biurko w pokoju dziecięcym
12
kwi

Pokój dla pociechy

Urządzanie pokoju dziecięcego nie należy do najłatwiejszych zadań. Aranżując wnętrze dla swojej pociechy musisz wziąć pod uwagę jej potrzeby. Nie możesz też zapomnieć o względach bezpieczeństwa. Przestrzeń, w której Twoje dziecko będzie spędzało dużą część dnia musi być funkcjonalna, ale powinna też stymulować do rozwoju i być miejscem idealnym do odpoczynku. 

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla dziecka: 

  • funkcjonalność, 
  • bezpieczeństwo, 
  • podział na strefy, 
  • odpowiednie oświetlenie, 
  • potrzeby dziecka. 

Pokój dziecięcy – jedno pomieszczenie, wiele funkcji 

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, w którym dziecko będzie spędzać dużo czasu. Pełni funkcję sypialni, pokoju do zabawy, a także miejsca do nauki. Z tego względu warto podzielić go na strefy, tak, żeby jego właściciel mógł w nim wypoczywać, ale też bawić się i rozwijać swoje zainteresowania.  

Najważniejsze elementy pokoju dziecięcego: 

  • wygodne łóżko, 
  • biurko, 
  • funkcjonalne szafy i komody, 
  • lampy. 

Strefa sypialniana 

Łóżko w pokoju dziecięcym to miejsce, które przeznaczone jest nie tylko do spania. Bardzo często służy do leżenia z laptopem i surfowania po internecie lub czytania ulubionej książki czy czasopisma. Warto więc pomyśleć o modelu z zagłówkiem, żeby zapewnić dziecku komfort w każdej sytuacji. Świetną alternatywą dla zagłówka są poduchy ustawione przy ścianie z boku lub u szczytu łóżka. Dodatkowa lampa to niezbędny dodatek jeśli Twoje dziecko lubi dużo czytać. 

Łóżko z szufladami na pościel to bardzo dobry pomysł. Zwróć uwagę na to czy szuflady się szybko zamykają i są pojemne. Dodatkowe spanie wysuwane spod niego to świetne rozwiązanie do pokoju nastolatka. Sprawi, że nocowanie znajomych nie będzie stanowiło żadnego problemu. 

W pokoju dla niemowlaka niezbędne będzie łóżeczko ze szczebelkami. Ciekawym rozwiązaniem jest też łóżeczko “rosnące” wraz z maluchem. Można je zamienić w mały tapczanik w miarę dorastania dziecka. Komoda z przewijakiem to równie istotny element pokoju dla najmłodszych pociech. 

Jeśli urządzasz pokój dla rodzeństwa,  łóżko piętrowe może być dobrym rozwiązaniem. Nie w każdej sytuacji się sprawdzi, ale w małych pomieszczeniach może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

łóżko w pokoju nastolatka

Strefa do nauki i pracy 

To bardzo ważna część pokoju, w której dziecko powinno mieć jak najlepsze warunki do nauki i rozwijania swoich pasji. Biurko odpowiednich rozmiarów i wygodne krzesło to podstawa, ale nie można też zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. 

Wymiary biurka powinno się dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. Zastanów się, co Twoja pociecha lubi robić. Przykładowo, jeżeli pasjonuje się sklejaniem modeli, to przyda się jej trochę więcej przestrzeni. Warto też pamiętać o dodatkowym miejscu na komputer. Ciekawą opcją są biurka z możliwością regulacji ich wysokości. 

Optymalne wymiary biurka dla dziecka 
Szerokość Długość Wysokość 
60–75 cm 90–120 cm 60–85 cm 

Równie ważnym meblem w strefie do nauki jest krzesło. Powinno być lekkie, wygodne i ergonomiczne. Regulacja wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia ułatwi dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Bardzo dobrym pomysłem jest krzesło na kółkach, które można w łatwy sposób przemieszczać. Przy zakupie zwróć uwagę na rodzaj kółek. Niektóre z nich są przystosowane do wykładzin i dywanów, a inne do twardych podłóg. 

