salon z wykorzystaniem naturalnego kamienia
12
kwi

Naturalne materiały

Kamień kojarzy się z czymś bardzo trwałym. Zazwyczaj przywodzi na myśl zimne i minimalistyczne wnętrza. Jednak dzięki temu, że jest to materiał bardzo wszechstronny, możemy go dostosować do swoich potrzeb. Może mieć różne barwy, tekstury i wzory.  

Sięgając po ten materiał powinniśmy zwrócić uwagę na to czy elementy były cięte z jednego kamiennego bloku. W przeciwnym wypadku rysunek i wybarwienie mogą nie być jednolite. Ważny jest też wybór sposobu wykończenia krawędzi – mogą być fazowane, cięte lub nieregularne. Ma to wpływ na późniejszy dobór fugi: 

  • krawędzie fazowane – brak fugi, 
  • krawędzie cięte – fuga średniej grubości, 
  • krawędzie nieregularne – najgrubsza fuga. 

Każdy gatunek kamienia ma charakterystyczne cechy, które warto znać, żeby nie popełnić błędu przy doborze tego surowca do odpowiedniego pomieszczenia. Na jego właściwości wpływ ma również sposób obróbki  powierzchni. Nie każdy kamień da się obrobić w ten sam sposób. 

Płomieniowanie  bardzo dobre właściwości antypoślizgowe  powierzchnia jest matowa i szorstka Szlifowanie  brak właściwości antypoślizgowych  opcja pośrednia pomiędzy wysokim połyskiem a matem Polerowanie  brak właściwości antypoślizgowych  bardzo wysoki połysk i gładka powierzchnia 

Przykładowe zastosowania kamienia naturalnego we wnętrzu: 

  • posadzki i okładziny ścian,  
  • schody i parapety, 
  • blaty kuchenne, 
  • obudowy kominków, 
  • zlewy i umywalki. 
ściana kamienna w salonie

Najpopularniejsze rodzaje kamieni i ich charakterystyka 

Granit 

Granit występuje w różnych wybarwieniach. Najczęściej spotykane odcienie to: beżowy, szary, czarny, czerwony, a także zielony, brązowy i niebieski. Jest bardzo odporny na wilgoć i nasiąkanie tłuszczem, a jego pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Płyta granitowa jest wytrzymała. Z tych powodów doskonale nadaje się do kuchni czy łazienki.  

Ten wspaniały kamień to także dobry wybór na wiele lat. Ze względu na swoje cechy bardzo długo zachowuje walory estetyczne i użytkowe. Trzeba jednak pamiętać, że jego nadmiar może zdominować pomieszczenie i spowodować uczucie przytłoczenia. Należy ostrożnie dobierać rodzaj i odcień granitu w zależności od kontekstu. Na pewno warto zdać się na rady doświadczonego projektanta wnętrz, który będzie wiedział w jaki sposób dopasować go do odpowiedniej roli. 

Marmur 

Marmur kojarzy się nam z luksusem, szlachetnością i bogactwem. Chętnie sięgamy po niego urządzając wnętrze naszego wymarzonego domu czy mieszkania. Jest to materiał bardzo wytrzymały jednak mniej odporny na zaplamienia niż granit. Z powodzeniem można go użyć do wykończenia  kuchni i łazienki, jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Bez niej kamień szybko straci swoje walory estetyczne. Jest za to bardzo odporny na wysokie temperatury.  

Jeśli chodzi o wygląd marmuru, to mamy do czynienia z wielką różnorodnością. Poszczególne rodzaje marmuru mogą się różnić kolorem i teksturą. Paleta kolorów jest bardzo duża. Marmur występuje  ciepłych i zimnych kolorach. Od nieskazitelnej bieli przez różne odcienie różu, czerwieni, brązu, zieleni aż po głęboką, czystą czerń. Może być niemalże całkowicie gładki lub zdobiony niezliczoną ilością oryginalnych kształtów. Doświadczony projektant wnętrz z pewnością wykorzysta te wszystkie cechy w odpowiedni sposób. 

marmurowe płytki w kuchni

Wapień i trawertyn 

Wapień i trawertyn to kamienie dużo delikatniejsze od granitu i marmuru. Należy zadbać o ich odpowiednie zaimpregnowanie i wyszlifowanie, gdyż są mniej odporne na tłuszcze i kwasy. Występują w barwach miodowo-żółtych i mają bardzo delikatny wygląd. Ich struktura jest szorstka i porowata. Idealnie nadają się na ściany i wykończenia kominków. Odpowiednio skomponowane z innymi materiałami dodadzą wnętrzu ciepła.  

