kuchnia w kolorze Viva Magenta
06
kwi

Trendy w projektowaniu kuchni 

Nowy rok to idealny moment na zmiany w naszej kuchni. Jeśli jest już trochę zaniedbana lub potrzebuje powiewu świeżości, warto zainteresować się najnowszymi trendami. Jak będą wyglądać modne kuchnie w 2023 roku? Przede wszystkim będzie to czas na odejście od schematycznych rozwiązań i eksperymentowanie z nowymi, oryginalnymi pomysłami. 

Obłe kształty  

Chociaż kuchnia charakteryzuje się matematyczną precyzją, nie oznacza to, że musi być ona dominowana przez geometryczne kształty oparte na prostych kątach. W rzeczywistości, obecne trendy w projektowaniu kuchni na 2023 rok kładą nacisk na bardziej organiczne formy. Zauważalne są coraz większe zastosowania zaokrąglonych krawędzi, obłych kształtów i subtelnych dekoracji 3D.  

Na przykład, popularne wyspy kuchenne, które nie muszą mieć już jedynie formy prostopadłościennego bloku. Zaokrąglone końce krótszych boków dodają łagodności i naturalności do wystroju, ponieważ proste figury geometryczne właściwie nie występują w przyrodzie.  

Zaokrąglenia i obłe kształty dodają także więcej przestrzeni do ruchu, co jest szczególnie ważne w kuchniach, gdzie jest on często ograniczony. Warto zauważyć, że organiczne formy są także bardziej ergonomiczne, ponieważ nie powodują ostrych krawędzi, które są niebezpieczne i nieprzyjazne dla użytkowników. 

lampa do kuchni w kolorze miedzianym 

Faktury na przedmiotach  

W trendach wnętrzarskich coraz więcej uwagi przykłada się do urozmaicenia faktur na materiałach, a szczególnie na frontach mebli kuchennych. Chociaż blaty pozostają gładkie, aby ułatwić ich czyszczenie, drzwi szafek są często ozdobione bardziej wyrazistymi wzorami. Klasyczne płyciny powracają do łask, natomiast nowoczesnym rozwiązaniem są faktury 3D, takie jak rytmiczne ryflowania i lamele. Projektanci coraz bardziej dostosowują materiały do potrzeb zmysłu dotyku, co widać w popularności lekko chropowatych powierzchni, które czasem nawiązują do stylów industrialnych lub wiekowych. 

Ślady upływu czasu  

Wabi-sabi jest stylem, który zachęca nas do tego, abyśmy zaczęli cenić nasze mieszkania za ich naturalne piękno i autentyczność. Przeciwstawia się on wizji idealnego wnętrza, w którym wszystko jest doskonałe i pozbawione jakichkolwiek śladów czasu. Warto zauważyć, że styl ten zyskuje coraz więcej zwolenników i jest to trend, który będzie rosnąć z roku na rok.  Jednym z najciekawszych elementów stylu wabi-sabi w kuchni są tekstury, takie jak: 

  • postarzane drewno,  
  • surowy beton, 
  • spatynowany metal. 

Dodają one wnętrzu autentyczności i naturalnego charakteru. Dodatkowo warto uzupełnić je o ceramikę i kamionkowe naczynia, które są ręcznie robione lub stylizowane w taki sposób, że zawierają niedoskonałości i ślady zanurzenia w farbie. To wszystko dodaje wnętrzu ciepła i niepowtarzalnego charakteru, co jest idealne dla osób, które cenią sobie autentyczne i ręcznie robione przedmioty. 

Niestandardowa zabudowa  

Jeśli chodzi o zabudowę kuchenną, ograniczeniem jest często dostępny metraż. W związku z tym, staramy się maksymalnie wykorzystać nasze przestrzenie, co skutkuje wyborem zabudowy dwurzędowej z szafkami zarówno u góry, jak i u dołu. Jednak nie jest to jedyny możliwy wybór. W zależności od naszych potrzeb, warto rozważyć inne opcje. Jeśli np. mniej miejsca potrzebujemy do przechowywania, to warto zrezygnować z górnego rzędu mebli. Takie projekty są coraz bardziej popularne i mocniej zaznaczą się w trendach 2023 roku. 

