duże okna w salonie w stylu boho
06
kwi

Duże okna – wady i zalety 

Duże okna to doskonały sposób na oświetlenie pomieszczeń i uzyskanie przestronnego wyglądu. Jednak, aby w pełni cieszyć się ich potencjałem, ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Przeszklenia o dużej powierzchni mogą być idealne dla osób ceniących sobie naturalne światło i widoki z zewnątrz, jednak trzeba pamiętać o ich funkcjonalności i możliwości zaciemnienia. W salonie, duże okna warto zasłonić stylowymi roletami lub żaluzjami, które pozwolą na regulację ilości światła, a także zapewnią prywatność. Pamiętajmy, że odpowiednie zaaranżowanie dużych okien to klucz do uzyskania przyjemnego i funkcjonalnego wnętrza. 

Plusy sporych okien w salonie  

Duże przeszklenia w salonie to także doskonały sposób na stworzenie przytulnego i ciepłego wnętrza. Wpadające promienie słoneczne nadają pomieszczeniu przyjemny klimat i niepowtarzalny charakter. Taki efekt jest trudny do osiągnięcia przy użyciu sztucznego oświetlenia. 

Ponadto, duże okna w salonie pozwalają na lepszą cyrkulację powietrza. Dzięki temu, że mogą być one otwierane, możemy swobodnie przewietrzyć pomieszczenie. To szczególnie ważne w ciepłych miesiącach, kiedy chcemy uniknąć przegrzania. 

Nie możemy też zapominać o estetycznym aspekcie. Duże okna w salonie to bardzo elegancki element dekoracyjny, który doda wnętrzu nowoczesności i stylowego charakteru. Można je zestawić z innymi elementami aranżacji, takimi jak np. eleganckie zasłony czy rolety, by stworzyć niepowtarzalną przestrzeń. 

Reasumując, duże przeszklenia w salonie to rozwiązanie, które pozwala na połączenie ze światem zewnętrznym, oszczędność na energii elektrycznej, optyczne powiększenie wnętrza, lepszą cyrkulację powietrza oraz estetyczny wygląd. Jeśli szukasz sposobu na odmienienie swojego salonu, postaw na ten wariant i ciesz się jego wieloma zaletami. 

okna przysłonięte roletami 

Wady niemałych okien  

Decyzja o zamontowaniu większych okien w salonie to nie tylko kwestia estetyki, ale także praktyczności. Przed podjęciem takiej inwestycji, warto dokładnie przemyśleć jej plusy i minusy.  

  • W przypadku dużych przeszkleń w salonie, jednym z minusów jest konieczność częstszego mycia szyb. Zwłaszcza w polskim klimacie, gdzie deszcze są częste, trzeba liczyć się z koniecznością regularnej pielęgnacji. 
  • Kolejnym minusem jest utrata prywatności. Duże okna w salonie oznaczają większą szansę dla wścibskich oczu przechodniów czy sąsiadów. Aby temu zaradzić, trzeba zastanowić się nad użyciem rolet czy żaluzji. 

Jak zasłonić większych okna? 

Jeśli chodzi o prywatność w Twoim domu, duże przeszklenia mogą stanowić problem. Sąsiedzi i przechodnie mogą mieć łatwiejszy dostęp do wnętrza Twojego domu. Jak sobie z tym poradzić? Jak zasłonić duże okna w salonie, by poczuć prywatność, ale jednocześnie nie tracić na estetyce pomieszczenia? Są trzy rozwiązania. 

Pierwszym pomysłem jest zastosowanie rolet materiałowych wolnowiszących. Są one łatwe w montażu i nie osiągają zbyt dużej wagi, nawet jeśli mają zasłaniać wielkie okna w salonie. Są estetycznym rozwiązaniem dla nowoczesnych wnętrz. 

Kolejną możliwością jest użycie żaluzji drewnianych. Są one eleganckie i świetnie pasują do nowoczesnych salonów. Chronią przed mocnymi promieniami słonecznymi, ale jednocześnie pozwalają na dostarczanie odpowiedniej ilości światła do pomieszczenia. 

Ostatnią możliwością są zasłony i firany. Są one tradycyjnym rozwiązaniem, jednak ważne jest, aby wybierać odpowiednie produkty. Unikaj grubych tkanin, które optycznie pomniejszają pomieszczenie. Dobrze jest wybierać jasne kolory. 

duże okna w salonie w stylu loftowym

Mity dotyczące sporych okien w salonie  

Jeśli marzysz o wielkoformatowych oknach w swoim domu, ale masz obawy związane z ich funkcjonalnością, trudnością ogrzania zimą czy bezpieczeństwem, nie martw się. Wiele z tych obaw jest tylko mitami, które można łatwo obalić. W rzeczywistości, wielkoformatowe okna mogą być świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu Twój dom będzie wyglądał pięknie, a jednocześnie będzie przytulny i ciepły. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz odpowiedniego zabezpieczenia sprawi, że okna te będą również bezpieczne. Nie bój się zrealizować swoich marzeń i ciesz się pięknym widokiem z dużych okien. 

