ster statku na ścianie
14
kwi

Poznaj bliżej styl hampton 

Styl ten cechuje się niezwykle subtelną prostotą. Jego pochodzenie i bliskość z morzem spowodowały wykorzystywanie naturalnych wpływów regionu na kolorystykę, dobór materiałów oraz elementów dekoracyjnych w pomieszczeniach w stylu hampton. Jest mocno spokrewniony ze stylem marynistycznym, lecz hampton stawia dużo bardziej na klasykę i elegancję.

Początkowo duża liczba nowojorskich przyjezdnych urządzała swoje rezydencje tak, jak mieszkania na Manhattanie, lecz szybko stwierdzili, że potrzebują innej wersji, która nie będzie przypominać im o codziennym natłoku spraw. W tak rozwijającej się sytuacji, wnętrza udekorowały elementy nadmorskie, takie jak: grube liny kojarzące się ze statkami, kotwice, stery. Kolorystyka zyskała przejrzystości i świeżej energii. Wszystko to dopełnione zostało odpowiednią dozą klasyki, aby prezencja była odpowiednia. 

Stylistyka wnętrz wywodzi się z East Hampton i South Hampton na wyspie Long Island, gdzie wakacyjny czas spędzają zamożni nowojorczycy. W celu poszukiwania relaksu, domy, chatki czy cottage house są położone niedaleko plaży z niesamowitymi widokami na burzące się morze. To właśnie ten region pozwolił na wykształcenie się stylu hampton, który został spopularyzowany na całym świecie. Kojarzony z luksusem, ale także z odpoczynkiem i dużą swobodą, zyskał swoich adoratorów. 

przejrzyste i jasne pomieszczenie

Jakie kolory dominują w nadmorskich wnętrzach? 

Idealne wykończenie wnętrz w stylu hampton jest zawarte w tym, skąd się wywodzi. Wszelkiego rodzaju skojarzenia z morzem, słońcem, piaskiem i spokojne barwy, takie jak:  

  • złamana biel, 
  • sprane szarości, 
  • odcienie niebieskiego od błękitu do granatu, 
  • barwy żółci od kremowego, przez intensywny do beżu, 
  • naturalne kolory drewna, piasku i kamieni. 

Przeważnie wszystkie te kolory stosuje się do dodatków: poduszek, zasłon, dywanów, ponieważ w tej stylistyce najczęściej ściany pozostają białe. Wszystkie te barwy idealnie skomponują się ze srebrzystymi, eleganckimi dodatkami a czasami mogą pojawić się szczegóły w złocistym lub mosiężnym kolorze, co nada dostojnego wystroju pomieszczeniom. Naturalne wykończenia drewnem na ścianach i sufitach, często malowane na biało, aby nadać wnętrzom charakteru bycia na jachcie powodują, że osoba będąca wewnątrz nie jest przytłoczona. Przez to pomieszczenia wydają się być przestronniejsze i jaśniejsze, co sprowadza się do idei odpoczynku tak jak podczas wakacyjnych wypraw. 

W takim razie jakie kolory będą najlepsze dla podłóg? Tutaj styl hampton przewiduje również stonowane kolorystycznie, jasne barwy drewna lub wybór podłóg bielonych. Wykwintność i reprezentacyjność stylu w wydaniu letnim przewiduje raczej stosowanie naturalnych surowców a nie ich zamienników, dlatego deski lub panele stanowią idealny wybór. Jeśli mamy ochotę wyposażyć nasze mieszkanie w ciemne drewno, nic nie stoi na przeszkodzie. Będzie to perfekcyjne złamanie bieli na ścianach i doda nieco głębi we wnętrzu.  

dodatki w kształcie muszelek lub kamyków

Meble w stylu hampton odpowiednie do wypoczynku 

W tej stylistyce, jeśli chodzi o meble, możemy wykorzystać te pochodzące z różnych epok. Jest to miks starego modelu wyposażenia z nowym, więc pozwala on sobie na dużo, ale musimy pamiętać, że nie możemy przesadzić i dać się ponieść szaleństwu. Warto, żeby każdy szczegół był dopasowany do drugiego i przemyślany. W tym stylu normalnym jest połączenie wiklinowego bujanego fotela z vintage’owym stolikiem. Proste formy z ciemnego lub bielonego drewna to rzeczy, na które warto stawiać w wyborze wyposażenia do wnętrz. Toczone nóżki czy solidne krzyżaki to kolejne dodatki, które wpasują się w styl hampton.