Uwolnienie części ściany dodaje wnętrzu lekkości i pozwala na uzyskanie ciekawego efektu, np. za pomocą atrakcyjnych płytek, ciekawych fototapet czy innych, oryginalnych materiałów wykończeniowych. Rozbudowywanie zabudowy kuchennej może też polegać na wykorzystywaniu mebli wolnostojących – kolejnym silnym trendzie na 2023 rok. W łaskach powracają klasyczne kredensy i bufety, które mogą być zarówno nowoczesne, jak i bardziej tradycyjne, z odnowionym wyglądem. Wszystko to wpisuje się w tendencję do poszukiwania autentyczności, naturalności i zaznaczania śladów upływu czasu w konwencji wabi-sabi. 

postarzone meble kuchenne 

Wszechobecny metal  

Metal jest niezwykle uniwersalnym materiałem, który może być stosowany w wielu różnych stylach wnętrzarskich. Od eleganckich powierzchni w kolorze srebra, złota i miedzi, po surowe i nowoczesne powierzchnie w kolorze inox. Jego antybakteryjne właściwości i łatwość czyszczenia czynią go idealnym wyborem dla wnętrz, w których chcemy zachować czystość i higienę. W nadchodzących latach, metal będzie coraz częściej wykorzystywany w kuchniach, zarówno jako blaty robocze, zlewozmywaki, uchwyty meblowe i relingi, jak i wykończenie ścian. 

Jednym z najmodniejszych trendów w aranżacji wnętrz będzie łączenie różnych powierzchni metalicznych. Na przykład, możemy połączyć miedziane blaski z srebrzystymi powierzchniami, tworząc interesujące kontrasty. Równie popularne będzie stosowanie dekorów imitujących metal, takich jak na przykład naklejki na płytach meblowych. Dzięki temu możemy uzyskać metaliczny efekt bez konieczności inwestowania w drogie elementy wykończenia wnętrz. 

Ogólnie rzecz biorąc, metal jest bardzo praktycznym i trwałym materiałem, który sprawdza się w wielu różnych stylach wnętrzarskich. Jego właściwości antybakteryjne i łatwość czyszczenia czynią go idealnym wyborem do kuchni i innych pomieszczeń, w których dbamy o higienę. W nadchodzących latach, metal będzie coraz częściej wykorzystywany w aranżacji wnętrz, a jego modne połączenia i imitacje pozwolą na uzyskanie metalicznego efektu bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. 

drzwi szafek z dekoracjami 3D

Więcej kolorów  

Instytut Pantone właśnie ogłosił swój wybór na najbardziej interesujący kolor na rok 2023 – Viva Magenta. Jest to znak, że coraz więcej osób odważa się na używanie intensywnych i wyrazistych barw we wnętrzach, a szczególnie w kuchniach. Viva Magenta jest bardzo efektowną barwą, która dodaje świeżości i energii. 

W 2023 roku można się spodziewać więcej projektów, w których zastosowana zostanie ta barwa, zwłaszcza w aranżacji kuchni. Pastelowe odcienie czerwieni są również bardzo modne, a dodatkowo można je łączyć z innymi materiałami, takimi jak drewno, beton czy metal. Wszystko to składa się na trend, który będzie miał coraz większe znaczenie w 2023 roku – kuchnie staną się bardziej kolorystyczne i wesołe. W ten sposób zapewniamy sobie nie tylko wspaniałe wnętrze, ale także pozytywne nastawienie i dużo energii na cały dzień. 

Stwórz wymarzone wnętrze, które będzie inspirować.

Podsumowując, w 2023 roku kuchnie będą wyglądać inaczej niż dotychczas. Z geometrycznych kształtów ustąpi miejsca naturze, ciepłu i przytulności. Dopasowanie kuchni do naszego stylu życia, upodobań i potrzeb jest kluczowe, dlatego warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz MAZZANI, który pomoże nam w stworzeniu idealnej przestrzeni do gotowania i spędzania czasu z rodziną. Z jego pomocą możemy zrealizować nasze marzenia o pięknej, funkcjonalnej i nowoczesnej kuchni. 

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl wabi-sabi i jakie ma znaczenie dla projektowania kuchni?

Styl wabi-sabi zachęca do tego, aby cenić wnętrza za ich naturalne piękno i autentyczność. W kuchni popularne są tekstury, takie jak postarzane drewno, surowy beton lub spatynowany metal oraz ceramika i kamionkowe naczynia z niedoskonałościami i śladami zanurzenia w farbie. 

Jakie korzyści dają organiczne formy w projektowaniu kuchni?

Organiczne formy w projektowaniu kuchni dodają łagodności i naturalności do wystroju, są bardziej ergonomiczne i pozwalają na więcej przestrzeni do ruchu. Są też bezpieczne dla użytkowników, ponieważ nie mają ostrych krawędzi.