proste drewniane schody
11
kwi

Jakie schody wybrać?

Schody to niezbędny element w przestrzeni domu piętrowego, ale nie tylko. Pojawiają się również w mieszkaniach dwupokojowych czy mniejszych lokalach, na przykład jako wejście na antresolę. Na przestrzeni ostatnich lat zaczęły też pełnić rolę dekoracyjną. Mnogość dostępnych materiałów, kształtów stopni czy balustrad, daje możliwości dopasowania ich wyglądu nie tylko do wielkości pomieszczenia, ale również jego stylu. 

Należy pamiętać o tym, że schody pełniące odmienne funkcje, będą miały różne kształty i wymiary. Właściwie zaprojektowane będą nie tylko funkcjonalne, ale staną się także atrakcyjnym wizualnie elementem wystroju wnętrza.  

Różne role schodów w pomieszczeniach: 

  • wejście na antresolę, 
  • zejście do piwnicy, 
  • przejście pomiędzy dwiema kondygnacjami, 
  • łączenie poziomów tej samej kondygnacji. 

Dobór materiałów do wykończenia schodów 

Wspomnieliśmy o tym, że schody muszą być funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Należy również pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa oraz ich trwałości. Projektując je, trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, a mogą to być: 

  • kamień, 
  • drewno, 
  • metal, 
  • szkło. 
schody w stylu skandynawskim

Schody i kamień naturalny 

Kamień idealnie nadaje się do położenia na stopniach schodów. W tym celu bardzo często używa się marmuru lub granitu. Są to gatunki bardzo trwałe i posiadające wiele walorów estetycznych. Doskonale zgrają się z balustradami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Jeśli zdecydujemy się na kamień polerowany, to koniecznie trzeba pamiętać o wykonaniu przy krawędzi paska antypoślizgowego. 

Niektórzy decydują się na zastąpienie kamienia naturalnego płytkami ceramicznymi. Nie jest to dobry pomysł, ze względu na niską wytrzymałość tego materiału. 

Schody drewniane 

Jeśli zdecydujesz się na schody drewniane, to pamiętaj o zastosowaniu odpowiednich gatunków drewna. Należy postawić na odmiany o dużej twardości. Będą one odporne na uszkodzenia, a stopnie z nich wykonane, posłużą przez długie lata. 

Rodzime: Egzotyczne: 
dąb, jesion, buk. sapelli, teak, jatoba, merbau. 

Do elementów drewnianych doskonale pasują wstawki z metalu, szkła lub kamienia. Kolor drewna oraz dodatki należy odpowiednio dobrać do stylu aranżacji wnętrza.  

schody w stylu industrialnym

Stal nierdzewna i szkło 

Metal i szkło, to materiały, które sprawdzą się we wnętrzach o nowoczesnym charakterze. Można z nich stworzyć schody o delikatnym wyglądzie, które sprawią wrażenie zawieszonych w powietrzu. Tego rodzaju konstrukcje doskonale pasują do mebli o nowoczesnym designie.  

Szklane schody z metalowymi balustradami, świetnie sprawdzają się w przestrzeniach otwartych. Światło przenikające przez stopnie nadaje im dodatkowej lekkości i sprawia, że pomieszczenie robi wrażenie bardzo przestronnego. 

Schody w różnych stylach 

Napisaliśmy o różnych rolach schodów oraz o materiałach pasujących do wykonania stopni czy balustrad. Teraz czas na omówienie dopasowania ich wyglądu do różnych stylów wnętrzarskich. Doświadczony projektant wnętrz odnajdzie się w każdej aranżacji i sprawi, że schody będą idealnym dopełnieniem całego pomieszczenia. 

Styl skandynawski 

To jeden z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Naturalne materiały wykończeniowe, to jego bardzo ważna cecha charakterystyczna. Pomieszczenia w stylu skandynawskim są przytulne, ale jednocześnie przestronne. 

