łazienka na poddaszu
19
paź

Projektowanie łazienki

Projekt łazienki znajdującej się na poddaszu jest niewątpliwe trudny do zrealizowania. Dodatkową trudność sprawiają znajdujące się tam skosy, przez co wszystkie niezbędne elementy muszą zostać tak zagospodarowane, aby możliwe było swobodne korzystanie z nich. Należy pamiętać także o zastosowaniu właściwych materiałów, które będą odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu.

Pomimo wielu przeszkód, jakie napotykamy przy urządzaniu łazienki na poddaszu, możemy być pewni, że będzie ona miała swój niepowtarzalny klimat, dzięki ciekawej aranżacji i dużej ilości światła słonecznego. Jak zaaranżować łazienkę na poddaszu?

Projektując łazienkę na poddaszu musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na interesującą nas przestrzeń. Mając do dyspozycji wnętrze ze skosami, oprócz powierzchni podłogi, ważne jest jak duża przestrzeń znajduje się poniżej granicy wysokościowej, czyli 190 cm. Pomocne okazują się do tego przekroje.

wanna w łazience na poddaszu

Duże znaczenie ma także wysokość najniższej ściany w pomieszczeniu (ścianki kolankowej). Niektóre urządzenia łazienkowe będziemy w stanie umieścić pod skosem, a inne nie. Jeśli najniższa ścianka ma 1 m wysokości, to zagospodarowanie tej przestrzeni będzie o wiele łatwiejsze. Bez problemu zmieścimy pod nią toaletę stojącą i bidet. Możemy również postawić wannę wzdłuż jej krótszego boku. Jeśli jednak ścianka kolankowa nie przekracza 100 cm, to akcesoria będą musiały zostać od niej odsunięte. Warto umieścić tam kaloryfer lub schowki, by nie marnować wolnej przestrzeni.

W sklepach możemy znaleźć wiele produktów, które ułatwią nam aranżację wnętrz na poddaszu. W przypadku łazienek są to np. kabiny i drzwi prysznicowe ze ściętą obudową. Tworzy się je na zamówienie, więc bez problemu możemy umieścić je w wybranym miejscu naszej łazienki. Natomiast w sytuacji, gdy skosy są bardzo niskie i nie ma możliwości zamontowania pod nimi urządzeń, warto zastanowić się nad samonośnymi stelażami wspierającymi armaturę. Ciekawie wyglądają szczególnie w dużych łazienkach, gdzie nie ma problemu z nadmiernym zagraceniem pomieszczenia.

Mała łazienka na poddaszu

Projektując małą łazienkę pod skosami należy umożliwić jej dostęp do jak największej ilości światła słonecznego. Jeśli jest ona umieszczona przy zewnętrznej przegrodzie, warto doprowadzić do niej światło naturalne. Nie tylko pozwoli to zaoszczędzić energię, ale także poprawi komfort użytkowników.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Łazienka jest miejscem, gdzie mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością powietrza. Szczególnie łazienka na poddaszu wymaga używania specjalnych produktów. Należy wybrać płyty gipsowo – kartonowe typu H2, ponieważ stosuje się w nich impregnaty z substancjami hydrofobowymi, opóźniającymi i ograniczającymi wchłanianie wilgoci. Innym sposobem jest wykorzystanie płyt gipsowych pokrytych włóknem szklanym. Są one bardzo odporne na wysoką wilgotność i powstawanie pleśni.

Płyty gipsowe posiadają takie same wymiary, jak płyty gipsowo – kartonowe, więc mogą być używane z innymi elementami systemu (profilami, taśmami, wkrętami). Uważana jest za idealny podkład pod glazurę i farby. W przypadku farb zaleca się wykorzystywanie farb silikatowych i lateksowych.

Wanna i prysznic w łazience na poddaszu

Przestrzeń pod skosem możemy wykorzystać na zamontowanie w niej wanny, jednak musi ona być umieszczona w taki sposób, aby przynajmniej w jednym jej końcu możliwe było stanie wyprostowanym. Pomocne tu okazują się wanny narożne i asymetryczne. Możliwe jest także odsunięcie wyposażenia od ścian.

