biały salon z kolorowymi dodatkami
20
paź

Stosowanie kolorów we wnętrz

Być może chciałbyś wprowadzić do swojego wnętrza ulubiony kolor, jednak nie za bardzo wiesz, jak to zrobić. Widziałeś dużo inspiracji i chciałbyś by Twoje mieszkanie wyglądało jak w katalogach aranżacji wnętrz? Jednak na to, jak będzie się prezentować, ma wpływ wiele czynników. Dlatego kompozycje wnętrz stanowią czasami wyzwanie, ale istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, które naprowadzą nas na odpowiedni wybór kolorów.

kolorowa sypialnia z ciemnymi dodatkami

Kilka słów o kolorach

Kolory można określić poprzez temperaturę, odcień oraz wartość. Temperatura określa, czy kolory są ciepłe tak jak: żółty, pomarańczowy, czerwony, czy zimne – fioletowy, niebieski i zielony. Odcieniem nazywamy różne warianty koloru podstawowego, przykładowo dla niebieskiego odcieniem będzie błękit i granat. Wartość mówi o tym, czy kolory są ciemne, czy jasne. Aranżując wnętrze, warto wiedzieć, jaki wpływ mają jasne, ciemne czy zimne kolory na przestrzeń.

Temperatura Kolory zimnePowiększają przestrzeń.
Kolory ciepłePrzyciągają wzrok, ale też pomniejszają przestrzeń.
OdcieńPasteleSą dobrą bazą kolorystyczną, wprowadzają równowagę.
Żywe koloryDodają dynamiki, ale mogą wprowadzić chaos.
WartośćJasne koloryRozświetlają pomieszczenie.
Ciemne koloryDają poczucie przytulności, ale mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Stosując ciemne kolory możemy dodać przestrzeni trójwymiarowości.

To, czy kolory będą się dobrze prezentowały, będzie zależeć również od oświetlenia. Jeśli mamy mieszkania od strony południowej, możemy pozwolić sobie na różne kolory na ścianie, ponieważ oświetlenie jest jednomierne przez większość dnia. Jeśli słońce wpada do środka tylko wtedy, gdy wschodzi, warto pomalować ściany na zimne barwy i unikać ciemnych. Jeżeli nasze mieszkanie jest od północnej strony, trzeba liczyć się z brakiem naturalnego światła i stosować jasne kolory. Nie tylko położenie w stosunku do światła ma znaczenie, ale również wielkość i rozmieszczenie okien czy też rodzaj żarówki. Bywa, że np. jasnożółte światło może zniekształcić niektóre zimne odcienie.

Metody kreowania przestrzeni

Zanim przystąpimy do wyboru farby, warto rozplanować naszą przestrzeń. W każdym pomieszczeniu wyróżniamy:

  • ściany i podłogę,
  • wyposażenie,
  • dodatki.

Taki podział umożliwia aranżację na dwa sposoby. Pierwszy zakłada, żeby nadać wyrazisty kolor ścianom. Wówczas meble i dodatki powinny być w bardziej stonowanych odcieniach np.: beż, biel czy brąz.

Drugi sposób to utrzymanie ścian, podłóg i sufitów w jasnych odcieniach, a dla dodatków i mebli zastosowanie jaskrawych lub nasyconych kolorów. Są to proste metody, dzięki którym możemy zaplanować kolorystykę. Żeby połączyć nasze warstwy w pasującą kompozycję, można skorzystać z koła barw. Jest to diagram, układający kolory w następującej kolejności: żółty, ciemnożółty, pomarańczowy, cynober, czerwony, purpurowy, fioletowy, granatowy, niebieski, turkusowy, zielony i seledynowy. Posługując się kołem barw, można utworzyć trzy różne kombinacje:

  • Wnętrze monochromatyczne – jest to aranżacja stworzona z jednego koloru, ale w innych odcieniach. Stosunkowo łatwo ją uzyskać i nadaje ona elegancji oraz spójności w pomieszczeniu. Warto jest połączyć kilka odcieni, w przeciwnym razie wnętrze może się za bardzo zlać w jeden kolor i zaniknie w nim poczucie głębi. Plusem takiego wyboru kolorów jest to, że wpływa on neutralnie na nastrój i wiele osób będzie się w nim dobrze czuć.
  • Wnętrze harmonijne – nadaje się idealnie dla osób, które chcą odrobinę urozmaicenia. Komponując harmonijne wnętrze używane są barwy, które leża obok siebie na kole kolorów. Przykładowo, można skomponować wnętrze bardziej ciepłe, z żółci, czerwieni i pomarańczy albo zimne, wykorzystując fiolety i błękity.
  • Wnętrze kontrastowe – opiera się na kolorach leżących naprzeciwko siebie na kole kolorów. Są to wnętrza cechujące się różnorodnością i na pierwszy rzut oka wydaje się, jakby się nie łączyły.
niebieska kanapa w jasnym pokoju

Psychologia, a kolory

Barwy w naszym mieszkaniu mają realny wypływ na nasze samopoczucie. To, jak je odbieramy, jest jednak subiektywne. Jeżeli zastanawiasz się teraz, czy wolisz kolory zimne, ciepłe, ciemne czy jasne, wyobraź sobie, w których miejscach czujesz się najlepiej: być może jest to las albo przytulna kawiarnia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli wprowadzimy podobne kolory do naszego wnętrza, będziemy się w nim dobrze czuć. Według psychologii kolorów, barwy mogą wywoływać u ludzi pozytywne, jak i negatywne wrażenia. W zależności od ilości koloru i naszych skojarzeń, przebywając w ich otoczeniu, możemy odczuwać różne emocje.

