sypialnia z drewnianymi dodatkami
20
paź

Od drewna do mebli rustykalnych

Na samym początku warto zapoznać się z historią swojskiej stylistyki, która sięga końca XVIII wieku. Styl ten powstał w Stanach Zjednoczonych, a przyczynił się do tego głównie okres wielkiego kryzysu gospodarczego. Trudności finansowe popchnęły twórców do wykorzystywania takich materiałów, które były łatwo dostępne. Postawiono więc na leśne gałęzie i drewno. Jakiego gatunku? Przede wszystkim wierzby, orzeszniki i cedry atlaskie. Natomiast w Europie królowały sosny i dęby. W XIX wieku zaczęło funkcjonować pojęcie mebli rustykalnych. Za twórcę pierwszego mebla w tego rodzaju stylistyce uważa się Thomasa Lee, który stworzył krzesło z 11 elementów pochodzących z jednego kawałka drewna.

Wnętrza w stylu rustykalnym wyróżniały się przede wszystkim prostotą, naturalnością i funkcjonalnością. Z drewna wykonywano również takie wyposażenie jak:

  • stoły,
  • fotele,
  • biurka,
  • komody,
  • wieszaki,
  • łóżka,
  • lampy.

Surowiec ten był więc wykorzystywany nie tylko do produkcji mebli, ale także w dodatkach i oświetleniu, i nadal jest jednym z bardziej cenionych materiałów.

białe szafki w kuchni, drewniane dodatki

Harmonia barw, surowców i materiałów

Rustykalne wnętrza uwielbiają stonowane i klasyczne kolory ziemi. Wśród nich wyróżnić należy beż, brąz i zieleń, które nadają przytulną i komfortową atmosferę. Stanowią też idealne dopełnienie dla drewnianych elementów, które znajdziemy na podłogach, ścianach, czy w postaci dekoracji. Niezwykle ciepły, sielankowy klimat podkreślają naturalne ślady użytkowania na drewnie. Pozostałości po opalaniu, sęki, spękania czy zadrapania dodają charakterystycznego uroku i naturalności.

Ściany bez obaw mogą być nierówne czy chropowate. Piękno tkwi przecież w prostocie! A styl rustykalny jest tego idealnym przykładem. Glina, cegła i kamień są często dopełnieniem tej bezpretensjonalnej stylistyki. Nie może zabraknąć również tkanin dekoracyjnych, takich jak bawełna czy len. W estetyce prawdziwego wiejskiego domu warto postawić na rękodzieła i dodatki handmade. Wykonane pracą własnych rąk serwety, obrusy, dywany i ceramika dodadzą przestrzeniom specyficznego, domowego charakteru.

Co więc wyróżnia styl rustykalny? Przede wszystkim drewno połączone z kamieniem, cegłą i gliną wzbogacone wiklinowymi i lnianymi dekoracjami, a to wszystko w otoczeniu naturalnej kolorystyki ścian.

Rodzinna atmosfera przy drewnianym stole

Kuchnia to bez wątpienia takie pomieszczenie w domu, które zasługuje na szczególną uwagę. Spędzamy w niej większość czasu, głównie na spożywaniu posiłków i celebrowaniu ważnych chwil w gronie najbliższych. Centralne miejsce w rustykalnej kuchni zajmuje stół. Duży, solidny, oczywiście z drewnianym blatem.

Jeśli chodzi o zabudowę kuchenną to warto zestawić elementy drewniane z kamiennymi, na przykład w postaci blatów lub posadzek. Za przeszklonymi gablotami poukładać można gliniane naczynia i koszyczki na owoce, i warzywa. Całość idealnie dopełnią śnieżnobiałe firanki w koronkę i kwiatowe motywy na obrusie. W oknie pięknie komponować się będą wiklinowe osłonki na kwiaty.

