stonowane wnętrze
14
kwi

Czym jest styl new nordic?

New nordic to połączenie wspaniałych stylów, jakimi są hygge i lagom. Pozwalają one na zwiększenie swobody aranżacyjnej, co przekłada się na większą wygodę w projektowaniu wnętrz w takiej konwencji. Idealnie sprawdzi się w mieszkaniach osób, które bardzo szanują styl skandynawski, ale jednak chcą przemycić do swoich czterech ścian odrobinę własnego indywidualizmu. Zmodernizowany styl pochodzący ze Skandynawii posiada stonowaną bazę kolorów i charakteryzuje się kilkoma szczególnymi dodatkami. Przekonaj się, jak wprowadzić wspomnianą estetykę do Twojego domu! 

Wygoda i spokój ponad wszystko 

Od kilku lat bardzo popularnym motywem wnętrzarskim jest styl skandynawski. Jego chłodna stylistyka oraz stonowana kolorystyka zyskała miliony zwolenników na całym świecie. Prostota połączona z minimalizmem to elementy, które spowodowały, że możemy się cieszyć pięknymi wnętrzami nie powodując zbędnego przepychu w przestrzeni. Filozofia hygge sprawia, że czujemy się spokojnie w swoich pomieszczeniach, odchodzą nasze niepotrzebne zmartwienia. To klucz do znakomitego funkcjonowania we wnętrzach własnego domu. New nordic to jeden z największych trendów aranżacyjnych, który przykłada jeszcze większą uwagę do jakości życia. Ciepło, przytulność a przede wszystkim bezpieczeństwo to cechy, które wręcz idealnie opisują naturę tego stylu. Dom – nawet jeśli w chłodnych kolorach – to miejsce, w którym czujemy się komfortowo. 

Jeśli już mowa o kolorystyce, to styl new nordic zaczerpnął swoje barwy od nurtów hygge oraz skandynawskiego.  Królują w nim odcienie takie, jak:  

  • biel, 
  • szarość, 
  • czerń, 
  • naturalny beż. 

Nie oznacza to, że mamy tylko takie kolory do dyspozycji i musimy się do nich ograniczać. Pozostałe ciepłe i naturalne tonacje, to: 

  • zieleń, 
  • błękit, 
  • róż, 
  • żółć. 

Sprawdzają się idealnie jako uzupełnienie stonowanych głównych kolorów, które wypełniają wnętrza mieszkań. Nie można zapomnieć o elemencie charakterystycznym dla tej stylistyki. Matowa czerń to kolor, który wyraziście się odznacza, ale nie dominuje na tle łagodnego i lekkiego tła. Pozbawienie czarnego koloru blasku powoduje, że dodatki nie prezentują się ascetycznie lub surowo, wręcz przeciwnie, nadają harmonii i współgrają z naturalnymi elementami wystroju takimi, jak: drewno, len czy kamień. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zastosować nawet czarne meble wykonane z metalu. Nie obawiaj się, Twoje wnętrze dalej pozostanie przytulne.  

 wiszący fotel 

Skandynawska filozofia 

Kilka lat temu hygge całkowicie zdominowało nie tylko aranżacje wnętrz, ale również naszą codzienność. Jest to duńska filozofia czerpania radości z małych, przyjemnych chwil. Na przestrzeni czasu wspomniane hygge i styl skandynawski stopniowo zaczęły przekształcać się w konwencję znaną powszechnie jako new nordic. Inspirowany klimatem mroźnej Skandynawii, jednak dużo bardziej cieplejszy i budzący jeszcze większą sympatię niż biało – szary scandi, nordycki kompromis to propozycja dla osób, które lubią przytulny minimalizm.  

Styl new nordic jest w dużej części związany z koncepcją życia pochodzącą ze Skandynawii. Fuzja hygge i lagom, których zamierzenie to umiejętność świętowania codzienności. Chwile spędzone przy kominku. Momenty z książką w wygodnym fotelu pod ciepłym kocem z włóczki. Wino, które polepsza atmosferę, ulubiony serial i rozświetlenie wnętrza świeczkami. To szczegóły, które new nordic stawia bardzo wysoko w swojej hierarchii. Przekłada się to na środek pomieszczeń tej stylistyki. Są nie tylko piękne, ale też niezwykle funkcjonalne. Wygoda i komfort to kwestie, które się liczą. Powinniśmy skupić się na elementach przykładających się do odczuwania relaksu, a spędzanie czasu w domu będzie czymś, czego wcześniej nie doświadczyliśmy.  

Naturalne dodatki to podstawa! 

Skandynawia znana jest z tego, że stawia na rzeczy związane z naturą, dlatego też w new nordic występują elementy ściśle z nią powiązane. Priorytetowo, organiczne kolory, wspomniane wcześniej beże, kremy, biele i delikatne szarości. Najważniejszy element, który musi się znaleźć w tej konwencji to drewno – wypełnia wnętrza i jest doskonałym materiałem do wykończenia podłóg. 

Przełamywanie stereotypów to dla tego stylu nic nowego. Jest tak w przypadku drewnianych paneli. We środku pomieszczeń tej estetyki najwcześniej występują w bieli. Doskonałym rozwiązaniem są monochromatyczne aranżacje, czyli wybierając podłogi powinniśmy zwrócić uwagę na identyczny dobór koloru ścian oraz okien, żeby wszystko tworzyło idealna spójność. Takie elementy spowodują, że wnętrzom zostanie podkreślony ich charakter oraz wprowadzi do nich światło, które jest bardzo cenne dla tej stylistyki, w końcu wykorzystujemy naturalne dodatki. 

