brązowe meble na tle wrzosowej ściany
06
kwi

Piękna i subtelna barwa

Barwa wrzosowa jest piękna i subtelna, a swoją nazwę zawdzięcza kwiatom wrzosu. Ma ona kilka odcieni, od jasnego, delikatnego różu, po ciemniejszy, bardziej intensywny fiolet. Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać wrzosowy fiolet w aranżacjach wnętrz lub jakie kolory pasują do tej barwy, mamy kilka podpowiedzi. 

Jaki to kolor wrzosowy? 

Kolor wrzosowy to odcień fioletu, który powstaje z połączenia czerwieni i niebieskiego. Jest to barwa, która zawiera w sobie wiele nut kolorystycznych, co pozwala na uzyskanie różnych odmian tego koloru. Aby uzyskać wrzosowy, należy połączyć czerwień i niebieski w odpowiednich proporcjach oraz dodać inne pigmenty. 

Wrzosowy ma w sobie dużo bieli oraz trochę zielonego. W zależności od zawartości tych składników, może przyjmować ciepły albo zimny odcień. Jednakże, według czołowych producentów farb, wrzosowy jest raczej uważany za barwę zimną, co potwierdza oficjalne stanowisko instytutu Pantone, który uznaje “Heather” za odcień wrzosowego. 

Projektanci wnętrz i producenci farb cenią sobie kolor wrzosowy ze względu na różnorodność jego odcieni oraz możliwość uzyskania różnych efektów poprzez zmianę proporcji składników. Jest to kolor, który z pewnością przyciąga uwagę i może wprowadzić do wnętrza ciekawy akcent. 

wrzosowa komoda w stylu barokowym

Z jakimi kolorami łączyć wrzosowy? 

Kolor wrzosowy jest jednym z najbardziej tajemniczych i eleganckich odcieni fioletu. Wprowadza do wnętrz stylowości i mistyczność, rozwija kreatywność i koi zszargane nerwy. Jednak nadmiar tego koloru może wywołać zbytnią melancholię i smutek, szczególnie jesienią i zimą, gdy brakuje słońca. Dlatego ważne jest, aby dobierać odpowiednie barwy, które uwypuklą atuty wrzosowego i zniwelują jego wady. 

Jednym z najlepszych połączeń, jest zestawienie wrzosowego z żółtym. Te barwy dopełniają się wzajemnie, jednak ważne jest, aby żółty był tylko akcentem i dodatkiem, a nie wiodącym motywem. Zbyt intensywne połączenie tych dwóch kolorów może wywołać niepokój i rozdrażnienie. Najlepiej wygląda pastelowa lub musztardowa żółć. 

Ten odcieni fioletu dobrze komponuje się też z zielonym. Tutaj trzeba uważać, aby pomieszczenie nie wyglądało staromodnie. Najlepiej wybierać zgaszony odcień zieleni, taki jak oliwkowy czy butelkową zieleń albo miętę, jednak z umiarem, ponieważ jest to również bardzo zimny kolor. 

Wrzosowy dobrze wygląda również z fioletami. Jednak trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością tych barw, ponieważ mogą one przytłoczyć. Najlepiej zestawić wrzos z innym, jasnym kolorem takim jak lawendowy czy lila oraz jednym ciemniejszym fioletem, a jako bazę wybrać coś neutralnego. 

Ta barwa lubi się też z jasnymi, neutralnymi barwami takimi jak biel, srebro, gołębia szarość czy jasne beże. Te kolory gwarantują wnętrze pełne świeżości.  

Ciemne barwy neutralne, takie jak czerń, antracyt czy grafit, również pięknie wyeksponują wrzosowe tony. Jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ilością tych kolorów, ponieważ mogą one przytłaczać. Dlatego najlepiej zestawiać je z jasnymi, aby równoważyć efekt. 

wrzosowa kanapa z żółtymi poduszkami

Fiolet w sypialni  

Fioletowa sypialnia to coraz częściej wybierana opcja przez osoby, które chcą stworzyć w swoim domu wyjątkowe i niepowtarzalne wnętrze. Kolor wrzosowy jest nie tylko piękny, ale również niezwykle elegancki i unikalny. Można go łączyć z różnymi odcieniami i barwami, dzięki czemu każde wnętrze będzie wyglądało inaczej. 

Jednym z ciekawszych połączeń jest łączenie fioletu z błękitem. Tworzy to chłodny, wrzosowy odcień, który świetnie prezentuje się z pastelowymi, różowymi barwami, a także z bielą i szarością. W takim wnętrzu panuje przytulny i ciepły klimat, a uroku dodaje mu wzorzysty dywan i futrzany fotel. 