Czas na sen w rustykalnej oazie

Jeśli chcesz zregenerować siły warto zadbać o odpowiednie miejsce do odpoczynku. Aranżacja wnętrza sypialni powinna sprawiać, że w pomieszczeniu poczujesz spokój i błogość. Postaw na jasne odcienie ścian w bezpiecznych beżach. Drewniane belki stropowe na suficie dodadzą niepowtarzalnego klimatu.

Meble powinny być jak najprostsze, bez zbędnych zdobień. Idealne rustykalne łózko to takie, które jest duże i ma prostą konstrukcję.  Jeśli chodzi o dodatki to doskonałym dopełnieniem będą ciężkie, drewniane pufy i kufry. Wystrój podkreślą również fototapety z roślinnością i plakaty przedstawiające krajobrazy. Równowaga i spokój… brzmi i wygląda zachęcająco, prawda?

sypialnia w stylu rustykalnym

Neutralne barwy i naturalne tkaniny w salonie

Wnętrze w kolorach ziemi? To ponadczasowe rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w każdym salonie, od odcieni bieli po brunatne brązy i głębokie zielenie. Taka kolorystyka tworzy niezwykle przytulny efekt. Naturalny koloryt drewna możesz pięknie podkreślić dobierając odpowiednie dodatki. Lnianym zasłonom i bawełnianym ozdobnym poduszkom mówimy zdecydowane „tak”!

Nietuzinkową dekoracją mogą być ratanowe kosze postawione obok kanapy lub bujany fotel. Drewniana podłoga będzie świetnie współgrała z rustykalną całością. Dzięki wyważonemu połączeniu wszystkich tych elementów uzyskamy naturalną i urokliwą przestrzeń.

Jasna i przestronna rustykalna łazienka

Jeśli łazienka to oczywiście wanna! Duża, wolnostojąca, na ozdobnych nóżkach. Podczas projektowania wnętrza łazienki w nurcie rustykalnym pamiętamy również o płytkach imitujących drewno. Meble łazienkowe bardzo dobrze prezentują się z miedzianymi okuciami i kwiatowymi ornamentami.

Podkreśleniem naturalnego stylu będzie umywalka stylizowana na kamienną misę. Jakiego elementu nie może zabraknąć w łazience? Oczywiście dużego lustra, które oprócz funkcji dekoracyjnej optycznie powiększy nasze wnętrze. Wiklinowy kosz na pranie, pudełko na kosmetyki czy wieszak z drewnianej drabinki będą tworzyć unikalne i zarazem funkcjonalne miejsce.

Wnętrza, które zachwycą

Odkryj urok projektowania wnętrz w stylu rustykalnym z MAZZANI! Nasz doświadczony projektant wnętrz stworzy dla Ciebie niepowtarzalną aranżację wnętrz, gdzie ciepła atmosfera rustykalnego stylu spotka się z nowoczesnym komfortem. Dzięki profesjonalnemu podejściu naszego architekta wnętrz, twój dom nabierze charakteru i wyjątkowej harmonii. Zaufaj naszemu projektowi i przekonaj się, jak można żyć w pięknie urządzonym mieszkaniu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym wyróżnia się styl rustykalny?

Charakterystycznym elementem odróżniającymi styl rustykalny od innych koncepcji jest drewno, które występuje w różnorodnej postaci niemal w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania. Harmonijnym dopełnieniem wystroju są neutralne barwy ziemi oraz własnoręcznie zrobione dodatki w postaci ceramiki czy serwetek.  

Na jakie materiały warto postawić aranżując salon w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny bazuje na naturalnych materiałach i surowcach takich jak wełna, bawełna, len. Bawełniany dywanik rzucony na podłogę czy delikatne lniane zasłony stworzą niezwykle domową atmosferę sprzyjającą relaksowi w gronie najbliższych.  

Skąd wywodzi się styl rustykalny?

Początki tej koncepcji wnętrzarskiej wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. W czasach kryzysu twórcy zaczęli szukać takich surowców, które będą łatwo dostępne i proste w użyciu. Idealnym rozwiązaniem okazało się być drewno, które swoją powszechnością nadawało wnętrzom niezwykle domowy nastrój.