duże okna”
14
kwi

Przeszklone wnętrza w domu

W ostatnich czasach popularność dużych przeszkleń znacząco wzrosła. Jest to rozwiązanie, które wprowadza ciekawy efekt wizualny do przestrzeni naszych mieszkań oraz charakteryzuje się wieloma aspektami natury użytkowej. Zwolennicy tego typu patentu zachwycają się pięknymi widokami i naturalnym naświetleniem pomieszczeń. Sceptycy zaś powiedzą, że jest to forma nieopłacalna ze względu na utratę ciepła. Zastanawiasz się, czy jest to odpowiedni plan dla Ciebie i Twojego domu? Poznaj efekt przeszklonych wnętrz i przekonaj się sam.  

Najważniejsze kwestie dużych przeszkleń 

Efektowne i reprezentatywne przeszklenia szczególnie wpasują się w projekt nowoczesnych domów. Duże okna dają dobre oświetlenie wnętrz oraz stwarzają wrażenie, że pomieszczenia, w których przebywamy stają się optycznie większe. Okna wielopowierzchniowe zapewniają intrygujące połączenie na przykład salonu z tarasem, co powoduje bardzo wygodne przemieszczenie się pomiędzy miejscami w naszych domach a jego zewnętrznych częściach. Właściwości takich powierzchni szklanych powodują, że są bardzo chętnie montowane szczególnie na parterach – w salonach lub strefach dziennych.  

Duże okna przez swoją specyfikę warto montować z tyłu domu, a nie od frontu. To wszystko ze względu na to, że przód domu może wychodzić na ulicę, a więc nie chcemy, aby niepożądane osoby mogły kontrolować to, co robimy w zaciszu mieszkalnym. Takie działanie ma same plusy, ponieważ montując okna na tyle, możemy od razu przejść na przykład do ogrodu. Zaaranżowanie wspomnianego ogrodu wysokimi drzewkami typu: iglaki bądź inne rośliny sprawi, że odseparujemy nasze miejsce od spojrzeń ludzi oraz dodatkowo wprowadzi przytulną atmosferę i poczucie intymności w ogrodzie.  

Kwestią, o której warto pamiętać są odpowiednie zabezpieczenia naszych okien. Powinniśmy się skupić na osłonach takich jak rolety zewnętrzne. Takie rozwiązanie zapewni szczelne zasłonięcie okna oraz bardzo dobrze zakryje nasze wnętrza. Pierwszym aspektem jest zabezpieczenie naszego domu przed nieproszonymi gośćmi, a drugim to, że unikniemy zbędnego nagrzewania mieszkania w lecie, natomiast w zimie – utraty ciepła. Alternatywą do przywołanych zewnętrznych rolet okiennych są innego rodzaju rolety, na przykład tekstylne lub długie zasłony.  

przeszklone powierzchnie

Design, czyli rodzaje okien w pomieszczeniach  

Panoramiczny widok, płynna granica między wnętrzem a zewnętrzem, piękny krajobraz za oknem czy poczucie nieograniczonej przestrzeni to elementy, które idealnie opisują duże przeszklenia. Im połączenie pomiędzy nimi jest mniejsze tym lepszy jest efekt. Nowe technologie oferują coraz to bardziej estetycznie wyglądające rozwiązania.

Najważniejszy podział ze względu na funkcjonalność to: 

  • duże przeszklenia otwierane – okna wejściowe, które przeznaczone są do np. okien balkonowych na taras lub do ogrodu, 
  • duże przeszklenia nieotwierane – stosowane są w miejscach, gdzie nie ma potrzeby wyjścia na zewnątrz. Często stanowią one uzupełnienie okien wyjściowych. Wyróżniamy dwa typy przeszkleń nieotwieranych: jedno z nich to szkolne w skrzydle – takie, które wizualnie przypominają okna otwierane i sprawdzają się uzupełniając je swoim wyglądem oraz drugie – szkolne w ramie, które pozwalają uzyskać interesujący efekt wizualny. 

Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy: 

  • duże przeszklenia z plastiku, 
  • duże przeszklenia z aluminium, 
  • duże przeszklenia z drewna. 

Wszystkie te materiały prezentują się bardzo dobrze, aczkolwiek należy pamiętać, że niektóre mogą nie sprostać wymyślonym przez nas projektom ze względu na niemożliwe konstrukcje tworzyw takich jak drewno czy plastik. Aluminium to z kolei materiał, który jest wykorzystywany głównie do tworzenia okien wielkogabarytowych. Za przykład mogą posłużyć wszelkiego rodzaju biurowce, centra handlowe, raz inne obiekty wielkopowierzchniowe.  

