ściana w salonie w kolorze Viva Magenta
06
kwi

Kolor Viva Magenta  

Instytut Pantone przynosi nowe inspiracje dla branży projektowania wnętrz, które mogą wprowadzić odrobinę zamieszania, ale jednocześnie odmienić nasze mieszkania i domy. Kolor roku 2023, jakim jest Viva Magenta, jest niezwykłym i eleganckim wyborem. Ten głęboki, nasycony odcień czerwieni z domieszką różu przełamuje dotychczasowe trendy i wnosi życie, energię oraz entuzjazm do naszych przestrzeni mieszkalnych. 

Viva Magenta – jaki to kolor? 

Viva Magenta to odcień, który z pewnością zdominuje nadchodzące sezony mody i designu. Instytut Pantone, który jest uznawany za autorytet w dziedzinie kolorów, wybrał go jako kolor roku 2023. Ten żywy odcień z pewnością przyciągnie uwagę i będzie chętnie wybierany przez fashionistki oraz miłośników dobrego designu. 

Jest to jaskrawy, przyciągający wzrok kolor, który będzie widoczny na wybiegu, w odzieży streetwearowej oraz na czerwonym dywanie. To odcień, który pozwala na odważne wyróżnienie się z tłumu. Projektanci z pewnością zainspirują się tym żywym kolorem i włączą go do swoich kolekcji. 

Jego żywa, energetyczna barwa będzie idealnie komponować się z różnymi stylami i trendami, od eleganckiego minimalizmu po odważne, ekstrawaganckie projekty. Warto śledzić nowe kolekcje, by zobaczyć, jak projektanci wykorzystają ten kolor w swoich dziełach. 

sypialnia

Viva Magenta we wnętrzu 

  • Sposobem wykorzystania Viva Magenta we wnętrzach, jest użycie jej jako głównego koloru na ścianach. Ta jaskrawa i intensywna barwa jest idealna do stworzenia przytulnego i ciepłego klimatu, szczególnie w pomieszczeniach takich jak sypialnie czy pokoje dziecięce. Można też połączyć Viva Magenta z innymi kolorami, np. bielą czy szarością, co pozwala na stworzenie bardziej zrównoważonej i eleganckiej aranżacji. 
  • Viva Magenta to również świetny kolor do ozdobienia dodatków, takich jak zasłony, firany czy lampy. W połączeniu z pastelowymi odcieniami różu czy fioletu, tworzy subtelny i delikatny efekt, który jest idealny do wnętrz w stylu boho czy skandynawskim. 
  • Jeśli chodzi o meble, Viva Magenta jest świetnym kolorem do ozdobienia krzeseł, foteli czy sof. Można też wykorzystać ją jako kolor akcentowy na meblach, takich jak szafki czy półki. W połączeniu z neutralnymi odcieniami, jak biel czy szarość, stworzy ona ciekawy i oryginalny efekt. 

Łączenie z innymi barwami 

Viva Magenta, kolor roku 2023, to doskonały wybór dla osób, które chcą dodać swoim wnętrzom odrobinę energii i radości. Ten intensywny odcień czerwieni świetnie komponuje się z delikatnymi, neutralnymi barwami (jasny beż czy czysta biel). Dla miłośników ciemniejszych aranżacji, idealnym rozwiązaniem będzie połączenie Viva Magenta ze zgaszoną czerwienią oraz brązem. Kolor ten również świetnie prezentuje się w połączeniu z jasnymi i ciemnymi tonacjami zieleni, a także z głębokim granatem. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie odcieni i proporcji, aby stworzyć harmonijne i eleganckie zestawienie. 

poduszki w kolorze Viva Magenta na kanapie

Czym jest Instytut Pantone? 

