kuchnia w stylu śródziemnomorskim
20
paź

Kto z nas nie uwielbia podróży?

Kojarzą się one z wakacjami, ciepłymi promieniami słońca, złotym piaskiem na plaży oraz szumem fal. Czy wakacyjnym klimatem możemy cieszyć się tylko w sezonie urlopowym? Oczywiście, że nie! Wystarczy urządzić swoje wnętrza w stylu podróżniczym i cieszyć się wakacjami przez cały rok! Nie wiesz, jak to zrobić? Podpowiadamy! 

sypialnia z mapą świata na ścianie

Styl podróżniczy – czyli jaki? 

Jak dużo miejsc, do których możemy jechać w czasie wakacji, tak wiele pomysłów na wystrój domu w tym klimacie. Arabskie kolory, włoskie plaże, francuski szyk, greckie domki… każdy odnajduje jakiś niewielki akcent, który za każdym razem zachwyca go podczas podróży, i który chciałby przenieść do własnego domu. Trzeba jednak wybrać jeden motyw przewodni. Może to być piaszczyste wybrzeże, ulubiony kraj, metropolie świata.

Następnie zastanów się, jakie barwy kojarzą Ci się z tym miejscem. W przypadku morza będą to złote i lazurowe odcienie, gór – błękit i szarość, miasta – biel, czerń, czerwień i pomarańcz. W kolejnym kroku przemyśl, co wyróżnia dany kraj względem innych. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych miejsc i charakterystyczne dla nich elementy. 

ProwansjaPaństwa orientalneLondynParyż Piza
lawenda, fiolet, delikatne dodatkizłoto, bajeczne obrazy, mocne kolory: czarny, czerwony, brązowypiętrowe autobusyWieża EifflaKrzywa Wieża

Na pewno masz jakieś podobne miejsce, które chciałbyś przenieść choć w niewielkim stopniu do własnego mieszkania.

Aranżacje inspirowane podróżami

Styl śródziemnomorski

Styl ten nawiązuje do Grecji. Jego barwy skupiają się wokół:

  • bieli,
  • błękitu,
  • kobaltu z domieszką amarantu,
  • beżu,
  • odcieni groszkowych.

W łazience idealnie sprawdzą się płytki ceramiczne. Wśród dodatków nie może zabraknąć wiklinowych ozdób (fotele, krzesła, kosze) oraz wykonanych z trawy morskiej i drewna wyrzuconego na brzeg przez morze. Świetnie łączy się to z glinianymi misami i owocowymi drzewkami.

salon w stylu morskim

Orient

Orientem nazywamy style związane z Tunezją, Marokiem, Indiami, Japonią i Chinami. Zapoczątkowano go w XIX wieku w Europie, kiedy to zaczęto bliżej poznawać Azję i czerpać z niej motywy. Charakteryzuje się tradycyjnym rzemiosłem, nasyconymi kolorami i wzorami.

Priorytetem są meble wykonane z egzotycznych drzew, np. bambusu, palisandru oraz rzeźbiarskie zdobienia. Do tego niski stolik i grube poduszki, które w pełni będą odzwierciedlać dany styl. Ważną kwestią są także tapety zdobione bogatymi wzorami, np. tapeta przedstawiająca ogród japoński lub mandalę. W przypadku barw, dominuje kolor czerwony. Wszystko to świetnie podkreślają marokańskie lampy z metalu lub tykwy. Wystrój dopełniają baldachimy nad łóżkiem i zdobione klatki dla ptaków.

Wnętrza rodem z Afryki

Mieszkania inspirowane stylem afrykańskim charakteryzują się ciepłymi barwami ziemi. Są to przede wszystkim następujące kolory:

  • brązowy,
  • beżowy,
  • szary,
  • ochra,
  • terakota.

Dlatego też urządza się mieszkania wykorzystując drewno na podłogę i schody, tapety, dywany, plecionki w kolorze piasku i tkaniny w zwierzęce wzory. Oprócz tego świetnym dodatkiem są wyplatane z rafii kosze, abażury i dywaniki. Popularną inspiracją są także „domowe dżungle”. To kompozycje tropikalnych roślin w kwietnikach lub wykonanych z rafii osłonkach.

salon w stylu marokańskim

Projektujemy z pasją i doświadczeniem

To tylko niektóre przykłady aranżacji wykonanych w stylu podróżniczym. Projekty można stworzyć tak naprawdę opierając się na każdym miejscu, gdzie mieliśmy okazję być podczas wakacyjnych podróży. Jeśli masz swoje ulubione miejsce i chciałbyś urządzić mieszkanie inspirując się właśnie nim, to zapraszamy do MAZZANI. Działamy na terenie Warszawy i okolic oraz prowadzimy zdalne konsultacje w całym kraju!

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl orientalny?

Orientem nazywamy style związane z Tunezją, Marokiem, Indiami, Japonią i Chinami. Zapoczątkowano go w XIX wieku w Europie, kiedy to zaczęto bliżej poznawać Azję i czerpać z niej motywy. Charakteryzuje się tradycyjnym rzemiosłem, nasyconymi kolorami i wzorami. Priorytetem są meble wykonane z egzotycznych drzew, np. bambusu, palisandru oraz rzeźbiarskie zdobienia. 

Jakie kolory wybrać do stylu afrykańskiego?

Są to przede wszystkim kolory ziemi: brązowy, beżowy, szary, ochra, terakota. 

Jakie kolory charakteryzują styl śródziemnomorski?

Barwy śródziemnomorskie skupiają się wokół: bieli, błękitu, kobaltu z domieszką amarantu, beżu, odcieni groszkowych.