sypialnia z ciemnymi ścianami
24
wrz

Wyjątkowe kolorowe inspiracje

Wybór odpowiedniego koloru farby do mieszkania jest bardzo ważny. Przede wszystkim pozwala nadać pomieszczeniu określonego, unikalnego charakteru. Ponadto jest w stanie je optycznie powiększyć i zamaskować niedoskonałości. Choć trendy zmieniają się co roku, to właściwie dobrane odcienie będą prezentować się nienagannie przez lata. Czym kierować się przy ich wyborze i czego unikać? W poniższym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami. 

nowoczesna sypialnia

Podstawowe zasady doboru kolorów  

Jest kilka zasad doboru kolorów, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu. W małych pomieszczeniach warto postawić na jasne odcienie takie jak biel, beż, kremowy, ecru. Dzięki nim nawet najmniejszy pokój będzie sprawiał wrażenie przestronnego. Ciemne, intensywne kolory są raczej zarezerwowane dla dużych przestrzeni. Choć należy przy tym pamiętać, że mogą one zbyt przytłaczać i szybko się nudzić. Jeśli koniecznie zależy nam na ciemnym kolorze w małym pomieszczeniu, to zdecydujmy się na jego delikatny akcent. Umiarkowany kontrast świetnie ożywi wnętrze pełne jasnych mebli i dodatków, a przy tym nie zmniejszy optycznie metrażu. Oprócz tego zwróćmy szczególną uwagę na odcień farby. Zimny będzie idealny dla pokojów od strony południowej lub zachodniej, natomiast ciepły dobrze rozjaśni ciemne pomieszczenia. Intensywne barwy takie jak wściekła czerwień lub żółć, mogą zbyt mocno pobudzać, utrudniać wyciszenie oraz relaks. Lepiej unikać ich zwłaszcza w pokojach dziecięcych. Zasad jakimi kierować się przy wyborze kolorystyki ścian w mieszkaniu: 

  • kolory powinny komponować się z tapetami, meblami, dodatkami oraz stylem wnętrzarskim,
  • żywe sprawiają, że duże pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne,
  • do ciemnych ścian warto wybrać jaśniejsze meble,
  • chłodne i ciemne kolory ścian wizualnie zwężają pokój, natomiast ciepłe i jasne poszerzają,
  • aby optycznie powiększyć wnętrze, można pomalować ściany na dwa różne kolory,
  • biały pasek pomiędzy sufitem, a ścianą sprawi, że sufit wyda się bardziej podniesiony,
  • stosując różne kolory w mieszkaniu, należy stosować ich podobne nasycenie,
  • należy łączyć ze sobą maksymalnie cztery kolory farb, aby uniknąć chaosu i przytłoczenia,
  • im więcej światła dociera do pomieszczenia, tym ciemniejsze kolory możemy wybrać,
  • jeśli decydujemy się na tapetę, to jej wzór powinien zawierać kolor farby, na który są pomalowane inne ściany,
  • kolory mogą służyć do oddzielania poszczególnych stref w mieszkaniu,
  • gdy zależy nam na efekcie trójwymiarowości, warto zestawić mat z połyskiem,
  • wosiągnięciu harmonii kolorystycznej pomoże zestawienie uzupełniających się odcieni. Wystarczy rozjaśnić lub przyciemnić kolor przewodni ścian. 

Koło barw – pomocne narzędzie 

Pomocnym narzędziem przy wyborze kolorów ścian może się okazać koło barw. Używają go artyści i projektanci wnętrz na całym świecie. Przedstawia ono całe spektrum kolorów na kole. Pozwala to dostrzec relacje, które między nimi zachodzą. Służy przede wszystkim do tego, aby wybrać barwy, które idealnie ze sobą współgrają, czyli są harmonijne. Jest to niezwykle istotne podczas aranżacji mieszkania, ponieważ poszczególnie kolory wywołują inne wrażenia i odczucia. Dzięki nim możemy wnieść do mieszkania określony nastrój, np. optymizm, nostalgię lub wyciszenie. Oto najważniejsze zasady doboru barw: 

pomarańczowe ściany

Barwy dopełniające

Leżą na przeciwstawnych stronach koła barw. Zdecydowanie przyciągają wzrok, ponieważ ich połączenie tworzy kontrast. Niełatwo jest je dobrze skomponować w aranżacji – ich nadmiar tworzy efekt kiczu i przesytu. Kluczem są idealnie zachowane proporcje. Kolorem dominującym warto udekorować ściany, natomiast kolor poboczny można wnieść w dodatkach. Barwy dopełniające najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach lub w stylu pop-art. Przykładowo jest to fiolet i żółć, lub pomarańcz i niebieski. 

