jasny salon z prostą sofą
24
paź

Mieszkania w duchu Zen

Przekładając to na wystrój mieszkania obowiązuje tutaj zasada „mniej znaczy więcej”. Takie podejście stoi w opozycji do wszechobecnego konsumpcjonizmu, który zdominował świat. Zakłada holistyczne podejście do stylu życia i zwrócenie uwagi na bardziej wartościowe rzeczy. Są nimi na przykład relaks, spędzanie czasu z najbliższymi, hobby, wolność wyboru. Urządzenie mieszkania w duchu Zen rzutuje na całe życie domowników, gdyż wprowadza harmonię, poczucie uporządkowania, spokój i radość. 

minimalistyczne mieszkanie

Dlaczego dobrze postawić na minimalizm?

Z pewnością kierowanie się tym zmienia priorytety i pomaga zrozumieć, co jest najważniejsze. Takie podejście daje pewnego rodzaju poczucie wewnętrznego spokoju oraz oczywiście porządek i świetnie zorganizowaną przestrzeń w mieszkaniu. Przekłada się to na przykład na oszczędność czasu i zdecydowanie lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Podążanie z takim nurtem powoduje bardzo uważną selekcję rzeczy i pozbycie się niepotrzebnych, dzięki czemu można wyeksponować i skupić się na tych, które są naprawdę istotne i wprawiają w dobry nastrój.

Odpowiednie kolory

Kolory w stylu minimalistycznym są bardzo istotne i oczywiście stawiamy tutaj na jak najmniejszą ich ilość, aby nie rozpraszały. Najczęściej ściany maluje się na biało lub w pochodnych odcieniach. Stosuje się także szarości, popiele oraz pastele. Jeżeli pojawia się kolor, który jest wyraźny, to zazwyczaj stosuje się go jedynie na jednej ścianie, na meblu typu sofa lub obrazie.

Światło równie istotne

W związku z tym, że minimalizm charakteryzuje się małą ilością dekoracji, to światło w tym stylu ma szczególne znaczenie, gdyż to ono podkreśla wystrój wnętrza. Pełni zatem bardzo ważną rolę, ponieważ za jego pomocą można między innymi wyznaczyć strefy w mieszkaniu. Oczywiście wskazany jest umiar – powinno być ładnie, ale skromnie bez przesadnie rzucającego się w oczy efektu. Klucz tkwi w prostocie przy jednoczesnym podkreśleniu tego, co chcemy wyeksponować.

szare płytki w łazience

Tylko to, co niezbędne

Najlepiej zacząć od posegregowania rzeczy, które można wykonać dzieląc je na przykład na sezony czy okazje w przypadku ubrań. Należy pozbyć się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów bądź tych, które źle się kojarzą, co zakłóca wewnętrzną harmonię. Nie powinno się eksponować wielu zdjęć, pamiątek z wakacji czy świeczników.

Minimalistyczna łazienka

Stawiamy tutaj na wyposażenie, które jest niezbędne. Najlepiej zastosować podwieszoną ubikacje oraz meble – dobrze, aby ich fronty były w białym kolorze pokryte lakierem, chociaż można oczywiście zastosować inny. Płytki z jak najmniejszymi fugami, ale w dużym formacie. Sanitariaty również proste, natomiast kosmetyki tudzież inne rzeczy powinny być schowane w szafkach. Łazienka utrzymana w takim stylu będzie nie tylko ładna, ale również praktyczna.

Główne założenia w stylu minimalistycznym

Aby uzyskać styl minimalistyczny w mieszkaniu, należy kierować się pewnymi zasadami, które przedstawiliśmy poniżej.

  • Stosowanie w zasadzie jedynie podstawowych mebli, takich jak stół, sofa, szafa, stolik kawowy czy oczywiście kuchenne meble. Gdy montuje się telewizor, to szafka pod nim powinna być prosta, niemniej w takich wnętrzach często rezygnuje się z telewizora.
  • Niewystawianie zbędnych dekoracji i bibelotów. Stosowanie dodatków jedynie bardzo znaczących, przemyślanych i w okrojonej wersji.
  • Wykorzystywanie zazwyczaj lakierowanych mebli z często ukrytymi uchwytami lub w formie relingów. W większości zabudowane, ewentualnie z otwartą półką. Wyposażenie powinno cechować się jak najwyższą funkcjonalnością oraz być modułowe lub robione na wymiar o prostych kształtach.
  • Ściany bardzo gładkie zazwyczaj w bieli, szarości, beżu lub ewentualnie z jednym mocniejszym kolorem przewodnim. Generalnie mała ilość barw w mieszkaniu.
  • Dużo wolnej przestrzeni i naturalnego światła.
  • Dywany w stonowanych kolorach pasujące do minimalistycznego stylu.
  • Jakość przedkładana nad ilość.
minimalistyczna sypialnia, rośliny

Harmonia i spokój

Styl minimalistyczny to oaza spokoju i harmonii w dzisiejszym zgiełku. Nasz doświadzony projektant wnętrz MAZZANI doskonale rozumie wartość prostoty. Projektując minimalistyczne wnętrza, tworzymy przestrzenie, które kierują uwagę na istotne rzeczy. Nasze projektowanie i aranżacja wnętrz w duchu minimalizmu wprowadzają spokój, porządek i radość. Ciesz się pięknem i funkcjonalnością, zachowując jednocześnie wartości życia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak uzyskać styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny to przede wszystkim jasne i otwarte przestrzenie z dużą ilością naturalnego światła oraz z minimalną ilością rzeczy. Kolory są jasne i stonowane, a meble zabudowane. Tutaj liczy się jakość, a nie ilość.  

Wielkość mieszkania, a styl minimalistyczny?

Nurt ten sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych powierzchniach, gdyż stosowany w nim minimalizm oraz kolory powodują optyczne powiększenie wnętrza. Umiar w kwestii wyposażenia i dodatków powoduje, że przestrzeń nie jest niepotrzebnie zajmowana. 

Jakie dodatki do mieszkania w stylu minimalistycznym?

Tutaj pole do popisu nie jest zbyt duże, ponieważ eksponowane dodatki są bardzo dobrze przemyślane. Stawia się raczej na jakiś jeden konkretny i pasujący kolorystycznie do wnętrza lub wręcz przeciwnie, jako wyróżnik o mocnym kolorze, który nadaje charakteru i przełamuje stonowaną kolorystykę.