drewniane płyty na ścianie
06
kwi

Drewniane dodatki w domu

Drewno to naturalny materiał, który jest chętnie wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Jego ciepły, przytulny charakter idealnie wpisuje się w styl skandynawski czy rustykalny, jednak z powodzeniem również może znaleźć zastosowanie w aranżacjach nowoczesnych. W zależności od gatunku, faktury i koloru drewna, można uzyskać różne efekty. Można z niego zrobić podłogi, schody, meble, a nawet elementy dekoracyjne. 

Jak oryginalnie wykorzystać drewno w domu? 

Drewno może być wykorzystywane jako element ścian – na przykład jako boazeria. To rozwiązanie nadaje wnętrzu przytulności i ciepła, a jednocześnie jest trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. 

Meble z drewna natomiast to klasyka, która nigdy się nie zestarzeje. Oprócz modeli, które są już gotowe do użytku, coraz popularniejsze stają się elementy wyposażenia wykonywane na wymiar. Dzięki temu można dopasować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.  

drewniane wykończenia ścian

Naturalny charakter 

Surowiec ten jest także ekologicznym i przyjaznym dla środowiska materiałem, co jest ważne dla coraz większej liczby osób przykładających uwagę do ekologii. 

Warto pamiętać, że drewno to materiał żywy, który może się zmieniać z biegiem czasu, dlatego niektóre rodzaje drewna mogą wymagać specjalnej pielęgnacji i konserwacji. Jest to doskonała alternatywa dla innych, sztucznych materiałów. Jego wielofunkcyjność pozwala zastosować je w wielu różnych przypadkach. 

Materiał o wielu zaletach 

Kolejną zaletą drewna jest jego elastyczność. Można je stosować zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do różnych stylów wnętrzarskich. Jednak przed zdecydowaniem się na ten materiał do aranżacji swojego wnętrza, warto poznać jego właściwości i sposoby konserwacji, by mieć pewność, że będzie spełniało oczekiwania przez długi czas.  

Ważną więc rzeczą jest dobór odpowiedniego gatunku. Niektóre są bardziej odporne na zmiany wilgotności i temperatury, inne z kolei są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego przed zakupem drewnianych elementów wystroju, warto zasięgnąć porady specjalisty, by wiedzieć, jakie będzie najlepsze do danego pomieszczenia czy zastosowania. Kolejną ważną kwestią jest faktura, to również wpływa na efekt końcowy aranżacji, drewno o gładkiej fakturze będzie się inaczej prezentować niż drewno o wyraźnie zarysowanej strukturze. 

Dopiero poprzez odpowiednie dobranie gatunku, faktury, koloru i wykorzystania drewna możemy stworzyć wnętrze marzeń i unikalnego stylu. 

podłoga z ciemnego drewna

Drewniane podłogi 

Jeżeli chodzi o drewniane podłogi, wybór odpowiedniej wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników: 

  • kolor i faktura – wybór koloru i faktury drewna ma duży wpływ na końcowy efekt aranżacji. Jasne odcienie nadają wnętrzu przestronności, a ciemne – ciepła; 
  • warunki panujące w pomieszczeniu – ważne jest, aby drewno, które chcemy użyć, było odpowiednie do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Jeśli na przykład jest to łazienka, w której panuje wysoka wilgotność, należy wybrać odpowiedni gatunek na nią odporny; 
  • styl aranżacji – ostateczny wybór powinien być uzależniony od stylu aranżacji, który chcemy osiągnąć. Jeśli chodzi o rustykalny lub skandynawski nurt, doskonale sprawdzą się ciemne i ciepłe odcienie drewna, natomiast do nowoczesnych aranżacji lepiej pasują jasne i chłodne. 

Konserwacja drewna 

Ostatnią ważną rzeczą jest pamiętanie o konserwacji drewna. Jest ono bowiem materiałem naturalnym i wymaga odpowiedniej opieki. Niektóre rodzaje drewna są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i zmiany temperatury, inne z kolei wymagają specjalnej ochrony przed wilgocią czy promieniowaniem UV. Aby zachować piękno tego szlachetnego surowca przez lata, ważne jest, aby regularnie je czyścić i zabezpieczać specjalnymi impregnatami czy lakierami.

drewniane wykończenia w salonie

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z nami

Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać drewniane dodatki do swojego domu, sprawdź MAZZANI. Posiadamy lata doświadczenia w profesjonalnej aranżacji wnętrz. Doradzamy odnośnie stylu i dbamy o to, aby wszystko było dopasowane do oczekiwań naszych klientów. Działamy na terenie Warszawy, ale zajmujemy się również projektowaniem domów i mieszkań na terenie całej Polski zdalnie.  

Pytania naszych klientów:

Jak dobrać drewno do aranżacji swojego wnętrza?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę gatunek. Warto zwrócić się pod tym względem do specjalistów. Pomogą oni dobrać odpowiedni rodzaj drewna do pomieszczenia oraz stylu, który sobie wymarzyliśmy.  

Dlaczego warto wykorzystać drewno w aranżacji wnętrza?

Drewno to materiał łatwy w utrzymaniu w czystości i dobrym stanie przez lata. Jest również bardziej ekologicznym odpowiednikiem od innych materiałów np. plastiku.

Jak konserwować drewniane elementy w domu? 

Nie jest to wcale trudne. Wystarczy dobrać odpowiednie środki takie jak lakiery czy impregnaty i stosować je w miarę regularnie, zgodnie z zaleceniami.