monstera w salonie
11
kwi

Zielone dodatki w domu

Aranżując wnętrze nie można zapomnieć o roślinach. Mają one walory estetyczne, ale też szereg różnych właściwości prozdrowotnych. Wiele z nich pozytywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu, a  ich obecność daje nam poczucie bliskości natury. Pokój bez roślin może wydawać się nudny i pozbawiony życia.  

Rośliny mają wiele zalet. Nie warto z nich rezygnować tłumacząc się brakiem czasu na ich uprawę. Wystarczy przyswoić kilka podstawowych zasad pielęgnacji i można cieszyć się otoczeniem naturalnej zieleni na co dzień. 

Dobierając roślinę do pomieszczenia trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd. Każdy gatunek wymaga innego rodzaju podłoża, intensywności naświetlenia i sposobu pielęgnacji. Na szczęście nie wszystkie są trudne w utrzymaniu.  

Zobacz dalszą część artykułu, jeżeli chcesz wprowadzić rośliny do swojego domu. Poznaj najnowsze trendy, rodzaje roślin i sposoby na ich ciekawą ekspozycję. 

Rodzaje roślin w aranżacji wnętrza 

Rośliny doniczkowe 

Fikus to jedna z popularniejszych roślin domowych. Pasuje do niemal każdego rodzaju wnętrza, a jego pielęgnacja jest bardzo prosta. Jego obecność w pomieszczeniu wprowadza ożywienie, a jednocześnie dodaje spójności.  

Inną rolę w aranżacji odgrywają rośliny egzotyczne, takie jak monstera czy różnego rodzaju palmy. Posiadają bujne liście o ciekawych kształtach i idealnie wpasowują się w nowoczesną stylistykę. 

Sukulenty doskonale pasują do wnętrz minimalistycznych. Z kolei rośliny pnące to dodatkowy element dostosowany do każdego stylu. 

Rośliny cięte 

Rośliny cięte są ciekawą alternatywą lub dodatkiem do roślin doniczkowych. Pojedyncze liście eukaliptusa lub innych egzotycznych gatunków nadają się do trzymania w wazonie z wodą. Bardzo ładnie się prezentują i długo się utrzymują. Nie można też zapomnieć o kwiatach sezonowych, które nadadzą wnętrzu klimatu odpowiadającego porze roku.  

Doniczkowe:  monstera dziurawa, bluszcz, strelicja, paprocie i palmy, storczyki. Cięte:  frezja, anturium, piwonia, dalia, alstromeria.  
rośliny wiszące na ścianie

Pojedynczy okaz przykuwający uwagę 

W tradycyjnych wnętrzach zbyt duża ilość roślin nie jest dobrym pomysłem. W tym przypadku lepiej postawić na pojedynczy okaz, który będzie podkreślał harmonijny i symetryczny układ pomieszczenia. Wprowadzenie drugiej rośliny o takim samym wyglądzie może być bardzo ciekawą alternatywą. W takiej roli doskonale sprawdzą się draceny, skrzydłokwiaty, anturium i paprocie. 

Kaskady zieleni 

Kaskadowe ułożenie roślin to świetne rozwiązanie dla nowoczesnego wnętrza. Daje możliwość eksperymentowania z zestawianiem ze sobą gatunków. Rośliny o różnych rozmiarach, ułożone w nieparzystych grupach dodadzą pomieszczeniu dużo życia i stworzą efekt dżungli. Ustawiając je obok siebie unikajmy symetrii. W tym wypadku nie jest ona pożądana. Postawmy raczej na wprowadzenie małego zamieszania i chaosu. 

Rośliny na stole, komodzie lub parapecie 

Efekt dżungli można też osiągnąć poprzez ustawianie różnorodnych roślin na stole, komodzie lub parapecie. Na stole, ze względów praktycznych, sprawdzą się mniejsze okazy. Z kolei na komodzie czy parapecie możemy sobie pozwolić na wyeksponowanie gatunków o większych rozmiarach. W ten sposób osiągniemy rezultat podobny do kaskadowego ułożenia, jednak na mniejszą skalę. 

Różne odsłony roślin zwisających 

Rośliny zwisające dają wiele możliwości na urozmaicenie wnętrza. Jednym z miejsc, do którego doskonale się nadają jest domowa, otwarta biblioteczka. Wystarczy poustawiać je w przypadkowo wybranych przerwach pomiędzy książkami, żeby osiągnąć intrygujący efekt. Równie dobrze sprawdzą się na półkach.  