Przy większych oknach rosną koszty ogrzewania  

Czy duże okna oznaczają wyższe koszty ogrzewania domu? W przeszłości takie opinie miały swoje uzasadnienie, ponieważ technologia produkcji okien była mniej zaawansowana, co skutkowało wyższym współczynnikiem przenikania ciepła. Jednak obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom, okna wielkoformatowe mogą mieć porównywalną izolacyjność cieplną jak te o standardowych wymiarach. Aby mieć pewność, że wybieramy ciepłe okna, powinniśmy kierować się wyborem produktów wysokiej jakości z dwu- lub trzykomorowymi pakietami szybowymi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Równie ważny jest prawidłowy montaż, dlatego warto skorzystać z usług fachowców, którzy będą postępować zgodnie z wytycznymi producenta. W ten sposób możemy cieszyć się dużymi, ciepłymi oknami bez obaw o wysokie koszty ogrzewania. 

Latem w pomieszczeniu będzie gorąco  

Czy latem musi być gorąco? Niekoniecznie. Duże okna, np. panoramiczne czy tarasowe, mogą być źródłem ciepła, ale w letnie, słoneczne dni mogą też przyczyniać się do przegrzewania się pomieszczeń. Aby temu zaradzić, można zastosować różne rozwiązania, takie jak wybór okien z wysokiej klasy pakietami trzy- czy czteroszybowymi o niskim współczynniku przenikalności energii słonecznej, montaż rolet wewnętrznych zaciemniających lub termoizolacyjnych czy odpowiedni dobór konstrukcji budynku. Warto pamiętać, że układ budynku w stosunku do stron świata ma ogromne znaczenie, okna zamontowane od południowej lub południowo-zachodniej strony „wpuszczają” do wnętrz najwięcej promieniowania słonecznego, co prowadzi do szybkiego nagrzewania pomieszczeń. W takim przypadku warto zastosować mniejsze przeszklenia lub okna z szybami „przeciwsłonecznymi” oraz zaplanować niewielkie zadaszenie nad nimi. 

salon

Większe okna przepuszczają hałas z zewnątrz  

Duże okna mogą być często kojarzone z hałasem z zewnątrz, jednak czy rzeczywiście tak jest, zależy od ich typu i jakości. Modele wysokiej klasy, od renomowanych producentów, mogą posiadać dobrą izolację akustyczną. Jeśli jednak mieszkamy przy głośnej drodze ekspresowej czy lotnisku, warto zwrócić uwagę na okna z wysokim współczynnikiem Rw, który oznacza stopień tłumienia hałasu. Dodatkowo, wybierając okna z szybami dźwiękoszczelnymi czy grubszym pakietem szybowym, możemy zwiększyć ochronę przed hałasem. Podsumowując, duże okna nie muszą być źródłem hałasu we wnętrzach, jeśli zostaną odpowiednio dobrane i zamontowane. 

Wnętrza zaprojektowane dla Twojego komfortu

Duże okna to nie tylko sposób na nowoczesny salon, ale również na więcej światła i przestrzeni. Dzięki nim pomieszczenie nabiera przestronności, a naturalne światło rozjaśnia i ożywia wnętrze. Pamiętaj jednak, żeby odpowiednio zabezpieczyć okna przed nadmiernym nagrzewaniem oraz przed włamaniem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje okna będą służyć Ci przez wiele lat, a salon będzie wyglądał pięknie i nowocześnie – MAZZANI służy pomocą w aranżacji.

Pytania naszych klientów:

Czy duże okna oznaczają wyższe koszty ogrzewania domu?

W przeszłości takie opinie miały swoje uzasadnienie, jednak obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom, okna wielkoformatowe mogą mieć porównywalną izolacyjność cieplną jak okna o standardowych wymiarach. Aby mieć pewność, że wybieramy ciepłe okna, powinniśmy kierować się wyborem produktów wysokiej jakości z dwu- lub trzykomorowymi pakietami szybowymi o niskim współczynniku przenikania ciepła. 

Czy duże okna w salonie są problematyczne?

Wiele obaw dotyczących dużych okien w salonie jest mitami, które można łatwo obalić. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz odpowiedniemu zabezpieczeniu, duże okna mogą być świetnym rozwiązaniem.