Lampa sufitowa w salonie
11
kwi

Jakie oświetlenie wybrać?

Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia w domu czy mieszkaniu, jest bardzo ważnym etapem aranżacji wnętrza. Czasy, w których jedna lampa wisząca na suficie była standardem na szczęście minęły. Obecnie projektanci zwracają dużą uwagę na rodzaj oświetlenia i jego barwę w zależności od pomieszczenia. W poniższej tabeli przedstawiamy trzy najważniejsze rodzaje oświetlenia. 

Światło główne Światło dekoracyjne Światło zadaniowe 
dokładnie oświetla całe pomieszczenie, dodatkowo pełni rolę dekoracyjną.  podkreśla inne elementy wystroju, może oświetlać tylko część pomieszczenia. spełnia konkretną rolę, np. oświetla biurko, jest dodatkiem do światła głównego.  

W jaki sposób dobrać barwę światła do pomieszczenia? 

Barwę światła najlepiej dostosować do funkcji, jaką będzie ono pełniło. Barwa ciepła tworzy przyjemny klimat i pasuje do takich pomieszczeń jak sypialnia czy łazienka. Oświetlenie chłodne daje światło zbliżone do naturalnego i sprzyja koncentracji.  

Barwa, jaką daje żarówka, jest zależna od temperatury światła. Na opakowaniu każdej żarówki znajdziemy wartość temperatury światła podaną w kelwinach. Temperatura 3000 K to światło o ciepłej barwie. Od 3000 – 5300 K to światło naturalne. Barwa światła o temperaturze 5300 K jest najbardziej zbliżona do dziennego. 

Jakie są rodzaje źródła światła? 

To, w jaki sposób rozmieścimy lampy w pomieszczeniu, ma duży wpływ na nasze samopoczucie i komfort przebywania w nim. Równie ważne jest, jakiego źródła światła użyjemy. Tabela poniżej opisuje podstawowe cechy czterech rodzajów źródeł światła. 

Zwykła żarówka Żarówka halogenowa Żarówka LED Świetlówka 
zużywa dużo energii, ma krótki czas świecenia, daje ciepłą barwę światła. zużywa mniej energii od zwykłej żarówki, ma dłuższy czas świecenia, barwa światła zbliżona do naturalnej. zużywa bardzo mało energii, jest bardzo wytrzymała, uzyskuje pełną jasność natychmiast po zapaleniu.  zużywa bardzo mało energii, posiada szeroką gamę barw, potrzebuje dużo czasu do osiągnięcia pełnej jasności. 
Nastrojowo oświetlony salon

Dopasowanie oświetlenia do pomieszczenia 

Umiejętne połączenie wszystkich trzech rodzajów oświetlenia oraz dobór odpowiedniej barwy światła, są bardzo ważne. Należy pamiętać, że w dobrze zaaranżowanym pomieszczeniu nie chodzi tylko o odpowiednią ilość światła. Lampy mają też współgrać z pozostałymi elementami wystroju i podkreślić ich walory. W tej części artykułu podpowiemy, w jaki sposób zaprojektować oświetlenie w zależności od wnętrza. 

Jakie lampy wybrać do salonu? 

Salon to pokój, w którym spędzamy znaczną ilość czasu w ciągu dnia. Warto więc pomyśleć, w jaki sposób z niego korzystamy i od tego uzależnić odpowiedni dobór oświetlenia.  

Światło główne odgrywa najistotniejszą rolę. Przydatną funkcją będzie możliwość regulacji jego natężenia. Jeżeli lubisz dużo czytać, to dobrym pomysłem będzie postawienie lampy za kanapą lub fotelem. Z kolei światło dekoracyjne może posłużyć do podświetlenia obrazu, półki z ozdobami lub podkreślenia walorów innych elementów, na przykład roślin. Nie można też zapomnieć o lampach oświetlających stół lub ławę.  

Rodzaj lamp należy odpowiednio dobrać do stylu i wielkości pomieszczenia. W tych kwestiach najlepiej zdać się na doświadczonego projektanta wnętrz. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość światła w salonie, może być męcząca dla przebywających w nim osób. 

