nowoczesna kabina prysznicowa
28
kwi

Podstawowe informacje  

Projektowanie łazienki do spore wyzwanie, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę aspekty techniczne, takie jak instalacja elektryczna oraz hydrauliczna. Najmniejsze łazienki, które będą swobodne w korzystaniu mogą mieć 5m2, jednak pamiętajmy o dodatkowej przestrzeni na przechowywanie chemii lub ręczników. 

Wybierając umywalkę, kierujmy się potrzebami domowników. Może być wykonana z mosiądzu, szkła, akrylu oraz ceramiki. Rzadko spotykane są umywalki drewniane. Obecnie na rynku mamy dostępne modele nablatowe, stojące, podblatowe oraz wpuszczane w blat. 

Ważnym aspektem w łazience jest toaleta. Możemy wybrać między stojącą misą klozetową, która dziś rzadko jest używana, a toaletą kompaktową, idealnie sprawdzającą się w małych pomieszczeniach. Montuje się na stelażu podtynkowym, dzięki czemu spłuczka jest schowana. 

Wykorzystanie przestrzeni i wymiary  

Ważne jest, aby łazienka była funkcjonalna oraz dostosowana do naszych potrzeb. Dlatego projektując ją warto pamiętać o podstawowych wymiarach, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z urządzeń. Powinniśmy wykorzystać jak najwięcej przestrzeni, a dzięki rozpisanemu planowi możemy dopasować aranżację do naszego stylu życia. Istotne jest, czy lubimy brać prysznic, czy relaksować się w wannie oraz czy korzystamy z automatycznej suszarki. 

Jakie rozmiary sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach? 

Pralka  Najmniejsze pralki mają 60 cm szerokości oraz 35 cm głębokości, więc potrzebujemy 40–50 cm wolnej przestrzeni od góry lub przodu, w zależności od tego, gdzie znajduje się otwór bębna. 
Toaleta Przy ustawieniu WC jesteśmy zależni od umieszczenia pionu kanalizacyjnego. Najmniejsze wymiary to 100 x 110 cm, jednak, jeśli chcemy czuć się bardziej swobodnie, optymalnymi wymiarami będą 110 x 135 cm. 
Umywalka  Wybieramy w zależności od wielkości całej łazienki, więc przy małych pomieszczeniach mogą mieć około 35 cm, a w dużych nawet do 90 cm. Ważne, aby przed umywalką zostawić 70 cm wolnej przestrzeni.  
Prysznic Standardowe wymiary kabiny prysznicowej to 90 x 90 cm. Warto uwzględnić 80 cm wolnego miejsca, aby swobodnie otwierać drzwi. 
Wanna W małych łazienkach dobrze sprawdzą się wanny zabudowane o wymiarach 140 lub 160 cm. Wolna przestrzeń na swobodne poruszanie się powinna mieć wymiary 90 x 70 cm. Warto zastanowić się nad wanna z parawanem prysznicowym. 
przykładowa aranżacja łazienki

Ogrzewanie i oświetlenie 

Wybierając ogrzewanie do łazienki, warto mieć na uwadze własne preferencje oraz aspekty techniczne. Na rynku znajdziemy grzejniki wodne, elektryczne oraz mieszane. Jeśli planujemy grzejnik elektryczny lub mieszany, musi on być zamontowany obok gniazda elektrycznego. Innym sposobem na ogrzanie pomieszczenia jest ogrzewanie podłogowe, które najlepiej sprawdzi się w łazienkach o regularnych kształtach, ze względu na format maty grzewczej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób lubiących wygodę. 

Dobór oświetlenia jest bardzo ważny, ponieważ podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych potrzebujemy dobrego światła. W pierwszej kolejności wybierzmy główne oświetlenie, zazwyczaj sufitowe. Świetnie sprawdzi się lampa z kloszem lub plafon, który dobrze rozświetli nam przestrzeń. Następnie musimy wybrać światła przy lustrach, z obu stron, o naturalnej barwie. 

Ściany i podłogi 

Płytki na ścianach i podłogach to standardowy wybór, a na rynku możemy znaleźć: 

  • gres, 
  • mozaikę, 
  • terakotę 
  • glazurę, 
  • betonowe kafelki. 

Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o układ płytek, które mogą tworzyć różnorodne wzory, np. cegiełkę, po skosie lub prosto. Powierzchnia płytek może być lustrzana, matowa lub błyszcząca, a różne kształty dostępnych kafelków, np. rybia łuska, heksogeny czy płytki 3D sprawiają, że nasza łazienka ma nietuzinkowy charakter. Możemy zdecydować się na drewno, jednak warto pamiętać o regularnej impregnacji. 

Na ścianach oraz podłogach często znajdziemy płytki, ze względu na zabezpieczenie przed wodą i wilgocią, jednak nie jest to obowiązkowy zabieg. Możemy użyć kamienia, szklanej mozaiki, wodoodpornej tapety oraz posadzek żywicznych. Wybór zależy od naszego gustu i oczekiwań. 

szafka łazienkowa z lustrem

Nowoczesne i stylowe wnętrza od profesjonalistów

Wiemy, że projektowanie funkcjonalnych przestrzeni, w tym łazienki, nie należy do łatwych zadań, więc jeśli potrzebujesz pomocy specjalistów, zespół MAZZANI chętnie pomoże Ci w aranżacji całego domu lub mieszkania, a profesjonaliści zadbają o Twoje potrzeby. Zadzwoń i sprawdź nasze zrealizowane projekty. 

Pytania naszych klientów:

Z czego może być wykonana umywalka do łazienki?

Na rynku istnieje wiele dostępnych wariantów. Znajdziemy m.in. ceramiczne, akrylowe, szklane, stalowe. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy umywalki do gastronomicznego lokalu to wybierzemy stalową, a gdy szukamy do naszego domu możemy zdecydować się na ceramikę lub szklaną. 

Jakie płytki wybrać do łazienki? 

Dobór płytek zależy od stylu wnętrza. Wybierajmy mozaiki, terakoty, gresu, glazury oraz betonowe kafelki. Możemy układać je w różne wzory, a różnorodność kształtów sprawia, że możemy stworzyć łazienkę naszych marzeń. 

Jakie ogrzewanie wybrać do łazienki?

Na rynku znajdziemy grzejniki wodne, elektryczne oraz mieszane, jeśli chcemy uniknąć montażu grzejników, warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym, które będzie pasować do pomieszczeń o równomiernych wymiarach.