Istotnymi komponentami w wystroju są wielkie i rozłożyste kanapy, obleczone pokrowcami z lnu lub innego grubego płótna. Duża ilość foteli i stolików pod lampy będzie odpowiednim kierunkiem do aranżacji pomieszczeń. W projektowaniu można pokusić się również o pikowane fotele i sofy w stylu chesterfield. Preferowane są obicia w kolorystyce białej, kremowej, beżowej lub ewentualnie niebieskiej – ale nie skórzanej. Podsumowując, eleganckie wyposażenie wnętrza z wysokiej jakości materiałów to dobry wybór a finalnie daje znakomite efekty.  

Oceaniczne szczegóły dopełniające wnętrza 

Dodatki związane z morzem nie są temu stylowi obce a wręcz perfekcyjnie wpasowują się w wykończenie pomieszczeń. Idealnie będą wyglądać obrazki z żaglówkami, statkami, kołem ratunkowym czy owocami morza. W takim wnętrzu możemy śmiało pochwalić się przeróżnymi muszlami, które znaleźliśmy podczas wakacyjnych spacerów wzdłuż plaży. Również wszystkie elementy związane z wikliną lub grubymi linami okrętowymi, z których można wykonać koszyki czy pufy, będą odpowiednie dla stylu hampton. Oryginalnym dodatkiem będą stoliki z przeźroczystym blatem, pod którymi można ukryć “skarby” nadmorskie, takie jak: piasek, kamienie, muszle, rozgwiazdy. Analogicznego motywu możemy użyć, projektując zegar na ścianę lub dekoracyjny obrazek.  

Motywy marynistyczne to kolejna kwestia do aranżacji wnętrz. Powinny one się znaleźć na tkaninach, ale też można je wykorzystać w formie fotografii, grafik czy obrazów. Stylistyka glamour to element, który widać we wpływach amerykańskich mieszkań, dlatego znalazł się też i tutaj. Srebrne szczegóły, chromowane detale czy szkło dodadzą nieco blasku we wnętrzu. Ze złotem nie należy przesadzać, ale jeśli postępujemy rozważnie, możemy dodać do mieszkania złote lampy, ramy mebli lub inne dodatki służące dekoracji. Ostatnim elementem dopełnienia pomieszczeń, jest kwestia oświetlenia. Warto postawić na lampy stojące z abażurami, które spowodują przyjemny nastrój wieczorem oraz rozświetlą wnętrze. Lampy górne to na przykład zrobione ze steru żyrandole. Takie ciekawe rozwiązania nadadzą jeszcze bardziej marynistycznego stylu. 

poduszki w odcieniach niebieskiego 

Wnętrza dopasowane do Twojego stylu życia

Kolorystyka, różne style mebli oraz nadmorskie dodatki powodują, że styl hampton jest przyjemny, ładny i daje poczucie wolności – takiej jak podczas odpoczynku. Projektując takie mieszkanie, można przenieść się w świat oceaniczny, plażowy. Jest to styl idealny dla osób, które chcą czuć się w swoim domu luksusowo a zarazem swobodnie. Wielkie, jasne i eleganckie wnętrza są efektowny oraz tworzą bez wątpienia wygodne warunki na co dzień. Specjaliści z MAZZANI z pasją i zaangażowaniem zaprojektują każde wnętrze.

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl hampton?

Jest to styl bardzo powiązany z nadmorskimi elementami. Wywodzi się wyspy Long Island, gdzie nowojorczycy spędzali swoje wolne chwile. Odpowiada on stylistyce wakacyjnych prestiżowych rezydencji, łączących elegancje i swobodę. 

Jakie kolory wybrać w stylu hampton?

Przewodnim kolorem dla tego stylu jest biel, aczkolwiek odpowiednia jest tutaj stonowana stylistyka, kojarząca się z morzem, plażą czy słońcem. W ten styl wpasowuje się również naturalność drewna. 

Jakie dodatki w aranżacji wnętrz w stylu hampton?

Dodatki odpowiednie dla tego stylu to wszystkie nadmorskie rzeczy. Obrazki ze statkami lub owocami morza, przeźroczyste stoliki z ukrytym “skarbem”. Dodatki w motywach marynistycznym oraz glamour, są również mocno powiązane ze stylem hampton.