Pomysły na oświetlenie kuchni 

Kuchnia to miejsce, w którym również spędzamy bardzo dużo czasu. Często nazywana jest sercem domu, dlatego jej odpowiednie oświetlenie jest niezwykle istotne. 

W kuchni możemy zainstalować lampę główną, jednak nie jest to konieczne. Oświetlenie nad blatem kuchennym lub wyspą, zaprojektowane w odpowiedni sposób, może oświetlić nam całe pomieszczenie. Jeśli blat kuchenny jest połyskliwy, to należy pamiętać o dobraniu rozproszonego źródła światła. W przypadku powierzchni matowych dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie LED. Podobnie jak w salonie, warto zainstalować lampy z możliwością regulacji natężenia światła. 

Podświetlane szafki w kuchni

Oświetlenie sypialni – postaw na relaks 

Sypialnia to pomieszczenie, w którym relaksujemy się i regenerujemy po całym dniu. Projektując oświetlenie w tym pokoju, należy pamiętać, że samo światło główne nie wystarczy.  

Oprócz lampy sufitowej lub lampy wiszącej, warto pomyśleć o oświetleniu po obu stronach łóżka. Można postawić na lampy stołowe ustawione na szafkach nocnych lub zamontować kinkiety na ścianie za nagłówkiem. Takie oświetlenie przydaje się, kiedy lubimy czytać przed snem. Pełni też rolę dekoracyjną. Symetrycznie ustawione źródła światła dają w sypialni niesamowity efekt i stwarzają idealne warunki do odpoczynku. 

Jak oświetlić łazienkę, aby dobrze się w niej czuć? 

Łazienka to kolejne pomieszczenie, które pełni bardzo ważną rolę. Rano przygotowujemy się w niej do wyjścia do pracy. Z kolei wieczór to dobry czas na odprężającą kąpiel i relaks. Oprócz światła głównego, warto zamontować tutaj oświetlenie dekoracyjne. Mogą być to lampy zamontowane pod meblami, we wnękach lub w podwieszanym suficie. 

Bardzo ważnym elementem oświetlenia łazienki jest światło zadaniowe. Dobrze oświetlone lustro ułatwi nam codzienne czynności, takie jak golenie czy nakładanie makijażu. 

Jeśli chodzi o regulację natężenia światła, to nie jest ona niezbędna. Odpowiedni nastrój w łazience można uzyskać poprzez wyłączenie światła głównego i włączenie wcześniej wspomnianych lamp dekoracyjnych.  

Łazienka z podświetlaną wanną

Twój dom, Twoja przestrzeń do życia

Rozmieszczenie oświetlenia należy zaplanować przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Pozwoli to na odpowiednie doprowadzenie kabli bez wykonywania dodatkowego kucia i innych niepotrzebnych zmian. Jeżeli nie masz pewności, w jaki sposób zaprojektować oświetlenie, skontaktuj się z nami i zdaj się na rady doświadczonego projektanta. W MAZZANI zajmujemy się projektowaniem wnętrz od A do Z i chętnie pomożemy Ci przy tworzeniu przestrzeni Twoich marzeń.  

Pytania naszych klientów:

Jak oświetlić blat kuchenny?

Blat kuchenny to bardzo ważne miejsce w kuchni, które musi być dobrze oświetlone. To na nim wykonujemy większość prac kuchennych. Do jego oświetlenia doskonale nadają się świetlówki lub żarówki LED. 

Jak oświetlić łazienkowe lustro?

Do oświetlenia lustra najbardziej nadają się lampy dające rozproszone światło. Światło skupione będzie tworzyło cienie pod oczami lub nosem.. Najbardziej odpowiednia będzie żarówka o mocy 75 – 100 W. 

Jakie oświetlenie pasuje do sypialni?

Światło główne w sypialni powinno mieć barwę ciepłą. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj światło rozproszone, odbite od sufitu. Nie będzie ono tworzyło cieni i wprowadzi przytulną, relaksacyjną atmosferę. 

Jak dopasować żyrandol do salonu?

Żyrandol należy dopasować do metrażu i kubatury salonu. Długi żyrandol sprawdzi się w wysokim pomieszczeniu. Do nowoczesnego salonu będą pasowały panele LED, spoty i reflektory.