pokój dziecięcy w odcieniach zieleni
25
paź

Urządź pokój swojego dziecka

Podobnie, jak w przypadku innych pomieszczeń w domu, warto poświęcić czas i rozsądnie urządzić pokój dziecięcy.  Często jego aranżacja może okazać się dla nas wyzwaniem. Przy planowaniu tego pomieszczenia musimy rozważyć zarówno funkcjonalność, estetykę, jak i pasje malucha. Ważne jest również, by przestrzeń rosła razem z pociechą. Dostosowanie pokoju dziecięcego do wieku, wymaga na pewno zastosowania przemyślanych rozwiązań, które dokładnie postaramy opisać się w tym artykule.

pokój dziecka z pastelowymi ścianami

Zmiany w aranżacji pokoju dziecięcego

W ostatnich latach w urządzaniu pokojów dziecięcych zaszło wiele zmian. Żywe, wielokolorowe ściany i meble zostały zastąpione stonowanymi barwami, takimi jak: biele, szarości i pastele. Rodzice zaczęli również stawiać na minimalizm wybierając zgrabne komody z koszami, zamiast meblościanek wypełnionych zabawkami. W dekoracji ścian popularne stały się szablony do malowania oraz minimalistyczne wzory, takie jak chmury i gwiazdki, które zastąpiły kolorowe postaci z bajek.

Do tych zmian w wystroju pokojów dziecięcych przyczyniła się większa wiedza rodziców w zakresie rozwoju najmłodszych. Są oni świadomi, że żywe barwy, wzory oraz zagracone przestrzenie, mogą mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Ważne jest, aby zapewnić mu przestrzeń do wypoczynku oraz rozwoju, która go nie przytłoczy.

Od czego zacząć?

Należy zastanowić się, dla kogo projektujemy i jakie są główne potrzeby użytkownika. Maluch powinien czuć się w swojej przestrzeni swobodnie i chcieć w niej przebywać. Jednak powinna ona także wspierać jego rozwój.

Korzystnie jest zaprojektować pokój, który będzie skrojony pod jego mieszkańca. Powinny zostać uwzględnione najważniejsze potrzeby, takie jak niskie regały, by umożliwić dostęp do zabawek rocznym dzieciom lub komodę z niskimi szufladami dla smyków uczących się samodzielnego ubierania. Określenie najważniejszych potrzeb pociechy, pomoże nam, gdy będziemy musieli zdecydować się na rezygnację z któregoś elementu, w przypadku niewystarczającej przestrzeni.

łóżko dziecięce z poduszkami

Strefy w pokoju dziecięcym

Po określeniu najważniejszych potrzeb naszego dziecka i zaplanowaniu na ich podstawie wyposażenia, przyszedł czas na rozmieszczenie ich w pomieszczeniu.

Istotną pomocą w tym będzie wyznaczenie stref pokoju, które polegają na określeniu położenia konkretnych mebli względem ich funkcji. Dzięki temu łatwiej nam będzie stworzyć harmonijną i zorganizowaną przestrzeń. Niezbędne strefy w pokoju dziecięcym to:

  • strefa spania,
  • zabawy,
  • pracy,
  • strefa ubierania.

Dysponując większą przestrzenią, możemy dodać również strefę czytania i relaksu. W przypadku małej ilości miejsca, możliwe jest połączenie ich ze strefą spania poprzez dodanie obok łóżka, półki na książki i ozdobnych poduszek. Ważne jest, że wyodrębnione miejsca z przypisanymi funkcjami pozostają takie same niezależnie od wieku dziecka, zmienia się jedynie rozmiar użytych mebli.

Co powinna zawierać każda ze stref?

Do spaniaŁóżeczko lub łóżko dla starszaka
Strefa zabawyRegał na zabawki, dywan
Do pracy i naukiBiurko, stolik z krzesełkiem
Strefa ubieraniaKomoda lub szafa na ubranka

Dobrze jest pamiętać, by biurko ustawić w dobrze oświetlonym miejscu. Łóżko może stać jak najdalej od okien i kaloryferów. Korzystnie jest także zaplanować strefy zabawy i pracy blisko siebie, aby dziecko miało między nimi łatwy dostęp.

Jak udekorować pokój dla dziecka?

Kluczowe jest, by zdecydować co powinno znajdować się w pokoju przed rozmową z pociechą. Zadawanie dziecku otwartych pytań o kwestie dotyczące koloru ścian czy mebli, może dostarczyć Ci zaskakujących odpowiedzi. Warto więc zadawać pytania zamknięte lub takie z wyborem jednej z proponowanych możliwości. Oszczędzi nam to kłopotliwych sytuacji. W przypadku, gdy doskonale znasz zainteresowania dziecka, to dobranie dla niego tematów przewodnich, nie powinno sprawić Ci trudności.

Rozpoczynając proces dekoracji, warto zacząć od ścian

Aktualnie bardzo popularne są fototapety oraz naklejki ścienne, dlatego ciekawym rozwiązaniem są również szablony, które umożliwiają nam samodzielne namalowanie wzorów. Jeśli twoje dziecko zafascynowane jest kosmosem lub autami, warto namalować ten motyw na jasnej ze ścian wykorzystując do tego stonowane kolory. Ładnie zaprezentują się również granatowe ściany ozdobione księżycem, gwiazdami lub meteorami.

Motywy przewodnie w naklejkach możemy wykorzystać również na meblach, jednak istotne jest zachowanie umiaru w ich ilości. Na przykład, możemy zastąpić kultowy dywan z jaskrawym nadrukiem ulic, czy naklejkami na podłogę o wzorze ulicy. Poza bardziej estetycznym wyglądem, są one również łatwiejsze do odklejenia, gdy dziecko z nich wyrośnie.

biały pokój dla dziecka

Magiczny pokój dla dziecka

Stwórz idealny pokój dla swojego dziecka z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci w pełnym projekcie i aranżacji wnętrz, uwzględniając bezpieczeństwo, funkcjonalność i wyjątkowy styl. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu, Twój maluch zyska magiczne miejsce do rozwoju i zabawy. Oferujemy kompleksowe projektowanie i realizację, aby spełnić marzenia Twojego dziecka. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak zacząć planowanie pokoju dziecka?

Zacznij od ustalenia potrzeb dziecka oraz podziału pomieszczenia na strefy zgodne z jego potrzebami. Ustalenie stref ułatwi dobór odpowiednich mebli oraz ich optymalne ustawienie.

Jak nadać charakteru pokojowi dziecięcemu?

Najlepszym sposobem na dodanie charakteru pokojowi dziecięcemu jest postawienie na funkcjonalne dodatki, które łatwo zmienić wraz z jego wiekiem. Dobrze jest zainwestować w zasłony, pościel lub poduszki, wykorzystując motywy aktualnych zainteresowań.

Czy jaskrawe kolory są odpowiednie do pokoju dziecka?

Jaskrawe kolory ścian i tekstyliów mogą zakłócać spokój dziecka i uniemożliwić mu relaks. Ważne jest by kolorystyka pokoju działała na dziecko uspokajająco, a nie pobudzająco.