schody
04
sty

Wiele możliwości konstrukcyjnych i stylistycznych

Schody w domach i mieszkaniach wielopoziomowych są standardem, który ułatwia swobodne przemieszczanie się między górą, a dołem. Mamy różne rodzaje schodów: jedno-, dwu-,trójbiegowe, spiralne, wachlarzowe. Wszystkie jednak wymagają tego samego – muszą być bezpieczne, tak by zminimalizować ryzyko upadku. Powinni być także trwałe i zapewniać przyczepność.  

Charakter schodów wpływa na rodzaj budulca, czyli tego, z czego są zbudowane. Do wyboru mamy beton, drewno, kamień, żelbet, stal, a nawet szkło. Konstrukcja samych schodów ma także duże znaczenie. Inaczej będą wyglądać schody samonośne, inaczej spiralne, płytowe czy policzkowe. Kolejny element, który charakteryzuje schody to poręcz lub jej brak i balustrady.  

drewniane schody

Na początek trochę teorii 

By dobrze poznać funkcjonowanie schodów i wybrać odpowiednie dla siebie, warto zapoznać  się z kilkoma pojęciami, związanymi z ich konstrukcją. Rozróżniamy: 

  • policzek – jest to belka nośna, jej zadaniem jest podtrzymywanie stopni, ale może być też także elementem dekoracyjnym, 
  • dusza – to tzw. pusta przestrzeń pomiędzy biegami, 
  • spocznik – inaczej półpiętro, czyli podest, który łączy kolejne biegi. Ułatwia wchodzenie, zwłaszcza osobom starszym, 
  • podstopień – element stopnia zamykający go od frontu, 
  • stopnica i podstopnica – wierzchnia warstwa stopni, może być wykonana z drewna, kamienia, terakoty. 

Dwa główne czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze schodów, to ilość dostępnej przestrzeni i koszty. Pierwszy czynnik warunkuje typ konstrukcji, drugi ma wpływ na użyte materiały. Zależnie od wielkości – schody mogą przybierać różne formy i rozmiary. To, o czym warto pamiętać – umiejscowienie schodów trzeba zaplanować już na etapie budowy. Kiedy chcemy bardziej zaawansowaną konstrukcję – czyli schody betonowe, musimy zakończyć ich prace przed osiągnięciem stanu surowego całej nieruchomości. Będą one wymagać wylewki i szalunku, nie ma więc mowy, by to wprowadzać dopiero na etapie wykańczania. Jeśli podejmiemy te decyzje późno – do wyboru pozostaną nam proste konstrukcje, np. z drewna. 

Minimalizm w aranżacji schodów 

Jeśli Twój dom cechuję się minimalizmem, forma schodów także powinna do niego nawiązywać, więc postaraj się, by była maksymalnie uproszczona. Idealnie nada się konstrukcja wspornikowa z prostą poręczą, bez rzeźbień i dodatków. Ważne będą także użyte materiały. Najmodniejsze szarości w postaci wielkich płytek, jakie królują w minimalistycznym wnętrzu, będą świetnie komponować się z czarnymi schodami. Jeśli jednak lubisz minimalizm w nieco cieplejszej wersji, użyj wsporników w jasnych barwach z kamienia lub antypoślizgowego tworzywa. Charakter wnętrza będą określać także użyte w pobliżu schodów dodatki. Drewno i kamień to doskonały duet, który pozwoli stworzyć różnorodne i oryginalne wnętrza. Wszystko możesz łączyć, sprawdzać, poddawać analizie i dobrać tak, by pasowało do minimalizmu pomieszczeń. 

proste schody

Powiew nowoczesności 

Tradycyjnie schody sytuuje się w klatce schodowej lub gdzieś na uboczu. Jednak nowoczesne wnętrza rządzą się nieco innymi prawami. W loftach i soft-loftach odchodzi się od tej reguły. Schody mogą być centralnym punktem domu. Ich wykonanie z charakterystycznych materiałów, jak metal i surowe drewno, będzie miało ciekawy efekt aranżacyjny. Zamiast drewna dobrze sprawdzą się także jego odpowiedniki – płytki o wyglądzie desek, odporne na działanie wilgoci i ścierania, i jednocześnie, co ważne przy wszystkich rodzajach schodów, antypoślizgowe. 

Bądź trendy  

Co jest teraz w modzie? Do lamusa odchodzą ciężkie, toporne konstrukcje. Stawiamy raczej na lekkość, efektowne drewno i kamień. To najnowszy zabieg aranżacyjny. Można połączyć surowiec z przyjaznymi mu szarościami i odrobiną dodatków – czarne ramki w okolicach schodów i żywe, zielone rośliny. Trzeba jednak pamiętać o podobieństwie kształtów, dzięki czemu osiągnie się zadowalający efekt. Do wyboru są także różne rodzaje powierzchni – od matowych po polerowane – dzięki temu można uzyskać piękne refleksy świetlne.  Drewniane, wspornikowe schody, zamontowane na tak samo wykończonej drewnem ściance i z dodatkiem metalowej poręczy, dadzą salonowi dynamiki. Zwłaszcza jeśli jest on w barwach spokojnej szarości. 

podświetlone schody

Co pod schodami? 

Przestrzeń taką można wykorzystać zupełnie inaczej niż jako szczelnie pozamykane schowki. Jeśli szerokość stopni pozwala na to, pod schodami mogą zmieścić się wygodne sofy, pracownia, domowe biuro, a czasem nawet aneks kuchenny. W takim wypadku należy pamiętać o barierach, które zapobiegną sypiącemu się piaskowi z brudnym butów na głowy domowników. Świetnie sprawdzą się tutaj szczelne, całkowicie przezroczyste, szklane barierki. Balustrady z takiego materiału są lekkie, niewidoczne, co pozwala na eksponowanie drewna lub oryginalnych okładzin. 

Zaprojektujemy wnętrza, które pokochasz

Niezależnie od wnętrza, jakim się otaczasz, schody, które wybierzesz, powinny spełniać kilka funkcji. Muszą być użyteczne, bezpieczne i funkcjonalne. Jeśli zależy Ci na tym, by nadać pomieszczeniu oryginalności, a jednocześnie chcesz, by było ono lekkie i w modnym stylu – zdecyduj się na delikatne konstrukcje z dodatkiem drewna. Jest ponadczasowe i dobrze łączy się z innymi dodatkami. Nasza firma MAZZANI chętnie pomoże w zaprojektowaniu wnętrz z wykorzystaniem takich schodów, będą nie tylko użyteczne, ale także piękne.