schody metalowe
06
kwi

Komfort i ozdoba 

Schody zajmują w domu czy mieszkaniu sporo miejsca. Dlatego przestrzeń, w której mają się znaleźć, musi być bardzo dobrze zaplanowana a ich projekt dopasowany do konkretnego miejsca. Ponieważ pełnią nie tylko funkcję praktyczną, należy wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzony jest dom i odpowiednio dobrać materiały, z jakich mają być wykonane. Schody nadają wnętrzu charakter, a fantazyjne formy na pewno będą przyciągać wzrok. Nie należy jednak zapominać, że na pierwszym miejscu powinna być funkcjonalność i wygoda użytkowania. 

Schody dywanowe 

Przypominające zwisający dywan, mogą być wykonane z różnych materiałów w zależności od gustu. Są proste i eleganckie, więc na pewno będą ozdobą wnętrz w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy industrialnym. Odznaczają się stabilnością i funkcjonalnością. Charakterystycznymi cechami takiej konstrukcji jest zygzakowaty kształt oraz większa grubość stopni i podstopni, co ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort korzystania. Zamontowana balustrada dodatkowo wzmacnia całość i ją stabilizuje. 

Najczęściej spotykane schody dywanowe: 

 • jednobiegowe, które nie mają załamań, 
 • dwubiegowe, z jednym podestem, 
 • zabiegowe, skręcające w jedną lub dwie strony, z różną szerokością stopni, 
 • wachlarzowe, które układają się w harmonijny łuk albo elipsę. 

Schody półkowe 

Co wyróżnia schody półkowe? Na pewno fakt, że nie mają podstopni, belek wspornikowych, a czasem nawet balustrad. Wyglądają więc jak półki zawieszone w powietrzu. Nie zajmują dużej powierzchni, a odpowiednio dopasowane do wnętrza, będą stanowić piękną dekorację, zachwycającą lekkością i prostotą. Drewniane będą doskonale pasować do stylu skandynawskiego i rustykalnego, natomiast stalowe do loftowego. Dobrze będą wyglądały również w nowoczesnych aranżacjach. 

Modele schodów półkowych: 

 • prostokątne, 
 • trójkątne, 
 • trapezowe. 
schody w stylu skandynawskim

Schody jednobiegowe 

Zaletą takich schodów jest niewysoka cena oraz prostota. Najlepiej stosować je w domach o niskich kondygnacjach lub w sytuacji, gdzie salon łączy się z antresolą. Plusem jest fakt, że pasuje do nich niemal każda balustrada, a poręcz nie musi być zagięta. Projektując takie schody, należy zastanowić się nad bezpieczeństwem (zwłaszcza dzieci), ponieważ są one strome i trudne do pokonania. 

Schody dwubiegowe 

Wygodnym i popularnym rozwiązaniem ze względu na oszczędność miejsca, są schody dwubiegowe, model wygodny i bezpieczny. Charakteryzują się tym, że kondygnacje łączą dwa biegi, między którymi umiejscowiony jest spocznik. 

Rodzaje schodów dwubiegowych: 

 • powrotne,  
 • łamane, 
 • wachlarzowe. 

Schody podwieszane 

Warto o nich wspomnieć, ponieważ umożliwiają dostęp do pomieszczeń na najwyższych kondygnacjach, takich jak poddasze lub strych. Na etapie projektowania należy wybrać rodzaj takich schodów, żeby były możliwe do zamontowania i nie kolidowały z elementami konstrukcji, nadprożami czy ścianami nośnymi. To nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które może być też ciekawym elementem aranżacji wnętrz. 

Rodzaje i cechy schodów podwieszanych: 

Rodzaj schodówUżyty materiałCechy charakterystyczne
nożycowemetalskładane harmonijkowo, stosowane na różnych wysokościach, zajmują małą powierzchnię
składanedrewno, stal, aluminiumkilka segmentów, drewniane stopnie
rozsuwane drewnosolidne, wytrzymałe, zajmują małą powierzchnię, stosowane na różnych wysokościach

Jakie schody do jakiego stylu? 

 • Styl klasyczny: to wykorzystanie naturalnych materiałów. Dlatego najczęściej wybierane są schody drewniane. Zwykle stosuje się dąb, ponieważ ma ciemniejsze zabarwienie. Dodatkiem jest drewniana lub metalowa balustrada wykonana z kutych elementów. 
 • Styl skandynawski: tutaj najlepiej prezentują się schody z jasnego drewna, sprawdzą się również pomalowane na biało. Innym wyborem może metal w kolorze czarnym lub ciemnym szarym. Efektowne będą również schody łączące drewno ze szkłem, wykończone balustradami z przejrzystego szkła hartowanego. 
 • Styl industrialny, przemysłowy, nazywany też loftowym. Prosta, metalowa konstrukcja z elementami z litego drewna sprawdzi się doskonale w takich wnętrzach. Tego typu schody będą świetnie harmonizować z ceglanymi ścianami, betonowymi powierzchniami i metalowymi meblami. 
 • Styl nowoczesny: do takich wnętrz wybierane są schody drewniane w jasnych kolorach. Alternatywnie można zdecydować się na jednolite barwy, na przykład czerń lub biel. Świetnym dodatkiem do takich schodów jest balustrada z chromowanymi elementami lub ze szkła hartowanego. 
 • Styl minimalistyczny cechuje prostota i brak dodatków. Materiałami, których można użyć do wykonania, są naturalne drewno, metal oraz szkło hartowane. Balustrady montowane są jedynie przy ścianie. 
 • Styl rustykalny to swojskie, wiejskie wnętrza bazujące na naturalnych materiałach. Dlatego najbardziej pasują tutaj drewniane schody w jasnym kolorze, z wyraźnie widocznymi słojami.  
wejście na antresolę

Jak dobrać oświetlenie? 