Barwy monochromatyczne  

Jest to dosyć bezpieczne połączenie, dlatego jest często używane w aranżacjach. Pomaga uzyskać efekt harmonii i równowagi we wnętrzu. Barwy monochromatyczne to zestawienie tych samych odcieni danego koloru, które są umieszczone wzdłuż promienia koła. Im bliżej jego środka, tym jaśniejsze barwy.  

Barwy analogiczne  

Znajdują się zaraz obok siebie na kole barw. Są to przykładowo odcienie niebieskiego i fioletu lub żółci i zieleni. Zaletą wyboru barw analogicznych jest duża dowolność, ponieważ w tym zestawieniu znajdują się więcej niż dwie barwy.  

Chromoterapia, czyli wpływ kolorów na nastrój  

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wpływ na samopoczucie człowieka. Tę właściwość wykorzystuje dziedzina medycyny zwana chromoterapią, która była popularna już w starożytnym Egipcie. Warto zainteresować się działaniem kolorów na emocje podczas urządzania mieszkania. Pozwoli nam to na stworzenie aranżacji zgodnej z naszą osobowością i potrzebami. Oto znaczenia kilku kolorów: 

  • czerwony – ma działanie pobudzające, dodaje siły, witalności, sprzyja namiętności; 
  • różowy – reguluje emocje, nadaje pomieszczeniu atmosfery bezpieczeństwa oraz przytulności; 
  • żółty – dodaje optymizmu, łagodzi stres i zmęczenie, sprzyja kreatywności; 
  • zielony – pozwala się zrelaksować, ułatwia regenerację po ciężkim dniu, wzmaga pozytywne myślenie; 
  • niebieski – pomaga w bezsenności, relaksuje, polecany do sypialni i pokojów dziecięcych; 
  • fioletowy – sprzyja medytacji, kontemplacji oraz wyciszeniu; 
  • biel – działa kojąco na umysł, pozwala zebrać myśli, skoncentrować się i wypocząć, nadmiar może powodować uczucie izolacji; 
  • czarny – kojarzy się z prestiżem i elegancją, bez towarzystwa innych kolorów wzmaga apatię i zbyt przytłacza. 

Łączenie różnych kolorów w mieszkaniu potrafi być sporym wyzwaniem. Jeśli jednak paleta kolorystyczna będzie dobrze przemyślana, zyskasz harmonijne i spójne wnętrze.  

fioletowa ściana w sypialni

Wyjątkowe projekty dla wyjątkowych ludzi

Potrzebujesz pomocy w aranżacji wnętrza? Firma MAZZANI ma wieloletnie doświadczenie w urządzaniu mieszkań zgodnie z trendami na rynku i potrzebami klientów. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy oraz online w całej Polsce. Serdecznie zapraszamy do współpracy!  

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory ścian wybrać do małego mieszkania?

W małym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się jasne kolory – biel, beż, kremowy, ecru. Są to neutralne kolory, które świetnie rozjaśniają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się ono optycznie większe. Takie wnętrze bez wątpienia ułatwia relaks i wypoczynek.  

Na jaki kolor pomalować ściany w pokoju dziecięcym?

W pokoju dziecięcym należy unikać intensywnych i kontrastowych kolorów takich jak czerwony, pomarańcz. Mogą one zbytnio pobudzać dziecko, co utrudni koncentrację i sen. Idealnymi kolorami będą pastelowa żółć, błękit lub szarość. 

Czym kierować się przy wyborze kolorów farb do mieszkania?

Przy wyborze koloru farb należy kierować się kilkoma istotnymi czynnikami. Są to między innymi: metraż, dostęp światła słonecznego, styl wnętrzarski, kolory mebli i dodatków. Warto również kierować się gustem, aby czuć się komfortowo w mieszkaniu, jednak należy przy tym pamiętać, że nasz ulubiony kolor nie zawsze może dobrze się komponować z wystrojem.  

Co jest pomocne przy wyborze kolorów ścian?

Pomocnym narzędziem, które ułatwia wybór palety kolorystycznej do mieszkania, jest koło barw. Dzięki niemu możemy ustalić, które kolory stworzą spójną i harmonijną aranżację, co pozwoli uniknąć atmosfery chaosu w mieszkaniu.