czarno biała łazienka, białe meble łazienkowe
18
mar

Specyfika małej łazienki a oświetlenie 

Mała łazienka to przestrzeń, która wymaga szczególnej uwagi przy aranżacji. Ograniczony metraż i potrzeba umieszczenia wielu elementów wyposażenia stawiają przed nami wyzwanie, ale także otwierają drzwi do kreatywności. Jednym z najważniejszych czynników, który może pomóc w optycznym powiększeniu małej łazienki, jest odpowiednie oświetlenie. W tym artykule podpowiemy, jak oświetlić małą łazienkę w taki sposób, aby wizualnie ją powiększyć oraz stworzyć w niej komfortową przestrzeń. 

podświetlane lustro łazienkowe, czarna armatura

Rozplanowanie światła w małej łazience 

Odpowiednie oświetlenie może znacząco poprawić funkcjonalność i wygląd małej łazienki. Istnieje kilka ważnych zasad do rozważenia przy projektowaniu oświetlenia w małym pomieszczeniu. Jedną z nich jest właściwe rozmieszczenie źródeł światła tak, aby cała przestrzeń była równomiernie oświetlona. W przypadku małej łazienki zazwyczaj nie jest to trudne, chyba że pomieszczenie ma nietypowy kształt. Oprócz ogólnego oświetlenia sufitowego powinniśmy pamiętać o oświetleniu lustra i całej strefy umywalkowej – jest to istotne dla wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Ważne jest również, aby dobrać odpowiednią moc źródeł światła do wielkości łazienki.  Wystarczającą ilością światła jest zazwyczaj 200 lumenów na metr kwadratowy powierzchni. Istotna jest również odpowiednia barwa światła. Zbyt jaskrawe, białe światło może nadać wnętrzu surowy charakter. Lepiej sprawdzi się cieplejsza barwa, która naśladuje naturalne światło dziennie. 

Lampy sufitowe – funkcjonalność i estetyka 

Centralnym punktem oświetleniowym w małej łazience jest lampa sufitowa, która może wystąpić w takich formach jak: 

  •  minimalistyczna lampa LED 
  • energooszczędny plafon, 
  • lampa wisząca, 
  • lampa z regulowanym natężeniem światła. 

Minimalistyczna lampa LED jest energooszczędna i nie zajmuje cennej przestrzeni.  Plafony cechuje kompaktowość i dyskrecja, dlatego doskonale pasują do niewielkiej łazienki.  Są one dostępne w różnych wzorach i kształtach, więc z łatwością znajdziemy taki, który pasuje do stylu naszej łazienki. Lampy wiszące, choć zazwyczaj są stosowane w salonie czy sypialni, mogą być również atrakcyjnym rozwiązaniem w łazience z wysokim stropem, oferując możliwość wprowadzenia nieco różnorodności w aranżacji.  Natomiast dzięki lampie sufitowej z regulowanym natężeniem światła, możemy dostosować oświetlenie do różnych potrzeb i nastrojów. 

betonowe płytki łazienkowe

Precyzyjne oświetlenie lustra i umywalki 

W małej łazience właściwe oświetlenie staje się ważnym elementem, szczególnie w obszarze umywalki i lustra. To tu wykonywane są czynności wymagające precyzji, dlatego odpowiednie źródło światła ma ogromne znaczenie. Popularnym i praktycznym rozwiązaniem są kinkiety łazienkowe, umieszczone po obu stronach lustra, które równomiernie oświetlają twarz stojącej przed nim osoby. Wybierając kinkiety z regulowanym kierunkiem strumienia światła, możemy dostosować je do swoich potrzeb. Coraz bardziej popularne stają się także lustra łazienkowe ze wbudowanym oświetleniem LED. To nie tylko praktyczne, ale także energooszczędne rozwiązanie. Dodatkowe źródło światła nad umywalką, takie jak mała lampa lub plafon wbudowany w szafkę, eliminuje cienie i zapewnia odpowiednie oświetlenie podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. 

drewniane szafki łazienkowe, prostokątne lustro

Daj swoim pomysłom życie z nami! 

Odpowiednie oświetlenie małej łazienki to bardzo ważny element, który wpływa na jej funkcjonalność i estetykę, jednak czasami osiągnięcie równowagi pomiędzy tymi dwoma aspektami może być wyzwaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI. Nasz architekt pomoże Ci wybrać optymalne źródła światła, zapewniając idealne warunki do codziennych czynności pielęgnacyjnych, jednocześnie tworząc efektowną aranżację. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów: 

Jak rozplanować oświetlenie w małej łazience?

Aby rozplanować oświetlenie w małej łazience, należy rozmieścić punkty świetlne tak, aby cała przestrzeń była dobrze oświetlona. 

Jakie są korzyści odpowiedniego oświetlenia łazienki?

Odpowiednie oświetlenie wpływa na funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowników, optyczne powiększenie przestrzeni oraz aspekty estetyczne pomieszczenia. 

Dlaczego oświetlenie nad lustrem jest istotne?

Oświetlenie nad lustrem jest niezbędne do precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych i dobrego oświetlenia strefy umywalkowej. 

Jakie są alternatywne opcje dla kinkietów?

Alternatywne opcje dla kinkietów przy lustrze w małej łazience to lustra łazienkowe ze wbudowanym oświetleniem LED oraz dodatkowe źródła światła, takie jak małe lampki lub plafony.