lamele naścienne w pomieszczeniach
19
paź

Kiedyś królowała boazeria

Są nie tylko modne, ale również funkcjonalne, gustowne i nadają wnętrzom świeżości. Ich wybór podkreśli kompozycję pomieszczenia, nie zabierając jego przestrzeni. Jak wykorzystać je w swoim domu i z czym komponują się najlepiej?

drewniane lamele w sypialni

Lamele – co to takiego?

Lamele to trójwymiarowa dekoracja w formie ozdobnych listw z drewna lub innego materiału. Montuje się je bardzo łatwo w różnych miejscach, ale najczęstszym wyborem jest ich montaż bezpośrednio na ścianie. Można je zastosować również na suficie w formie nietuzinkowego przepierzenia czy balustrady schodów. Opcji jest wiele, tak samo jak ich zalet!

Zastosowanie lameli na ścianach

Te niepozorne, ale niezwykle efektowne panele naścienne potrafią całkowicie odmienić wnętrze mieszkania czy domu. Co więcej, prócz niewątpliwej funkcji estetycznej, ich wybór daje również wiele innych korzyści:

  • mogą przyjąć formę stylowej ścianki, która funkcjonalnie oddzieli od siebie pomieszczenia, lub ich części, nie zmniejszając jednocześnie przestrzeni. Taka ścianka działowa nie wymaga płyty, a więc osiągniemy efekt przejrzystości;
  • lamele naścienne, prócz walorów estetycznych, posiadają wartą wspomnienia funkcję akustyczną. Kiedy umieścimy je na ścianie, skutecznie zniwelują dobiegający zza niej hałas i rozproszą niepożądane dźwięki;
  • dzięki ryflowanej fakturze pomagają utrzymać temperaturę w pomieszczeniu. Nie tylko ocieplają wnętrze swoim wyglądem, ale również robią to dosłownie.

Rodzaje lameli

DrewnianeZ tworzyw sztucznychAluminiowe
To najczęściej wybierany wariant, nie tylko ze względu na wizualny efekt, ale także przez izolację dźwięku. Warto pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.Np. Z płyty MDF imitującej drewno. Również często wybierana opcja, ma podobny wygląd do drewnianych, jednak jest to wersja tańsza. Są też łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.Rzadko spotykane, ze względu na gorszą prezencję i brak praktycznych zastosowań, w porównaniu na przykład do drewnianych.
lamele oddzielające salon od kuchni

Jak wprowadzić lamele do swoich wnętrz?

Na początku istotne jest wybranie odpowiedniego pomieszczenia, w którym chcemy zamontować listwy. Najlepiej sprawdzą się w pokojach o większej przestrzeni, można dzięki nim wyodrębnić jego konkretną część lub podkreślić wybraną powierzchnię. Można je łączyć z wieloma fakturami, od cegły, aż po beton i marmur, a różnorodna dostępność kolorystyczna pozwala na dostosowanie ich bezpośrednio do barw w mieszkaniu. Lamele wyglądają efektownie w salonach, sypialniach czy domowym biurze, dodając pomieszczeniom elegancji i głębi. Ich montaż jest prosty, a efekt widoczny od razu. Są także wytrzymałe, a ich pielęgnacja jest bardzo łatwa. Należy natomiast pamiętać, aby w pomieszczeniach, gdzie lamele narażone są na wilgoć wybierać materiał, który jest specjalnie przystosowany do warunków w nim panujących.

Przedpokój

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a gdy wchodzimy do mieszkania to właśnie z tym pomieszczeniem mamy pierwszy “kontakt”. Zazwyczaj na początku myślimy o jego funkcjonalności, a aspekt wizualny bywa kłopotliwy. Użycie lameli w przedpokoju może poradzić sobie z tym problemem, co więcej, dodać mu elegancji i unikalności.

Salon

To główne miejsce w całym domu. Spędzamy w nim wolny czas i właśnie tutaj przyjmujemy gości. Gustownie i przytulnie urządzony salon sprawia, że jeszcze chętniej będziemy wybierać właśnie go do odpoczynku. Jeśli jest on połączony z kuchnią lub jadalnią, lamele sprawdzą się perfekcyjnie jako ścianka oddzielająca od siebie te pomieszczenia. Inną opcją jest umieszczenie ich na ścianie, na której zamontowano telewizor. Ta część salonu najbardziej przyciąga wzrok, a więc to rozwiązanie sprawi, że przestrzeń będzie bardziej wyjątkowa.

Sypialnia

Lamele pasują do wielu sypialni, jednak najlepiej sprawdzą się w stylu loftowym lub skandynawskim. Ten element dekoracyjny perfekcyjnie będzie wyglądał za łóżkiem lub na ścianie, przy którym stoi. Kolejną opcją jest umieszczenie ich po obu stronach łóżka, co tworzy ciekawy design.

Łazienka

Kolejne zastosowanie to łazienka. Można je zamontować w nieoczywisty sposób, np. na suficie, ale będą także wyjątkową ozdobą w formie pionowej na ścianie za toaletą.

Schody

Ostatnią propozycją są schody. Lamele umieszczone na ścianie wzdłuż nich będą wyglądały nowocześnie, a jeszcze efektowniej – w towarzystwie schodów wykonanych z drewna.

lamele w przedpokoju

Projektowanie mieszkania z lamelami

Wybierając projektowanie mieszkania z lamelami, zyskujesz funkcjonalność i styl. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI doskonale zrozumie Twoje potrzeby i stworzy unikalną aranżację wnętrz, uwzględniając wszelkie detale. Dzięki współpracy z naszym architektem wnętrz, Twój projekt zostanie zrealizowany w pełni. Osiągnij harmonię w swoim domu z naszą pomocą. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to lamele?

Lamele to drewniane, ale nie tylko, panele naścienne stanowiące element dekoracyjny wielu pomieszczeń. Ta trójwymiarowa ozdoba jest łatwa w montażu, a przez swój uniwersalny wygląd dopasuje się idealnie do twojego wnętrza. 

Jakie jest zastosowanie lameli?

Główne zastosowanie to imponujący aspekt wizualny, ale również wpłyną na akustykę czy utrzymywanie temperatury w pomieszczeniach. Mogą być zamontowane w formie gustownej ścianki działowej lub jako element dekoracyjny bezpośrednio na ścianie. 

Jakie są rodzaje lameli?

Najpopularniejszy rodzaj to lamele drewniane, ale równie często wybierane są listwy wykonane z tworzyw sztucznych. Istnieją też panele aluminiowe, ale są dużo rzadziej wybieraną opcją.

Gdzie zamontować lamele w domu?

Najczęściej montuje się je w salonie, jednak sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu czy domu. Idealne dopasują się do wielu aranżacji, bezpośrednio na ścianie, np. za telewizorem albo jako przepierzenie oddzielające część kuchenną od wypoczynkowej.