KolorPozytywne działanieNegatywne działanie
bieluspokaja, pomaga wypocząćwrażenie pustki, osamotnienia
szarośćwycisza, odprężaprzygnębia
czerńwpływa na koncentracjęponury nastrój
żółćpoprawia humor i dodaje energiiirytuje
pomarańczredukuje stresdrażni
różłagodzi zmysłymoże przytłoczyć
czerwieńmotywuje do działaniasilnie pobudza, męczy
błękituspokajamoże przygnębiać
fioletpobudza kreatywnośćwywołuje melancholię
zieleńobniża poziom stresuspowalnia działanie
brązdaje poczucie stabilności i przytulnościprzygnębienie

Przed zakupem farby

Warto przygotować się przed zakupem farb, ponieważ w sklepie ilość barw może być przytłaczająca. Można wybrać konkretne kolory wcześniej, wydrukować je i porównać z odcieniami dostępnymi w sklepie. Zaleca się też skorzystać z testerów i nałożyć je przed remontem na ściany. Następnym krokiem jest dopasowanie wybranego koloru do oświetlenia w pomieszczeniu. Jest to ważne, bo źle dobrany kolor może optycznie zmienić nasze postrzeganie przestrzeni.

Przykładowo, gdy mamy małe okna oraz niskie mieszkanie i marzą nam się ciemne barwy, trzeba pamiętać, że może to niekorzystnie działać na końcowy efekt. Nie należy jednak zupełnie wykluczyć ciemnego koloru w aranżacji. Można w tym przypadku dobrać ciemniejsze dodatki lub nałożyć ciemny kolor tylko na jedną ścianę.

Kolory w stylach wnętrzarskich

Wybrana kolorystyka może posłużyć jako inspiracja dla całego wystroju wnętrz. Niektóre połączenia kolorów są stosowane w poszczególnych stylach. Przykładowo, gdy gustujemy w zimnych, pastelowych odcieniach, spodoba nam się styl skandynawski, naturalny lub minimalistyczny. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystać kontrastową metodę dopierania kolorów, może spodobać się nam styl art deco lub eklektyczny.

Zielona ściana w sypialni – projekt wnętrza

Perfekcyjne wnętrze

Style boho, klasyczny czy też nowoczesny, są dobrym przykładem połączenia jasnej bazy z kolorowymi elementami. Niekiedy jednak błędem jest ślepe kierowanie się trendami wnętrzarskimi. Warto poświęcić trochę czasu, by stworzyć spersonalizowane wnętrze. W obecnych czasach jest duża różnorodność, jeśli chodzi o kolory, meble czy dodatki, więc na pewno znajdziemy coś dla siebie. To, co modne nie musi być wyznacznikiem.

Jeżeli jednak wprowadzenie kolorów do wnętrza wydaje Ci się zbyt trudne lub chciałbyś utworzyć bardziej skomplikowaną, kolorową przestrzeń, zapraszamy do kontaktu. Projektanci z MAZZANI doradzą i pomogą wybrać najlepiej dobraną kompozycję kolorów do Twojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak dobrać kolory w pomieszczeniu?

Aby wybrać kolory w pomieszczeniu, można posługiwać się przykładowo kołem barw. Na końcowy efekt będzie mieć również wpływ oświetlenie, wielkość okien, czy też wysokość pomieszczeń.

Czy kolory we wnętrzu mają wpływ na samopoczucie?

Tak, kolor w pomieszczeniu może mieć duży wpływ na nasze samopoczucie. Chociaż psychologia koloru opisuje ogólne skojarzenia z barwami, to i tak możemy subiektywnie odczuwać ich wpływ. Przed pomalowaniem ścian w naszym mieszkaniu, warto wcześniej zastanowić się, w jakich miejscach lubimy odpoczywać, czy jakieś wnętrza, w których byliśmy wcześniej miały na nas pozytywny wpływ. 

Jak dobierać kolory na podstawie koła barw?

Można dobrać kolory według trzech zasad. Pierwsza z nich mówi, że warto wybrać odcienie jednego koloru. Druga zasada zakłada, żeby wybierać kolory, które leżą obok siebie na kole. Trzecia z nich mówi o kompozycji kontrastowej, czyli o użyciu kolorów z przeciwległych końców koła. 

Jak pomalować słabo naświetlone mieszkanie?

Brak światła naturalnego w trakcie dnia zawęża nam paletę kolorów tylko do tych jasnych. Jasne ściany pochłaniają mniej światła, dlatego pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze i większe dla naszego oka. Jeśli jednak nie chcemy zrezygnować w pełni z ciemnych kolorów, można dodać do pomieszczenia ciemne dodatki albo wybrać jedną ścianę i pomalować ją na ciemno.