nowoczesny salon z drewnianymi elementami wystroju
19
paź

Projektowanie wnętrz domu a oświetlenie

Ważną kwestię stanowi także wybór oświetlenia, co często wydaje się być trudną decyzją dla każdego, kto podjął się budowy lub remontu. Ostateczny wygląd mieszkania w dużym stopniu zależy od tego, jakie wybraliśmy dla niego oświetlenie. Zatem jakie oświetlenie powinno się wybrać, aby spełniało nasze oczekiwania i odpowiadało współczesnym trendom?

Na początku powinniśmy zapoznać się z terminami i jednostkami związanymi ze światłem w domu. Wśród najważniejszych wartości opisujących właściwości żarówek należy wymienić:

  • waty [W] – określające moc żarówki,
  • Kelviny [K] – odnoszące się do barwy światła,
  • lumeny i luksy – pozwalające poznać ilość światła wytwarzaną przez żarówkę.
dobrze oświetlona kuchnia z wyspą kuchenną

Moc żarówki

Wyrażana w watach moc żarówki jest podstawowym parametrem wartości każdego źródła światła. Znajomość tych parametrów jest ważna, ponieważ ułatwia nam dobór oświetlenia, które pozwoli oszczędzać energię elektryczną. Korzystne dla domowego budżetu jest używanie oświetlenia LED, w którym pobierana moc może być niższa aż o 80% w porównaniu z klasycznymi artykułami. Nowoczesne lampy, w których stosuje się tę technologię, są o wiele bardziej energooszczędne niż inne żarówki. Moc źródeł świateł powinna kształtować się następująco:

  • lampy wiszące – 75 W,
  • kinkiety i lampy naścienne – 25 W,
  • lampy stojące – 40 W.

Natomiast całkowita moc światła powinna być zależna od pomieszczenia, w jakim planujemy oświetlenie. W łazience łączne oświetlenie lampy sufitowej i lamp zadaniowych powinno wynosić ok. 100 W. Podobne oświetlenie powinno być wystarczające w kuchni. W pokojach, które pozwalają nam na odpoczynek, czyli np. salonie i sypialni, wartość ta powinna być nieco mniejsza, zatem łącznie powinna wynosić 70 – 80 W.

W pokojach dziecięcych warto umieścić lampy główne, lampki biurkowe i nocne, które nie powinny przekraczać 110-120 W. Decydując się na wykorzystanie kilku źródeł światła w danym pomieszczeniu, zapewniamy mu doskonałe doświetlenie oraz przytulną atmosferę.

Barwa światła

Barwa światła, którą podaję się w Kelvinach ma znaczenie przy wyborze oświetlenia dla każdego pomieszczenia. Jest ono zależne od tego, jaką funkcję pełni dana przestrzeń. W sypialni i salonie wskazany jest odcień służący wyciszeniu, zatem polecana jest barwa ciepłobiała o wartości 2700 – 3200 K.

W łazience potrzebne jest naturalne światło o barwie 3300 – 4500 K. Natomiast w kuchni, gabinecie i innych pomieszczeniach, w których pracujemy, potrzebne jest zimnobiałe światło o wartości 4600 – 6500 K.

Lumeny i luksy

Jednostki światła, którymi są lumeny i luksy, pozwalają wyznaczyć ilość światła emitowanego przez dane źródła światła. Wynika z nich pewna zależność, ponieważ luksy skupiają się na obszarze rozprzestrzeniania się światła, a lumeny na wiązce i kącie jej padania. Oznacza to, że lumen definiuje źródło światła, z kolei luks odpowiada za oświetlaną powierzchnię.

Zasady doboru oświetlenia

Wiemy już, że przy wyborze oświetlenia powinniśmy zwracać uwagę na moc żarówki, barwę oraz lumeny i luksy. Ponadto rodzaj oświetlenia jest ważny w zależności od roli jaką pełni dane pomieszczenie. Jakie jeszcze są zasady doboru właściwego oświetlenia?

oświetlenie punktowe w salonie

Styl wnętrza

Oświetlenie pełni istotną funkcję w mieszkaniu również ze względu na walory estetyczne. Niewłaściwie dobrane dodatki mogą wywołać chaos w naszym domu, natomiast idealnie dostosowane podkreślą wyjątkowy charakter pomieszczenia. Przed zakupem powinno się dobrze przemyśleć, czego szukamy, aby oszczędzić sobie wielu godzin spędzonych w sklepie na poszukiwaniu czegoś odpowiedniego.

