niskie umeblowanie 
14
kwi

Styl skandynawski oraz minimalizm japoński

Styl Japandi to całkiem nowy styl aranżacji wnętrz. Mimo dzielącego je tysiąca kilometrów, kraje skandynawskie i Japonię połączyła podobna estetyka i wyczucie designu. Porządek i umiłowanie naturalnych materiałów ze stylistyki skandynawskiej oraz przejrzystość, minimalizm i umiarkowanie wykreowane przez Japończyków, to główne cechy połączenia tych dwóch konwencji wnętrzarskich. Powiązanie technik ze sobą jest odpowiednie dla osób, które chcą osiągnąć harmonijne pomieszczenia oraz nie przepadają za dużą ilością dodatków. Dobry smak i funkcjonalność to idealny opis stylu Japandi. Poznaj sekrety aranżacji swoich czterech ścian w tej konwencji. 

Styl Japandi – czym się charakteryzuje? 

Przez szybki tryb życia, natłok dźwięków i przesyt ilości kolorów, dążymy do aranżacji naszych wnętrz, aby zachowały spokój, harmonię i umożliwiały swobodne oddychanie po powrocie do domu. Dlatego też powstał styl Japandi – połączenie minimalizmu i stabilności japońskiego stylu wraz z praktyczno–użytkową funkcjonalnością stylu skandynawskiego. Spowodowało ono niezwykle dobrą mieszankę motywów, która pełna jest stonowanych kolorów. Przytulność oraz wygoda wpasują się w gusta ludzi ceniących sobie spokój i dobry odpoczynek.  

Stylistyka stawia na naturalne materiały, takie jak:  

 • drewno, 
 • wiklina, 
 • bambus, 
 • rattan, 
 • bawełna,  
 • len, 
 • wełna, 

Nadając dzięki nim wnętrzom ducha japandi, czyli ciepło oraz prostolinijność. Przez wykorzystywanie takich elementów, znajdziemy w tym stylu drewniane podłogi oraz meble i dekoracje, które nadają pomieszczeniom równowagi. Japandi zapewnia proste geometryczne wzory i oszczędne formy. Skandynawska strona to odcienie bieli, beży i szarości, zaś Japonia wprowadza czernie, brązy oraz kolory zgaszonej zieleni, symbolizujące optymizm i opanowanie. Uwagę należy zwrócić na kwestię oświetlenia. Miraż tych konwencji powoduje proste w formie, ale bogate w swojej różnorodności źródła światła, które najczęściej występują jako klosze wykonane z papieru lub splecione rattanowe kształty. Pozwalają one doświetlić geometryczne kształty i zachować ciepło w pomieszczeniach.  

bambusowe dodatki 

Główne elementy stylistyki 

Oczywiście, że wygląd wnętrz jest ważny, ale w tym stylu nie powinien przekładać się nad jego funkcjonalność. Praktyczność to nie przeciwieństwo piękna. Można zachować idealny styl wykańczając swoje pomieszczenia ergonomicznymi dodatkami. Tutaj stawiamy na zachowanie harmonii oraz wybornej równowagi.  

Proste formy to założenie pierwszorzędne, jeśli mówimy o Japandi. Geometryczne kształty, powiązane z okrągłością niektórych dodatków, sprawiają logiczne połączenie styli. Obejdźmy się bez wymyślnych figur czy form. Niech wnętrza zdominuje treściwość i prostota prezentowanych pomieszczeń.  

Niewielkie i niskie meble wywodzące się tradycyjnych i orientalnych wnętrz Japonii, często spotykane są w połączeniu stylu skandynawskiego i japońskiego. Korzystanie z nich niczym nie różni się od europejskich standardów mebli, jest to tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia. Łatwość użytkowania mebli przez ich inną wielkość to element, który przyczynia się do przyjemności i wygody podczas odpoczynku w swoim domu.  

Minimalistyczne dekoracje powodują doskonałe wykończenie pomieszczeń. Należy pamiętać, że nie można z nimi przesadzić, bo przecież stawiamy na prostotę. Schludne i przyjemne dla oka obrazy, żywe rośliny czy dekoracje oświetleniowe sprawiają, że styl Japandi jest bardzo powściągliwy a zarazem jego prezencja jest urokliwa. 

Wykorzystując w aranżacji wnętrz różnego rodzaju tekstylia postaw na naturalne materiały – tak jak wcześniej wspomniane: bawełna, len czy wełna, które wpasują się w ducha Japonii i wytworzą przyjemną atmosferę.  