Najlepiej więc postawić na schody z jasnego drewna. Stopnie można nawet pomalować na kolor biały lub jasnoszary. Metalowa balustrada o ciemnym kolorze i matowej teksturze, będzie z nimi świetnie współgrać. Drewniane barierki, pomalowane na biało, to również doskonały pomysł. 

schody prowadzące na antresolę

Styl industrialny 

Do stylistyki industrialnej najlepiej pasują stopnie wykonane z drewna, połączone z metalowymi balustradami. W pomieszczeniu o zimnym i fabrycznym klimacie dobrze odnajdą się również schody wykonane z betonu architektonicznego. Urządzając wnętrze w tym stylu, warto postawić na proste kształty i stonowane barwy.  

Kolor drewna należy dopasować do pozostałych elementów wystroju. Sprawdzą się tutaj zarówno barwy jasne jak i ciemne. Barierki można dopasować kolorystycznie do stopni na zasadzie kontrastu. Schody wykonane z ciemnej, matowej stali, to również bardzo dobry pomysł. 

Styl nowoczesny 

Wnętrza w stylu nowoczesnym są proste, ale jednocześnie bardzo eleganckie. Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe schodów, to mamy tutaj dość dużą swobodę. Zarówno drewno, kamień, metal i szkło, będą pasowały do nowoczesnego wnętrza. 

Doskonałym dopełnieniem schodów drewnianych będą elementy metalowe i szklane. Można też postawić na ciężkie, kamienne schody o ciekawej fakturze, które dodadzą wnętrzu elegancji. 

Styl rustykalny 

Ten styl zdecydowanie kojarzy się z sielankowymi, wiejskimi klimatami. Stopnie wykonane z drewna o naturalnym kolorze, z widocznymi słojami, bardzo dobrze z nim współgrają. Najlepiej będą do nich pasować ciężkie, drewniane balustrady z belkami o przekroju okrągłym lub sześciennym. Ciekawą alternatywą mogą być poręcze wykute z metalu o ciemnej barwie. 

Jak widać, podczas projektowania schodów należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Liczy się dobór materiału, kolorystyka, a także dopasowanie kształtu do pełnionej przez nie roli. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie bezpieczeństwa oraz styl, w jakim aranżujemy całe pomieszczenie.  

schody w stylu rustykalnym

Wnętrza, w których będziesz czuł się jak w domu

Jeżeli właśnie urządzasz swój dom lub mieszkanie i potrzebujesz profesjonalnej porady, skontaktuj się z nami. W MAZZANI zajmujemy się aranżacją wnętrz z pasją. Przedstaw nam swoją wizję, a my zrobimy wszystko, żeby urządzić wnętrze Twoich marzeń. Działamy głównie na terenie Warszawy i w okolicach, ale nasze doświadczenie pozwala również na wykonanie projektu online. 

Pytania naszych klientów:

Jaki kamień na schody wewnętrzne?

Najbardziej popularne gatunki kamienia do wykonania schodów wewnętrznych, to marmur i granit. Mogą być też wykonane z kwarcytu lub konglomeratu. Schody kamienne są bardzo trwałe i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. 

Z jakiego drewna wykonać schody?

Do wykonania schodów najbardziej nadaje się drewno bardzo twarde. Z rodzimych gatunków warto sięgnąć po: dąb, jesion, buk lub orzech. Jeśli chodzi o gatunki, które nie występują w Polsce, to sprawdzą się: jatoba, jesion skandynawski, wenge. 

Jakie schody na antresolę?

Najlepsze konstrukcje schodów na antresolę, to schody spiralne, kacze, policzkowe lub oparte na belce centralnej. Zajmują one stosunkowo mało miejsca. Mogą być wykonane z drewna, metalu, a nawet szkła. 

Jakie schody do stylu nowoczesnego?

Projektując schody do wnętrza w stylu nowoczesnym, można postawić na łączenie różnych materiałów. Drewniane lub kamienne stopnie można uzupełnić metalowymi bądź szklanymi belkami. Najlepiej postawić na stonowaną kolorystykę.