schody modułowe
24
wrz

Wybór odpowiedniego rodzaju schodów 

Aby odpowiednio dobrać schody do konstrukcji domu, należy rozpatrzyć tę kwestię w momencie wyboru projektu. Odpowiednio dobrany model, jak i ich właściwe usytuowanie, podkreśli styl wnętrza oraz nada odpowiedniego klimatu całej przestrzeni domowej. Schody mogą być schowane, mało widoczne, jak i mocno wyeksponowane. W domach o niewielkiej przestrzeni użytkowej warto umieścić je blisko wejścia, co pozwoli zaoszczędzić niezbędne miejsce. Natomiast komunikację między domownikami można ułatwić, stawiając schody w salonie tuż obok wyjścia na taras. Ułatwi to dostęp do strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu. 

drewniane schody w salonie

Można wyróżnić dwa najbardziej popularne rodzaje schodów: 

  • żelbetowe – posiadają bardzo solidną konstrukcję. Tworzy się je, wykorzystując formę z desek, płyt OSB lub pilśniowych, przy czym układa się zbrojenie ze stali. Na koniec schody zalewa się betonem, który ma odpowiednio dobraną klasę. Największą zaletą tego modelu jest możliwość przemieszczania się po nich w trakcie realizacji kolejnych etapów budowy domu. 
  • modułowe – są złożone z zespołu elementów tworzących po połączeniu konstrukcję. Umieszczone na zasadzie metalowych wsporników znajdujących się w ścianie. Wsporniki mogą mieć również postać pionowego słupa, wokół którego znajdują się schody kręte. 

Te modele odznaczają się eleganckim i szykownym wyglądem, wprowadzają do wnętrza nutę nowoczesności. Przy dobraniu odpowiedniego koloru, materiału i ewentualnie odpowiednich balustrad można stworzyć wnętrze cechujące się klasą i wykwintnością.  

Inne rodzaje schodów 

Można wyróżnić naprawdę wiele rodzajów schodów przez wzgląd na ich budowę. Jedne z nich to jednobiegowe, które odznaczają się atrakcyjną ceną oraz łatwością w wykonaniu. Są bezpieczne oraz wygodne w użytkowaniu. Zajmują bardzo niewiele miejsca, co doskonale sprawdza się w małych przestrzeniach domowych. Można wyróżnić również schody zabiegowe. Mają one różną szerokość stopni, która zwiększa się po stronie zewnętrznej, a zwęża po wewnętrznej. Argumenty, które przemawiają za ich zastosowaniem to zdecydowanie duże walory estetyczne oraz zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu. Jednak są niełatwe do wykonania oraz cechują się mniejszą wygodą, jak i bezpieczeństwem w porównaniu do innych modeli. Kolejnym przykładem są schody kręcone, inaczej spiralne, które można wykorzystać jako alternatywę modeli zabiegowych, jednobiegowych oraz dwubiegowych. Są przytwierdzone wokół słupa, a ich bieg zatacza koło. Sprawiają, że wnętrze nabiera nowoczesnego wyglądu. 

schody na antresolę

Wykorzystanie przestrzeni pod schodami 

Przestrzeń znajdującą się pod schodami można w odpowiedni sposób zagospodarować tak, aby stała się ona użyteczna dla domowników, nie tracąc przy tym walorów estetycznych. Dobrym wyborem jest umieszczenie tam półek z książkami lub szafek z rozmaitymi, potrzebnymi rzeczami. Można również zabudować schody, a w środku urządzić schowek lub skromną garderobę. Świetnym pomysłem będzie również stworzenie spiżarni. Zabudowa schodów pozwala na oszczędzenie miejsca w domu oraz daje niesamowicie estetyczny efekt.  

Nietypowe zastosowania schodów 

Schody nie muszą być jedynie elementem, który pozwala przemieszczać się między piętrami domu. Można wykorzystać je we wnętrzu na wiele innych sposobów, na przykład jako łącznik niewielkich różnic poziomów w pokoju. Warto stworzyć w takim miejscu małe schodki, które będą wykończone jednorodną wykładziną. Można również zagospodarować schody jako półkę w salonie – będzie to forma podwyższenia, która niesamowicie sprawdzi się umiejscowiona pod telewizorem. Takie oryginalne rozwiązania pozwolą wyeksponować np. efektowny wazon lub klimatyczne rzeźby.  

schody przy drzwiach wyjściowych

Tworzymy wnętrza, które spełniają marzenia

Jeśli szukasz specjalistów, którzy pomogą Ci w aranżacji Twojego wymarzonego wnętrza, skontaktuj się z firmą MAZZANI. Działamy na terenie Warszawy i okolic, natomiast zdalnie na terenie całej Polski. Na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie naszych klientów, a nasz zespół cechuje się profesjonalizmem oraz kompetentnością. Zaufaj nam, a na pewno nie pożałujesz! 

Pytania naszych klientów:

Jakie są najbardziej popularne modele schodów?

Schody żelbetowe posiadają bardzo solidną konstrukcję. Największą zaletą tego modelu jest to, że można przemieszczać się po nich w trakcie realizacji kolejnych etapów budowy domu. Schody modułowe składają się ze stałych, powtarzalnych elementów. Jest to tanie i szybkie rozwiązanie nie tylko ze względu na praktyczność, ale również wygląd. 

Jak odpowiednio dobrać schody do domu?

Aby odpowiednio dobrać schody do konstrukcji domu, należy rozpatrzyć tę kwestię już w momencie wyboru projektu. W niewielkich przestrzeniach warto umieścić je blisko wejścia, co pozwoli zaoszczędzić niezbędne miejsce. Natomiast komunikację między domownikami można ułatwić, stawiając schody w salonie, tuż obok wyjścia na taras. Ułatwi to dostęp do strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu.

Jakie rodzaje schodów można wyróżnić?

Schody jednobiegowe odznaczają się atrakcyjną ceną oraz łatwością w wykonaniu. Schody zabiegowe posiadają duże walory estetyczne oraz z łatwością zaoszczędzimy dzięki nim miejsce we wnętrzu. Jednak są niełatwe do wykonania oraz cechują się mniejszą wygodą, jak i bezpieczeństwem w porównaniu do innych modeli. Z kolei schody kręcone można zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia: w środku, przy ścianie, w rogu lub przy antresoli.  

Jak można wykorzystać przestrzeń pod schodami?

Dobrym wyborem jest umieszczenie w tym miejscu półek z książkami lub szafek z rozmaitymi, potrzebnymi przedmiotami. Można również zabudować schody, a w środku urządzić schowek lub skromną garderobę. Świetnym pomysłem będzie także stworzenie spiżarni.