Jasne i przestronne pokoje podkreślają wybór odpowiednich materiałów. Elementem przykuwającym uwagę w stylu Japandii jest wykorzystywanie drewna. Ponadczasowy styl i wielka rzesza jego sympatyków spowodowała, że doskonale wpasowuje się we wyposażenie wnętrza. Sprawdzi się w połączeniu z japońskimi dekoracjami, takimi jak: rośliny, bambusowe dodatki czy niskie szafki w jasnych kolorach.  

 stonowane kolory na ścianach

Aranżacja własnych wnętrz w stylu Japandi  

W projektowaniu wnętrz w tej stylistyce, warto połączyć skandynawską ideę przytulności – Hygge z japońską ideologią mówiącą o tym, że w niedoskonałości tkwi piękno, czyli wabi–sabi. Daje to możliwość aranżacji przestrzeni wygodnej, minimalistycznej i swobodnej a zarazem wysublimowanej i ciekawej. Jakie kroki trzeba podjąć, aby uzyskać taki efekt? 

W Japonii bardzo charakterystyczne są drewniane podłogi. Wybór pada tutaj na modele dębowe w naturalnej bądź jaśniejszej kolorystyce. Wykończenie odgrywa bardzo dużą rolę, dlatego warto zastanowić się, który ze sposobów będzie odpowiedni dla naszych pomieszczeń. Heblowanie, szczotkowanie oraz ręczne fazowanie to techniki, które pomogą w nadaniu deskom odpowiedniej faktury. Propozycjami kolorystycznymi podłóg wpasowującymi się w styl, mogą być: 

 • postarzane, 
 • bielone, 
 • w naturalnym kolorze, 
 • kremowe. 

Wybierając meble do wnętrz stylu Japonii, skupmy się, tak samo jak przy selekcji podłóg, na drewnie. Najlepiej będzie postawić na wykończone ręcznie wyposażenie z jasnego dębu. Należy również pamiętać o wysokości mebli, ponieważ powinny być one nieco niższe niż te europejskie. 

Jeśli chodzi o lampy, warto skupić się na modelach, które będą dawały miękkie, rozproszone oświetlenie. Takie źródło energii stworzy wyjątkowy nastrój w pomieszczeniach. Efekt można osiągnąć dzięki papierowym lub mlecznym oszklonym kloszom. Kolejną rzeczą dopełniającą wystrój wnętrz w tej koncepcji są “shoi”, czyli drewniane konstrukcje przesuwne wyłożone papierem washi. 

Dodatki odpowiednie do tego nurtu to ręcznie robione wazony ceramiczne, wpisujące się w stylistykę wabi–sabi. Rozpromienią je cienkie długie gałązki z pękami kwiatów. Często pojawiającym się elementem są tace wykonane z drzewa mangowca. Pozwalają one na uporządkowanie zbędnych rzeczy na stole kawowym. W mirażu wnętrz można postawić na abstrakcyjne, minimalistyczne grafiki na ścianach – najlepiej, jeśli będą wydrukowane na ekologicznym papierze. Drzewka bonsai oraz wiszące donice wypełnione bambusowymi pnączami to także element, którego nie może zabraknąć w wystroju mieszkania w tym stylu.  

Czego lepiej unikać? 

W stylu Japandi należy omijać niektóre sztuczki designerskie, takie jak:  

 • intensywne kolory, 
 • oczywiste akcenty, 
 • dynamiczne ornamenty i wzory, 
 • zbyt barwne tekstylia, 
 • meble lub inne akcesoria wykończone wyraźnie z nienaturalnych materiałów, 
 • niepraktyczne dekoracje, 
 • zawikłane zasłony na oknach, 
 • bałagan wizualny. 
wachlarz

Nie trać czasu na samodzielne projekty!

Dla Japandi bezspornym jest fakt, że połączenie dwóch styli jest lepsze niż błędne podążanie za jednym. Nie jest to eklektyzm, lecz współpraca minimalizmu i orientalnej filozofii. W tym stylu to co niedoskonałe i naturalne, staje się wręcz idealne. A czy jest coś bardziej wybornego niż sama natura? Japandi choć dopiero zaczyna zyskiwać swoich wiernych fanów, niewątpliwie zostanie w aranżacji wnętrz na dłuższy czas. Zespół profesjonalistów MAZZANI pomoże zaprojektować Twoje wnętrza i zadba o odpowiednią formę realizacji. Podzielimy się naszą wiedzą i pomożemy wcielić ducha Japandi do Twoich pomieszczeń! 

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl Japandi?

Jest to połączenie minimalizmu i harmonii japońskiej z praktyczno-użytkową funkcjonalnością stylu skandynawskiego.

Jakie materiały wybrać do tej stylistyki?

Odpowiednim wyborem będą materiały pochodzenia naturalnego, takie jak: drewno, wiklina, bambus, rattan oraz jeśli chodzi o materiały dodatków: bawełna, len, wełna.

Czego unikać przy aranżacji wnętrz?

Projektując mieszkanie w stylu Japandi, powinno się unikać przepychu, nie wykorzystywać zbędnych rzeczy. Używając tylko tego, co potrzebne i wprowadzając minimalizm, idealnie odwzorujemy ten styl.