacji pokoju sypialnianego, ponieważ nie jest ono nam potrzebne, tak jak w kuchni lub salonie. Jednak warto przemyśleć taśmy LED, które dodadzą nietuzinkowego stylu i klimatu. 

Strefa relaksu  

Każdy z nas zna moment, gdy po ciężkim dniu w pracy, pragniemy trochę odpocząć i zrobić coś tylko dla siebie. Dlatego przy aranżacji sypialni warto znaleźć miejsce, np. na wygodny, rozkładany fotel, w którym będziemy mogli poczytać, napić się wina lub nałożyć maseczkę pielęgnacyjną na twarz. 

Unikajmy rozrzuconych zabawek, niezłożonego prania i innych rzeczy, które przypominają nam o nierozwiązanych sprawach w domu. To wszystko może poczekać na następny dzień. Dlatego sypialnia powinna być oddzielona od reszty mieszkania i niedostępna dla małych domowników, by uniknąć niepotrzebnego stresu i napięcia. 

kolorowe ściany w sypialni

Nie trać czasu na samodzielne projekty!

Chcąc stworzyć azyl w swoim domu, warto pamiętać, że sypialnia sprawdzi się idealnie. Jeśli marzysz o metamorfozie wnętrz, sprawdź nasze projekty i przekonaj się, że to właśnie nas szukasz! Specjaliści MAZZANI zadbają o każdy kąt w Twoim mieszkaniu. 

Pytania naszych klientów:

Jaką kolorystykę wybrać w aranżacji sypialni?

Jeśli urządzasz sypialnię, pamiętaj, że ciemne i jaskrawe barwy mogą pobudzać nasz układ nerwowy. Dlatego wybieraj jasną tonację kolorystyczną, np. biel lub odcienie beżu oraz szarości. Można dodać mocniejszy akcent, który nie będzie przeważał jasnej kolorystyki. 

Jaką szafę wybrać do sypialni?

Szafa zabudowana na wymiar idealnie sprawdzi się w małych i dużych sypialniach, urządzonych w stylu klasycznym. Tego typu garderoba pozwala nam na przechowywanie odzieży oraz bielizny. Zyskujemy także dodatkową, ukrytą przestrzeń przy suficie. 

Jakie wymiary powinno mieć łóżko sypialniane?

Optymalny rozmiar łóżka w sypialni to 180 x 200 cm, jednak nie powinno mieć mniej niż 160 x 200 cm, ze względu na wygodę. Warto pamiętać o wolnej przestrzeni po bokach, aby móc swobodnie kłaść się oraz wstawać, nie przeszkadzając przy tym drugiej osobie.