Dobre oświetlenie jest bardzo istotne. Dzięki niemu można chodzić po schodach w godzinach wieczornych czy nocnych pewnie i bezproblemowo.  Spełnia również wiele ważnych funkcji: 

 • zabezpiecza przestrzeń, 
 • oświetla stopnie, 
 • stanowi element dekoracji. 

Przy projektowaniu schodów koniecznie trzeba zaplanować punkty świetlne oraz włączniki. Jest to bardzo ważne przy montażu oczek lub taśm ledowych.  Oto kilka możliwości oświetlenia schodów: 

 • ścienne przy stopniach, 
 • z podświetlonymi stopniami, 
 • oświetlone kinkietami, 
 • oświetlone lampami sufitowymi. 

Bezpieczeństwo 

Przy wyborze schodów należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii ważnych dla użytkowników: 

 • Ilość i rozmiar stopni regulują przepisy i warto się do nich stosować, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Po pierwsze, w jednym biegu nie powinno być więcej niż siedemnaście schodów. Dlatego, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, warto montować schody dwubiegowe lub trzybiegowe, gdzie będą szerokie podesty. Po drugie, schody powinny mieć od 15 do 19 cm wysokości i od 22 do 33 cm szerokości. 
 • Materiał, z którego wykonane są schody oraz konstrukcja, też ma znaczenie. Drewniane lub betonowe nie są zbyt śliskie, więc są dobrym wyborem. Dodatkowo można je zabezpieczyć podwójną poręczą dedykowaną dzieciom, gdzie niższa wykonana jest z antypoślizgowego materiału. Natomiast przy montażu balustrady należy pamiętać, żeby była stabilna oraz zamontowana przy stropie, wzdłuż biegu i na krawędziach otworu, gdzie mają być schody. 

Jak zadbać o schody? 

Schody są często używane, w związku z tym narażone są na uszkodzenia i zniszczenie. Każdy rodzaj po pewnym czasie będzie wyglądać mniej estetycznie. Można jednak sprawić, żeby wyglądały pięknie przez długi czas. Wystarczy zastosować kilka zasad: 

 • sprawdzanie elementów mocujących schody i balustrady, 
 • regularne czyszczenie i pielęgnowanie, 
 • zabezpieczenie stopnic dywanikami samoprzylepnymi, 
 • cyklinowanie i lakierowanie schodów drewnianych, 
 • konserwowanie i czyszczenie balustrad. 
stopnie oświetlone taśmą LED

Projekty wnętrz, które zachwycą Twoich gości

Schody mają służyć przez wiele lat, najczęściej są w budynku do końca użytkowania. Oprócz funkcji praktycznej, mogą pięknie podkreślić styl wnętrza, pozwalają w komfortowy sposób przemieszczać się między kondygnacjami. Dlatego, jeśli wybór schodów jest dla Ciebie problemem, zapraszamy do współpracy. Zespół projektantów MAZZANI jest do Twojej dyspozycji. Projektujemy wnętrza domów i mieszkań stacjonarnie w Warszawie i online na terenie całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są sposoby aranżacji schodów?

Sposoby aranżacji schodów obejmują: schody proste, kręte, z podestem, dywanowe, betonowe, schody drewniane i wiele innych dostępnych opcji, w zależności od naszych indywidualnych preferencji i stylu mieszkania lub domu.

Jakie są najlepsze sposoby na oświetlenie schodów?

Najlepsze sposoby na oświetlenie schodów to umieszczenie lamp naściennych lub wpuszczanych  

w stopnie, zastosowanie taśmy LED lub lamp sufitowych na górze schodów. Ważne jest,  

aby oświetlenie było równomierne, nie oślepiało i pomagało w poruszaniu się po schodach  

w ciemności. 

Do czego służą schody podwieszane?

Schody podwieszane służą do stworzenia unikatowego designu w pomieszczeniu oraz optycznego powiększenia przestrzeni. Ten rodzaj schodów umożliwia dostęp do strychu lub poddasza. Wymagają jednak starannego zaplanowania i wykonania ze względu na swoją nietypową konstrukcję.

Jak dbać o schody?

Aby dbać o schody, należy regularnie usuwać z nich kurz, brud i ewentualne plamy. W przypadku schodów drewnianych, warto używać specjalnych środków do pielęgnacji drewna i chronić je przed wilgocią. Jeśli chodzi o schody z dywanem, to powinno się regularnie odkurzać i prać pokrycie,  

a w przypadku schodów metalowych, trzeba pamiętać o okresowej konserwacji, aby zapobiec korozji. Wszelkie uszkodzenia i wady konstrukcyjne muszą być natychmiast naprawiane.