Instytut Pantone to światowej sławy autorytet w dziedzinie kolorów, który został założony w 1963 roku. Jest on globalnym dostawcą rozwiązań w zakresie systemów kolorystycznych, a jego język kolorów stał się najczęściej używanym i rozpoznawalnym na świecie. Działalność Instytutu Pantone polega na dostarczaniu dokładnych standardów kolorystycznych oraz narzędzi komunikacji kolorystycznej, które pomagają projektantom, producentom i markom w efektywnym tworzeniu i komunikowaniu barw. Język kolorów Pantone jest używany przez profesjonalistów z różnych branż, takich jak moda, tekstylia, wyposażenie wnętrz czy motoryzacja. 

Standardy kolorystyczne Pantone pozwalają na uzyskanie jednakowych rezultatów kolorystycznych produktów, niezależnie od miejsca ich produkcji i sprzedaży. Przewodniki i narzędzia kolorystyczne Instytutu Pantone służą do dokładnego dopasowania kolorów wyrobów na całym świecie. 

Instytut Pantone jest również liderem w prognozowaniu trendów kolorystycznych, oferując projektantom i markom wgląd w najnowsze trendy. Jego próbnik kolorów jest często używany przez projektantów graficznych do precyzyjnego określania tonacji kolorystycznych wydruków czy przedmiotów. Dzięki temu pracownicy drukarni wiedzą, jakiej farby drukarskiej faktycznie mają użyć do danego projektu, co pozwala na uzyskanie jednakowych rezultatów kolorystycznych niezależnie od miejsca druku. Instytut Pantone stanowi również źródło inspiracji dla twórców i profesjonalistów pracujących na co dzień z kolorami. 

sypialnia viva magneta

Kolory modne w poprzednich latach  

Kolory w modzie, designie i kulturze zmieniają się i ewoluują z biegiem czasu. W latach 70. XX wieku dominowały żywe i odważne odcienie, natomiast w latach 80. były to stonowane pastele. Lata 90. przyniosły powrót do jaskrawych kolorów, a w XXI wieku trendem były bardziej stonowane barwy. W 2010 roku obserwowaliśmy połączenie tych dwóch trendów – jaskrawe, żywe kolory były wykorzystywane do tworzenia efektu, a pastele i neutralne tony stały się podstawą do osiągnięcia bardziej relaksującej i uspokajającej atmosfery. W ostatnich miesiącach popularne były: 

  • jasne beże,  
  • terakota,  
  • zgaszone zielenie, 
  • barwy ziemi. 

Tworzą one kojącą i sprzyjającą odpoczynkowi aurę w domach. Obecnie do tego grona dołącza wyrazista Magenta. Kolory zawsze były i pozostaną potężnym narzędziem do wyrażania indywidualnego stylu i osobowości. 

Projekty wnętrz z dbałością o każdy detal

Podsumowując, Viva Magenta jest niezwykłym i eleganckim wyborem, który przynosi nowe inspiracje dla branży projektowania wnętrz. Ten jaskrawy i intensywny odcień czerwieni z domieszką różu, wybrany przez Instytut Pantone jako kolor roku 2023, będzie idealny do ozdobienia ścian, mebli i dodatków. Można połączyć go z innymi kolorami, takimi jak biel, szarość czy zieleń, aby stworzyć harmonijną i elegancką aranżację. Warto jednak pamiętać, że projektowanie wnętrz to nie tylko dobór kolorów, ale również odpowiednie planowanie przestrzeni i funkcjonalność. Dlatego warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz MAZZANI, który pomoże nam stworzyć idealne mieszkanie lub dom. 

Pytania naszych klientów:

Jak wykorzystać kolor Viva Magenta we wnętrzu?

Viva Magenta to jaskrawa i intensywna barwa, która jest idealna do stworzenia przytulnego i ciepłego klimatu w pomieszczeniach takich jak sypialnie czy pokoje dziecięce. Można też połączyć Viva Magenta z innymi kolorami, np. bielą czy szarością, co pozwala na stworzenie bardziej zrównoważonej i eleganckiej aranżacji. 

Czym zajmuje się Instytut Pantone?

Instytut Pantone jest również liderem w prognozowaniu trendów kolorystycznych, oferując projektantom i markom wgląd w najnowsze trendy.