W celach skonstruowania panoramicznego przeszklenia w domu więcej niż jednej ściany, używa się specyficznego rodzaju okien – narożnych. Taka metoda powoduje uzyskanie widoku w znacznie szerszej perspektywie.  

jasne pomieszczenia

Naturalne światło w domu – postaw na komfort! 

Domy lub mieszkania z dużymi przeszkleniami charakteryzują się dużą ilością światła. Wnętrza pomieszczeń są nastawione na promienie słoneczne dlatego warto, żeby były skierowane na południe lub południowy wschód. Takie umieszczenie szklanych elementów spowoduje, że maksymalnie wykorzystamy potencjał tych komponentów. Jeśli jesteś zwolennikiem przestronnych i jednocześnie przytulnych pomieszczeń znakomitym pomysłem będzie dobór przestronnych drzwi tarasowych, które pomogą w doświetleniu Twoich przestrzeni, w tym pokoi dziennych oraz jadalni. Takie rozwiązanie pozwala na większy dostęp do światła nawet w okresie zimy, gdy nie ma zbyt wiele słońca. Osoby, które uwielbiają promienie słoneczne mogą poczuć się ciepło i komfortowo w takich miejscach.  

Duże przeszklenia zapewniają znakomity widok na ogród oraz otaczającą dom zieleń, która staje się nieodłącznym elementem wystroju w takim stylu. Latem wystarczy otworzyć tylko drzwi, a salon przekształci się w miejsce z pięknym krajobrazem. Przestronne okna są niejako definicją nowoczesności, a więc stanowią ozdobę elewacji i sprawiają, że miejsce, w którym mieszkamy staje się wyjątkowe. Jest to bardzo dobry sposób, by prostą bryłę zamienić w dzieło architektury 

Efektywność przeszklonych powierzchni (technologia) 

Przeszklenia, aby zachować swoją skuteczność, muszą zapewniać izolację termiczną na najwyższym poziomie. W tym celu potrzebne są odpowiednie profile oraz doskonałe parametry. Takie najlepiej uzyskują okna z tworzywa jakim jest aluminium. Do ich produkcji wykorzystuje się ciepłe profile, które skonstruowane są z dwóch kształtowników aluminiowych wraz z wkładką termiczną. Dostępne na rynku konstrukcje nowoczesne są w stanie zapewnić produkty o bardzo wysokiej izolacyjności. Jest to ważna kwestia przede wszystkim zważywszy na fakt, że decydując się na wybór takich szklanych elementów nie chcemy, żeby wraz z modernizacją naszego domu tracił on ciepło. Na komfort wpływają również przeszklenia. Warto więc zastosować takie detale, które będą jak najbardziej odpowiednie i skuteczne. 

futurystyczny dom

Wnętrza, w których będziesz się dobrze czuł

Duże okna w domu to idealna metoda dla osób, które stawiają na elegancję oraz nowocześnie wykończone wnętrza. Decydując się na takie przeszklenia, warto postawić na rozwiązania, które zapewniają nie tylko wygląd, ale również komfort, bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców. W udekorowaniu wnętrza oraz jego zaprojektowaniu chętnie pomoże Ci zespół profesjonalistów z MAZZANI. Nasi architekci perfekcyjnie stworzą przestrzeń znakomicie wpasowującą się w Twoje gusta. Dołącz do nas i rozpocznij przemianę swojego domu już dziś. Zapraszamy do kontaktu! 

Pytania naszych klientów:

Co dają duże przeszklenia?

Przede wszystkim dają dostęp do naturalnego światła, ale również sprawiają wrażenie, że pomieszczenia, w których przebywasz na co dzień wydają się bardziej przestronne.

Gdzie umieścić duże okna?

Najlepszą lokalizacją dla dużych okien jest strefa południowa lub południowo – wschodnia domu lub mieszkaniu. Po tych stronach słonce utrzymuje się najdłużej, co da więcej czasu na wprowadzenie ciepła do pomieszczeń oraz wydłuży dostęp do naturalnego światła.

Jakie są rodzaje dużych przeszkleń?

Przeszklenia dzielą się na otwierane lub nieotwierane. Pierwsze z nich to np. okna balkonowe, zaś drugie służą do imitowania przestrzeni w domu. Ze względu na materiały wyróżniamy okna plastikowe, drewniane lub aluminiowe.