Innym przykładem jest elegancka, wrzosowa sypialnia, utrzymana w subtelnych odcieniach. W takim wnętrzu klimat jest podtrzymywany przez stylową pościel na łóżku, kryształowy żyrandol oraz białe, wyszukane dodatki. Taki kolor, połączony z delikatnymi barwami sprawia, że sypialnia jest jednocześnie bardzo urokliwa i elegancka. 

Fioletowy kolor może mieć też bardzo głęboki odcień, który świetnie prezentuje się z miętowymi firankami i dywanem w czarno-białe pasy. W takim wnętrzu panuje nowoczesny i luksusowy klimat. 

Ciekawym połączeniem jest łączenie fioletu z drewnem, bielą, szarością i malutkim akcentem w postaci czerni. W takiej aranżacji panuje harmonia i spójność, a fioletowa sypialnia staje się prawdziwą oazą spokoju. 

Nie można zapomnieć o sypialni dla dziewczynki, gdzie fioletowy kolor również odgrywa ważną rolę. W takim wnętrzu, subtelnym dodatkiem w kolorze wrzosowym jest szafa, która świetnie komponuje się z:  

  • ciepłą wikliną,  
  • niebarwionym drewnem,  
  • musztardową żółcią i szarościami.  

To wnętrze zachwyci każdą małą księżniczkę, która chętnie będzie przebywać w tak pięknym i kolorowym pokoju. 

Jakie meble dobrać do fioletowej sypialni? 

Do fioletowej, wrzosowej sypialni warto rozważyć meble w kolorze białym lub różnych odcieniach drewna, aby stworzyć harmonijne połączenie. Jasna, sosnowa komoda bądź szafa z egzotycznych gatunków drzew, będą świetnie kontrastować z fioletowymi ścianami. Jeśli jednak chcesz postawić na bardziej oryginalne rozwiązanie, możesz pokusić się o ludwikowską komodę w matowym wrzosie, co doda pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. 

pokój dziecka

Dodatki w kolorze wrzosowym   

Dodatki w kolorze wrzosu są także świetnym sposobem na dodanie odrobiny natury do wnętrza. Kolor ten kojarzy się z piękną, zieloną przyrodą, a jego wprowadzenie do pomieszczenia, może przynieść poczucie spokoju i harmonii. 

Warto pamiętać, że wrzosowe dodatki to nie tylko poduszki czy zasłony, ale również meble. Wrzosowa kanapa czy fotel to świetny sposób na odmianę wnętrza, a jednocześnie pozostanie w zgodzie z trendami. 

Projektowanie wnętrz na najwyższym poziomie

Podsumowując, barwa wrzosowa, czyli odcień fioletu, może wprowadzić do wnętrza elegancki i tajemniczy akcent. Istnieje wiele możliwości połączenia wrzosowego z innymi kolorami, takimi jak żółty, zielony, fiolet, jasne i ciemne neutralne kolory, aby uzyskać harmonijną aranżację. Jeśli potrzebujesz pomocy w urządzeniu swojego wnętrza, warto skorzystać z usług projektanta wnętrz MAZZANI, który pomoże w doborze odpowiednich kolorów i dodatków. Dzięki temu Twoje mieszkanie stanie się piękne i wyjątkowe, a Ty poczujesz się w nim komfortowo. 

Pytania naszych klientów:

Z jakimi kolorami łączyć wrzosowy?

Kolor wrzosowy dobrze wygląda z żółtym, zielonym, z fioletami, jasnymi neutralnymi barwami oraz z ciemnymi neutralami. Ważne jest jednak, aby dobierać ich odpowiednie odcienie oraz nie przesadzać z ilością tych kolorów, ponieważ mogą one wywołać niepokój lub przytłoczenie. 

Z jakim kolorem połączyć fioletowy w sypialni?

Kolor wrzosowy dobrze komponuje się z żółtym, jednakże żółty powinien być tylko akcentem, a nie wiodącym motywem. Wrzosowy dobrze wygląda również z zielonym, najlepiej z wygaszonym odcieniem lub z jasnymi, neutralnymi kolorami, takimi jak biel, srebro czy jasne beże. Można również zestawić go z fioletami, jednak z umiarem. Ciemne barwy neutralne, takie jak czerń czy antracyt, również dobrze eksponują wrzosowe tony, ale należy uważać, aby nie przesadzić z ilością tych kolorów.