beżowa kanapa, geometryczny stolik
12
kwi

Minimalizm ma swój styl

Stwierdzenie, że styl minimalistyczny oznacza, że pomieszczenia są niewyraziste, pozbawione smaku i jakiegokolwiek charakteru, to mit. Na pierwszy rzut oka może się tak wydawać, jednak wbrew pozorom, minimalizm koncentruje się na przemyślanych łączeniach wybranych elementów, aby we wnętrzach wyczuwalny był dobry gust, a pokoje były wygodne i funkcjonalne, zwłaszcza dla domowników. Te zasady przyczyniły się do popularyzacji nurtu minimalistycznego. Warto poznać wszystkie jego cechy i dowiedzieć się, dla kogo tak urządzone mieszkanie będzie najodpowiedniejszym rozwiązaniem. 
 

Zasady minimalistycznego mieszkania lub domu 

Zasady minimalizmu mają wiele niezaprzeczalnych zalet, jednak pomimo tego, bardzo mało osób postanawia wprowadzić je wszystkie w niedługim czasie. Powodem tego są skutki zmiany wnętrza na minimalistyczny. Styl ten wymaga doskonałej organizacji oraz wyeliminowania rzeczy, które mogą mieć wartość sentymentalną, a których wielu ludzi niechętnie by się pozbyło. Często są to pozory, gdyż po głębszym zastanowieniu, wcale nie okazują się cennymi pamiątkami rodzinnymi, a tylko zajmują istotne miejsce w schowkach i na półkach. Pomysły i zdecydowanie na zaaranżowanie minimalistycznego wnętrza, pomogą ocenić, które z pozornie cennych przedmiotów tak naprawdę są cenne. Czym zatem kierować się przy urządzaniu czterech kątów? 

  • Więcej nie znaczy lepiej – dzięki tej zasadzie możemy pozbyć się zbędnych przedmiotów, co wiąże się z uzyskaniem większej przestrzeni. Zastosowanie się do tego może spowodować, że minimalistyczna sypialnia optycznie powiększy się o kilka metrów kwadratowych, a kuchnia z łatwością pomieści najważniejsze produkty spożywcze i wyposażenie potrzebne do gotowania. 
  • Jeden styl i kilka wybranych kolorów – minimalizm przekłada się na tylko jeden wiodący motyw (przykładowo nowoczesny, skandynawski bądź prowansalski) oraz uszczuploną gamę kolorystyczną. Dozwolone jest także kontrastowanie odcieni ścian lub mebli (na przykład idąc w szarości, czerwienie albo zielenie), a dzięki temu mieszkania nie są pozbawione charakteru. 
  • Ograniczenie dekoracji – pomieszczenia nie powinny odznaczać się licznymi akcesoriami i bibelotami. Przez ich użycie możemy mieć spore problemy ze skupieniem i jesteśmy zdekoncentrowani, zwłaszcza jeśli zestawione ozdoby są wykonane w różnych stylach. Minimalizm korzystnie wpływa na uwagę, kreatywność i wyobraźnię. 
     
Mieszkanie w tonacji czarno-białej

Jak przeobrazić wnętrze w minimalistyczne? 

Minimalizm nie przewiduje miejsca dla chaosu. Wewnątrz urządzonych w tym stylu domów króluje ład, dlatego najważniejsze na początek, jest zrobienie porządku. Wyrzuć wszystko, co rujnuje równowagę i harmonię, na przykład zbędne zawieszki, magnesy znad morza, czy nieużywane słoiczki. 

Warto pamiętać, że czystość w pomieszczeniu nie kłóci się z jego udekorowaniem. Należy przy tym po prostu uważać na niezamierzone wprowadzenie bałaganu, a także aranżować przestrzeń w zgodzie z założeniami minimalizmu. We wnętrze doskonale wpasują się zdjęcia lub plakaty oprawione cienkimi ramami, natomiast te pokaźne, fantazyjne, zepsują wymarzony efekt. Gdy ściany będą prezentowały się nienagannie, czas poświęcić trochę uwagi reszcie wyposażenia.  

W kuchni wszystko powinno tworzyć spójną całość, której nie przeszkodzą otwarte półki. Dobrze jest zwrócić uwagę, żeby na takich półkach panował idealny ład, a każda rzecz podlegała prawom, które charakteryzują minimalizm. Takie meble są dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób, które będą potrafiły, utrzymać na półkach porządek. W przeciwnym wypadku, zamiast estetycznie, mogą one wyglądać szpetnie, a zamęt sprawi negatywne wrażenie. 
 

Czy minimalizm jest dla wszystkich? 

Tak! Styl minimalistyczny jest dla każdego, kto chce osiągnąć wizualny ład we wnętrzach i chciałby lepiej kontrolować akcesoria i dodatki schowane w szafkach, regałach czy pudełkach. Co więcej, minimalizm idealnie sprawdzi się w mieszkaniach ludzi, którym dokucza alergia i cierpią przez męczący katar, bądź łzawiące oczy. Dzięki pozbyciu się niepotrzebnych ozdób, walka z kurzem stanie się łatwiejsza i krótsza, ponieważ zdejmowanie dekoracji i wysilanie się, aby uprzątnąć trudniej dostępne zakamarki, nie będzie aż tak potrzebne. Zmiana stylu równie korzystnie wpłynie na życie osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania, bowiem minimalizm ułatwia transport i pakowanie wszystkich rzeczy. 

jasna sofa na tle czarnej ściany

Architektura wnętrz dla Twojego domu

Minimalistyczne wnętrza sprawiają wrażenie lepiej przemyślanych i rzadko spotykamy w nich zbędne drobiazgi lub meble. Podczas przeprowadzki nie musimy martwić się, że nie zmieścimy ich w nowym mieszkaniu, i że nie uda nam się ich wszystkich zabrać. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uważasz, że to rozwiązanie stworzone dla Ciebie, wyobraź sobie minimalizm we własnym domu i skontaktuj się z architektem wnętrz z MAZZANI, który zadba, aby projekt uwzględnił wszystkie Twoje potrzeby, a wnętrze było przyjazne przede wszystkim dla domowników.

Pytania naszych klientów:

Jakie zasady obowiązują w minimalistycznym mieszkaniu?

Przy urządzaniu minimalistycznego wnętrza niezbędne jest zadbanie o jeden styl przewodni i tylko kilka wybranych kolorów. Konieczne jest również ograniczenie dekoracji, których nadmiar może wywołać chaos. Warto pamiętać, że więcej nie znaczy lepiej. 

Czy minimalistyczny salon jest dla mnie odpowiedni?

Jeśli wizualnie podobają ci się minimalistyczne wnętrza, a w dodatku nie lubisz bałaganu i potrafisz regularnie dbać o porządek, minimalizm jest Ci pisany. 

Jak może wpłynąć na mnie styl minimalistyczny?

Wprowadzony do mieszkania minimalizm może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i koncentrację domowników. Szczególnie warto rozważyć to rozwiązanie pracując z domu.