Aby osiągnąć atmosferę estetyki new nordic i w pełni wykorzystać konwencję skandynawskiego stylu, warto wybrać dodatki w ciepłych lub naturalnych barwach oraz formach. Takie połączenie chłodnego minimalizmu z nieoczywistym, niekształtnym elementem natury daje nam inne spojrzenie na nordycką estetykę. Jeśli Twoje ściany w salonie lub sypialni są utrzymane w palecie stonowanych barw, wystarczy, że wyposażysz je w jeden dodatkowy element na przykład stolik z surowego, wygładzonego drewna, lampę z motywem kwiatowym bądź pościel czy zasłonę z lnu. W ten sposób stworzysz ze swojego wnętrza bardziej wyraziste pomieszczenia, które będą wkupiały się w styl new nordic.  

 duże przeszklenia 

Nowości stylu nordyckiego 

New nordic to przede wszystkim tekstury. Najbardziej typowe dla stylu skandynawskiego są gładkie, białe ściany. Natomiast tutaj wspomniane wykończenie zastępuje wapno lub mikrocement, co powoduję, że powierzchnia otrzymuje delikatną, ale widoczną strukturę. Tekstury wykorzystywane są również w dodatkach takich jak: dywaniki, narzuty czy poduszki z owczej skóry, wełny lub moheru. Następnie dekoracje z ceramiki, drewna lub srebra. Połączenie ze sobą różnych tekstur nadaje stylowi wyrazistości, a nałożenie takich warstw jedna na drugą kojarzy się ze swobodą wnętrz. 

Następną rzeczą charakterystyczną dla nordyckiej stylistyki, są geometryczne kształty. Takie abstrakcje mogą przewijać się na dywanach, jak i na ścianach. Stworzone wzory w naturalnych kolorach lub czerni albo bieli oprawiamy w przeróżne ramki i traktujemy jako większą kompozycję. Możemy też wyeksponować jedną dużą odbitkę takiej sztuki, co też będzie znakomicie odzwierciedlało motyw panujący modernistycznej konwencji skandynawskiej.  

Biała sosna oraz buk to gatunki drzew, które od zawsze królowały w stylach mroźnej Skandynawii. Ciemniejsza paleta barw w new nordic powoduje chęć dołączenia przeciwności w postaci właśnie akcentów jaśniejszych. Wspomniane materiały idealnie wprowadzają równowagę do wnętrz a zarazem wypełniają je ulubionymi dla tej konwencji naturalnymi elementami, jakimi jest drewno.  

Wspominane wcześniej elementy, takie jak kolory lub filozofia hygge oraz lagom to również nowości w stylu new nordic, które znakomicie się z nim zaprzyjaźniły. Wprowadzenie wspomnianych koncepcji wprowadziło do stylistyki nowy wymiar elegancji z jednoczesnym zachowaniem komfortu, wygody oraz funkcjonalności. Odnośnie kolorów styl nordycki definiuje odważniejsza i bogatsza paleta barw w porównaniu ze stylem skandynawskim. Wykorzystując kolory takie jak: leśna zieleń, głęboki błękit, jasny karmel oraz zgaszony róż mogą dodać wnętrzom ciepła i uroku. Nie zapominajmy o dodatkach matowej czerni do mebli, blatów czy lamp, które fantastycznie wypełnią pozostałą przestrzeń.  

kolorowa kanapa

Nowoczesne i stylowe wnętrza od profesjonalistów

Wnętrza stylu new nordic to następny etap eksplorowania stylu skandynawskiego życia. Fascynacja taką stylistyką powinna dać do myślenia co tak naprawdę kryje się za tego rodzaju aranżacjami? New nordic nie tylko sprawia, że nasz dom staje się piękny i cudowny. Najważniejszy element, który wprowadza to komfort, poczucie bezpieczeństwa i celebrowanie codzienności. Zespół MAZZANI pomoże Ci zaaranżować mieszkanie w takim stylu i wprowadzić do niego wszystkie opisane zalety. Nasi profesjonalni architekci projektując wnętrza kierują nie tylko wielkim doświadczeniem, ale też ogromną pasją do kreowania nowych pomieszczeń. Zacznijmy współpracę a Twój dom stanie się miejscem, którego nie będziesz chciał opuszczać!  

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory w new nordic?

Przed wszystkim przeważa tutaj naturalność. Paleta barw w odcieniach bieli, szarości, czerni oraz beżu w połączeniu z bardziej odważnymi kolorami zieleni, żółci, błękitu czy różu, to charakterystyka kolorytów nordyckiego stylu. 

Jaka jest filozofia skandynawska?

New nordic czerpie filozofię z hygge oraz lagom, które mówią o komforcie i wygodzie. Te elementy powodują, że można cieszyć się i celebrować codzienność, a właśnie to jest najważniejsze w skandynawskim kulcie. 

Jakie dodatki do new nordic?

Należy postawić kolejny raz na naturalność. Wykończenia z drewna, lampy z motywami florystycznymi czy pościel oraz zasłony z lnu. Takie szczegóły spowodują wprowadzenie do wnętrz skandynawskiego new nordic.