Same w sobie też są świetną ozdobą. Ustawione na stelażu o geometrycznym kształcie, staną się świetnym dopełnieniem minimalistycznego wystroju. Można je także podwiesić pod sufitem w plecionej makramie lub w szklanej bombce przeznaczonej na rośliny powietrzne. Oryginalny efekt osiągniemy łącząc roślinę pnącą ze specjalnie zaaranżowanym oświetleniem. Należy wtedy pamiętać o zastosowaniu nienagrzewających się żarówek. 

rośliny ułożone kaskadowo we wnętrzu

Ściana pełna naturalnej zieleni 

Ściany zieleni są coraz częściej spotykane w domowych wnętrzach. Ich wykonanie nie jest skomplikowane. Wystarczy zainstalować na fragmencie ściany kieszenie i umiejscowić w nich wybrane gatunki roślin. Można też kupić gotowe panele z mchu naturalnego i zamontować je na ścianie. Oba te rozwiązania nie wymagają dużego nakładu pracy, a przynoszą wspaniały efekt i pozwalają nam cieszyć się bliskością natury. 

Rośliny cięte – nieskończone możliwości aranżacji 

Istnieje mnóstwo kreatywnych sposobów wykorzystania roślin ciętych w aranżacji wnętrza. Najbardziej popularne rozwiązanie to ustawienie w pomieszczeniu flakonu z kwiatami, jednak to tylko kropla w oceanie możliwości.  

W przypadku nowoczesnych wnętrz można sięgnąć po kompozycje z pojedynczych liści, na przykład monstery. Jest to rozwiązanie, które doda wnętrzu życia, ale jednocześnie nie zaburzy minimalistycznego stylu.  

Nieco bardziej oryginalnym pomysłem jest powieszenie roślin pod sufitem w specjalnie przygotowanych fiolkach. Małe listki lub drobne kwiatki umieszczone w niewielkich buteleczkach, idealnie wpasują się do wnętrz w stylu rustykalnym lub vintage. 

Czy połączenie roślin ciętych i doniczkowych to dobry pomysł? 

Rośliny doniczkowe i cięte jak najbardziej mogą ze sobą współgrać w jednym pomieszczeniu. W przypadku ich łączenia na pewno przyda się rada doświadczonego projektanta wnętrz. Dobierając je w nieprawidłowy sposób można wprowadzić niepotrzebny chaos. 

rośliny w stylu rustykalnym

Funkcjonalne i nowoczesne wnętrza dla Twojego domu

Jak widać rośliny to kopalnia możliwości aranżacyjnych. Jeśli chcesz dodać życia do wnętrza swojego domu, ale nie masz pewności w jakim kierunku pójść, skontaktuj się z nami. W MAZZANI aranżujemy wnętrza z pasją. Chętnie pomożemy w spełnieniu Twoich wizji. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic, ale chętnie zaprojektujemy Twój dom lub mieszkanie na terenie całej Polski podczas współpracy zdalnej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz rzetelnej wiedzy naszych architektów przeprowadzamy w ten sposób najbardziej wymagające metamorfozy wnętrz. 

Pytania naszych klientów:

Jakie rośliny pasują do salonu?

W salonie najlepiej sprawdzą się gatunki, które tolerują rozproszone światło. Na przykład figowiec, monstera, asparagus.  

Jakie są najpopularniejsze rośliny doniczkowe?

Do najpopularniejszych gatunków roślin doniczkowych należą: monstera, strelicja biała, strelicja królewska, zroślicha, zamioculcas, figowiec oraz palma areca. Ich obecność w naturalny sposób ożywi wnętrze. 

Które gatunki roślin doniczkowych są łatwe w uprawie?

Kwiaty doniczkowe, które są łatwe w uprawie to na przykład: zamiokulkasy, sansevierie, patyczaki, aloesy, gruberie. Sukulenty doskonale nadają się do minimalistycznych wnętrz i nie muszą być często podlewane. 

W jaki sposób pielęgnować monsterę?

Monstera nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem. Za to lubi wilgotne powietrze. Latem i wiosną należy ją podlewać obficie raz w tygodniu, a w okresie jesienno-zimowym jeszcze rzadziej – raz na 2 tygodnie.