Właściwie dobrane lampy podkreślają styl reszty aranżacji. Jeśli decydujemy się na konkretną estetykę, powinniśmy dowiedzieć się, z jakich stylów pochodzi. Dla przykładu, w stylu glamour sprawdzą się bogato zdobione lampy w kolorze złotym, a także szklane akcenty odbijające światło.

Funkcjonalność

Dobrze dobrane oświetlenie powinno być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Nie powinno przeszkadzać nam w codziennym użytkowaniu mieszkania. Długa i wisząca lampa nie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie jest niski sufit. Powinno się stosować kilka źródeł światła w jednym wnętrzu, aby mogły one odpowiednio doświetlić każdy kąt pokoju. Pokój, który jest dla nas miejscem pracy, wymaga użycia dodatkowo lampy biurkowej.

Natomiast w pokoju dziecięcym konieczne jest zastosowanie delikatnego światła (np. kinkietu lub cotton balls), aby możliwe było doglądanie dziecka w nocy, bez rozbudzania go. O dodatkowym oświetleniu warto pamiętać także w okolicach lustra. Na rynku można spotkać wiele rodzajów luster z podświetleniem lub samodzielnie zainstalować lampki, które pozwolą na większy komfort przy wykonywaniu różnych czynności pielęgnacyjnych.

Metraż pomieszczeń

Wybierając oświetlenie do naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość całej powierzchni oraz każdego z pomieszczeń, aby zdecydować, co sprawdzi się w nim najlepiej. Dla przykładu, jeśli w dużym salonie zamontujemy kinkiety, to z pewnością zostaną one niezauważone. Natomiast jeśli w małej sypialni pokusimy się o dużych rozmiarów żyrandol, może on wywoływać w nas uczucie przytłoczenia.

W przypadku małych pomieszczeń idealnym rozwiązaniem będą dekoracyjne plafony, które wyglądają podobnie do żyrandoli, ale są znacznie mniejsze i delikatniejsze. W sporych rozmiarów pomieszczeniach dobrze sprawdzą się zestawy składające się z kilku lamp wiszących, a także lampy z dużymi kloszami. Dzięki temu wnętrze będzie bardziej przytulne.

lampy w kuchni

Profesjonalne projekty wnętrz na każdą kieszeń

Dokładne ustalenie budżetu, już w trakcie planowania budowy czy remontu również ułatwi dobranie odpowiednich artykułów oświetleniowych, ponieważ sprecyzujemy, na co możemy sobie pozwolić. Posiadając wiedzę o tym, ile powinniśmy wydać, spokojnie możemy rozpocząć zakup odpowiednich produktów.

Stylowe oświetlenie to klucz do magicznego wnętrza. Z nami, doświadczonymi projektantami wnętrz MAZZANI, możesz przekształcić swoje mieszkanie w miejsce pełne uroku i elegancji. Nasz architekt wnętrz stworzy projekt dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji, umożliwiając wyjątkową aranżację wnętrz. Zapomnij o nudnym oświetleniu – z nami Twoje mieszkanie zyska niepowtarzalny blask i charakter. Oświetlenie, które zachwyci każdego. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Od czego powinniśmy rozpocząć wybór oświetlenia do naszego domu?

Na początku powinniśmy zapoznać się z terminami i jednostkami związanymi ze światłem w domu. Wśród najważniejszych wartości opisujących właściwości żarówek należy wymienić:

  • waty [W] – określające moc żarówki, 
  • Kelviny [K] – odnoszące się do barwy światła, 
  • lumeny i luksy – pozwalające poznać ilość światła wytwarzaną przez żarówkę. 

Czym są lumeny i luksy?

Jednostki światła, którymi są lumeny i luksy pozwalają wyznaczyć ilość światła emitowanego przez dane źródła światła. Wynika z nich pewna zależność, ponieważ luksy skupiają się na obszarze rozprzestrzeniania się światła, a lumeny na wiązce i kącie jej padania.

Jakiej barwy powinno być oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach domu?

W sypialni i salonie wskazany jest odcień służący wyciszeniu, zatem polecana jest barwa ciepłobiała o wartości 2700 – 3200 K. W łazience potrzebne jest naturalne światło o barwie 3300 – 4500 K. Natomiast w kuchni, gabinecie i innych pomieszczeniach, w których pracujemy, potrzebne jest zimnobiałe światło o wartości 4600 – 6500 K. 

O czym należy pamiętać przy wyborze oświetlenia?

Przy wyborze oświetlenia powinniśmy wziąć pod uwagę styl w jakim urządzamy nasze mieszkanie, funkcjonalność artykułów oświetleniowych, metraż pomieszczeń oraz budżet jakim dysponujemy, w celu określenia, na co możemy sobie pozwolić.