W takiej sytuacji ciekawy efekt przynosi zamontowanie wanny wolnostojącej. Jeśli spadek dachu w danym pomieszczeniu znajduje się tylko po jednej stronie, to możemy zamontować kabinę przy drzwiach do łazienki. W przypadku, gdy nie jest możliwe zamontowanie zwykłej kabiny z brodzikiem, możemy pokusić się o prysznic walk – in, który zamyka ozdobna lub gładka szyba.

jasna łazienka na poddaszu

Umywalka w łazience na poddaszu

O wiele łatwiej jest zamontować w łazience na poddaszu umywalkę. Jej górna krawędź najczęściej znajduje się na wysokości 85 cm od podłogi. Nieco inaczej ma się sprawa, gdy chcemy nad umywalką umieścić lustro. Optymalna wysokość ściany, na której chcemy je zamontować, powinna wynosić 190 cm, co jednak nie w każdej łazience jest możliwe. Jeśli umieścimy umywalkę pod skosem, to musimy zrezygnować z lustra nad nią.

Pralka w łazience pod skosem

Pralka na ogół ma ok. 85 cm wysokości, a używanie jej wiąże się z zachowywaniem pozycji pionowej. Możliwość schylenia się i włożenia do niej prania wymaga minimum 150 cm wysokości przed nią. Zaś w miejscu, gdzie się prostujemy ok. 2 m. Wysokości te sprawiają, że bez większych trudności dobierzemy odpowiadającą nam pralkę. Kiedy chcemy ukryć pralkę, warto pokusić się o zakup specjalnych mebli na wymiar, które pozwolą na zabudowę.

Oświetlenie łazienki na poddaszu

Projektowanie wnętrz wiąże się również z doborem odpowiedniego oświetlenia. W przypadku skośnego sufitu fajnym pomysłem jest zamontowanie kinkietów na ruchomych ramionach i pomalowanie ściany na biało, aby odbijała światło. W najwyższym miejscu można zainstalować wiszące lampy o obłych kształtach. Pamiętajmy jednak o jak największej ilości naturalnego światła!

Wykończenie i dodatki!

Ściany łazienki, na których nie ma okien, będą najlepiej wyglądać, jeśli zostaną udekorowane ozdobnymi kaflami, drewnianymi lub kamiennymi okładzinami lub fototapetą. Takie dekoracje świetnie sprawdzą się także przy dekorowaniu wnęki z wanną.

mała łazienka na poddaszu

Profesjonalne projektowanie łazienek ze skosami

Jeśli do łazienki wpada duża ilość światła naturalnego można użyć ciemniejszych kolorów, które nie mogłyby być zastosowane w łazience nieposiadającej okien. Skośne linie mogą zostać przełamane dzięki okrągłym lustrom lub nietypowym lampom wiszącym.  Wnęki możemy zagospodarować drewnianymi półkami i roślinami, które nadadzą łazience przytulny charakter.

Optymalizując przestrzeń w swojej łazience ze skosami, warto skorzystać z doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu łazienek z myślą o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Dzięki naszemu projektowi i aranżacji wnętrz zyskasz funkcjonalność, estetykę i komfort w jednym. Wykorzystaj naszą wiedzę i doświadczenie, aby stworzyć idealną łazienkę ze skosami, dostosowaną do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami i zainwestuj w profesjonalny projektowanie wnętrz.

Pytania naszych klientów:

Jakie płyty wybrać do łazienki?

Należy wybrać płyty gipsowo – kartonowe typu H2, ponieważ stosuje się w nich impregnaty z substancjami hydrofobowymi, opóźniającymi i ograniczającymi wchłanianie wilgoci. Innym sposobem jest wykorzystanie płyt gipsowych pokrytych włóknem szklanym. Są one bardzo odporne na wysoką wilgotność i powstawanie pleśni. 

Jakie oświetlenie jest odpowiednie do łazienki na poddaszu?

W przypadku skośnego sufitu fajnym pomysłem jest zamontowanie kinkietów na ruchomych ramionach i pomalowanie ściany na biało, aby odbijała światło. W najwyższym miejscu można zainstalować wiszące lampy o obłych kształtach. 

Jak wybrać wannę i prysznic do łazienki na poddaszu?

Pomocne w łazience na poddaszu okazują się wanny narożne i asymetryczne. Możliwe jest także odsunięcie wyposażenia od ścian. W takiej sytuacji ciekawy efekt przynosi zamontowanie wanny wolnostojącej. Jeśli spadek dachu w danym pomieszczeniu znajduje się tylko po jednej stronie, to możemy zamontować kabinę przy drzwiach do łazienki. W przypadku, gdy nie jest możliwe zamontowanie zwykłej kabiny z brodzikiem, możemy pokusić się o prysznic walk – in, który zamyka ozdobna lub gładka szyba.