Dobre oświetlenie jest niezbędne do tego, żeby Twoje dziecko uczyło się i rozwijało w komfortowych warunkach. Lampka z możliwością regulowania wysokości i kąta nachylenia to wygodne rozwiązanie. Powinna posiadać CRI 80 lub większe, a barwa światła, która najlepiej sprzyja koncentracji to około 4000K–5000K.  

pokój dziecięcy z szafami

Strefa porządku 

Zorganizuj w pokoju dziecięcym miejsce do przechowywania ubrań i różnych przedmiotów. Zrób to w taki sposób, żeby dziecku było łatwo utrzymać porządek. Zabudowa z przesuwanymi drzwiami od podłogi do sufitu to świetne rozwiązanie. Zmieści się w niej więcej rzeczy niż w zwykłej szafie. Może służyć do przechowywania ubrań, a także sprzętu sportowego, muzycznego, a nawet komputera. Schowek pod łóżkiem, to też bardzo praktyczny pomysł, o czym pisaliśmy już wcześniej. 

Nie można też zapomnieć o komodach, regałach i skrzyniach. Te ostatnie można ustawiać jedną na drugim. Często mają ciekawą kolorystykę i wygląd, co może zachęcić dziecko do utrzymywania porządku.  

Pokój dla rodzeństwa 

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa jest jeszcze trudniejsza niż dla jedynaka. W tym przypadku, podział na strefy jest bardzo ważny. Przesuwny parawan lub ścianka z mebli to świetny pomysł na wyznaczenie granicy, która zapewni komfortowe warunki dla obojga dzieci. 

Podział pokoju nie zawsze musi być dosłowny. Czasami wystarczy pomalować ściany na dwa różne kolory lub zróżnicować kolorystykę dodatków i mebli tak, aby wyznaczały strefy. 

Kolorystyka i kreatywna aranżacja 

Urządzając pokój dziecka, koniecznie zadbaj o dobór odpowiednich kolorów i ciekawych dodatków. Pokój dziecięcy powinien być kolorowy, ale nie można przesadzić. Pamiętaj, że chcesz stworzyć pomieszczenie, które będzie nie tylko ładne, ale również sprzyjające koncentracji i wypoczynkowi. Barwne dodatki będą świetne, jednak dobrze, żeby w pokoju dominowały spokojne i stonowane kolory. 

Staraj się nie ulegać stereotypom. Nie zawsze kolor różowy będzie idealny dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca. Jeśli urządzasz pokój dla większego dziecka, skonsultuj z nim dobór odpowiednich kolorów. 

Zwróć też uwagę na zainteresowania swojej pociechy. Twoja córka lubi bawić się lalkami? Znajdź miejsce na domek z lalkami. Twój syn marzy o tym, żeby zostać strażakiem? Znajdź dodatki i zabawki z motywem strażackim. Nie przesadzaj jednak z ilością przedmiotów tematycznych. Pamiętaj, że zainteresowania dziecka mogą bardzo szybko ulec zmianie. 

pokój dziecięcy z łóżeczkiem

Twój dom zasługuje na wyjątkowy design

Jeśli urządzasz swój dom lub mieszkanie i potrzebujesz porady profesjonalnego projektanta wnętrz, skonsultuj się z nami. W MAZZANI projektujemy wnętrza od A do Z. Nasi architekci pomogą Ci stworzyć wnętrze Twoich marzeń. 

Pytania naszych klientów:

Jakie łóżko dla pięciolatka?

Minimalny rozmiar łóżka dla pięciolatka to 160×80 cm. Decydując się na łóżko piętrowe, należy pamiętać o barierkach zabezpieczających. Dla dzieci w tym wieku sprawdzą się też łóżka tematyczne, na przykład w kształcie samochodu lub fortecy. 

Jakie kolory w pokoju niemowlaka?

Niemowlęta lubią kolory, które ze sobą kontrastują. Zestawienia koloru czarnego i żółtego, bieli z błękitem lub fioletem to dobry pomysł. Barwy żółta, zielona i niebieska wpływają na dziecko uspokajająco. 

Jak szafa do pokoju dla dziecka?

W pokoju dziecięcym można postawić na drewnianą szafę o prostej konstrukcji. Zabudowa z przesuwanymi drzwiami od podłogi do sufitu to również świetny pomysł. Jest bardzo pojemna i sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. 

Jaki dywan do pokoju dziecięcego?

W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się dywany akrylowe lub poliestrowe. Bardzo łatwo się je czyści i odkurza. Warto też pomyśleć nad wyborem odpowiedniego wzoru dla chłopca lub dziewczynki.