Piaskowiec 

Piaskowiec występuje w wielu kolorach, ale najczęściej spotykany to żółty i czerwony. Charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością i porowatością, więc raczej nie sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Może pełnić rolę wykładziny ściennej w salonie i innych suchych pomieszczeniach. Jest też materiałem doskonale nadającym się do wykończenia kominka. Ma bardzo ciekawą teksturę, co można wykorzystać łącząc go z innymi elementami wystroju wnętrza. 

Bazalt 

Bazalt jest kamieniem bardzo wytrzymałym. Charakteryzuje go wysoka odporność na ścieranie. Płyty bazaltowe mają stosunkowo nieduże rozmiary. Występują w  ciemnoszarych i węglowych barwach. Z bazaltu można wykonywać blaty. Jest to kamień, który z powodzeniem wykorzystamy do urządzenia kuchni i łazienki. Równie dobrze sprawdzi się jako wykończenie kominka w salonie.  

Z jakimi materiałami łączyć kamień, żeby podkreślić jego walory? 

W powyższym tekście przedstawiliśmy tylko kilka najpopularniejszych rodzajów tego surowca, a widać, że ma on wiele zastosowań oraz funkcji estetycznych. Nie mając doświadczenia w projektowaniu wnętrz można przesadzić z ilością tego naturalnego materiału. Warto wiedzieć z jakimi innymi materiałami go łączyć, tak aby stworzyć w pomieszczeniu idealną harmonię. Poniżej opisujemy kilka popularnych połączeń kamienia z innymi materiałami. 

połączenie ciemnego kamienia i jasnego drewna

Drewno i kamień – dwa przeciwieństwa, które się przyciągają 

Drewno i kamień to materiały, których łączenie staje się coraz bardziej popularne. Oba surowce doskonale się uzupełniają. Drewno sprawia, że wszystkie walory kamienia zostają jeszcze bardziej podkreślone, a kamień jest doskonałą oprawą dla drewnianych elementów. Wnętrze, w którym się pojawiają nabiera elegancji i luksusu.  

Jeżeli kamień, który zastosowaliśmy urządzając pomieszczenie ma zimną barwę, to dobrze będzie dobrać do niego drewno o ciepłej teksturze i kolorze. W przeciwnym wypadku możemy przesadzić i sprawić, że te piękne materiały będą się wzajemnie przytłaczać i wykluczać. 

Kamień naturalny i cegła – minimalistycznie, ale ciekawie 

Cegła doskonale pasuje do minimalistycznych i loftowych wnętrz. Sama w sobie jest surowa i prosta, a w połączeniu z kamieniem naturalnym nadaje pomieszczeniu nietuzinkowego stylu. Najlepiej współgrać z  nią będą kamienie w barwach szarości lub czerni. Taka kontrastowość  sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Bardzo interesująco prezentuje się łazienka czy kuchnia urządzona w tym stylu, jednak cegła i kamień w salonie to też bardzo dobry pomysł. 

Szkło, metal i kamień – trzy razy tak 

Połączenie metalu i kamienia naturalnego sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu z geometrycznymi formami i uniwersalnymi materiałami. Jeśli gustujesz w surowych wnętrzach, to zestawienie tych dwóch surowców ze sobą jest idealnym rozwiązaniem. Metalowe elementy na tle kamienia naturalnego tworzą ciekawą i elegancką przestrzeń. Podobnie jak w przypadku drewna – metal i kamień doskonale sobie akompaniują.  

W nowoczesnym wnętrzu nie można zapomnieć o szkle. Szklane elementy odciążą aranżację i sprawią, że kamień dobrze osadzi się w przestrzeni i przestanie dominować. Dodatkowo szkło optycznie powiększa każde pomieszczenie i daje wiele możliwości aranżacyjnych.  

sypialnia w stylu loftowym

Zapomnij o nudnych wnętrzach z nami

Potrzebujesz profesjonalnej porady związanej z aranżacją wnętrz? Marzysz o oryginalnym i pięknym wnętrzu? Zajmujemy się tym od wielu lat! Skontaktuj się z MAZZANI a my pomożemy Ci urządzić wnętrze Twoich marzeń.  

Pytania naszych klientów:

Jaki rodzaj kamienia nadaje się na kuchenny blat?

Granit, bazalt oraz marmur to kamienie, z których najczęściej wykonuje się blaty kuchenne. Ten ostatni trzeba odpowiednio zaimpregnować, żeby uniknąć plam.. Wszystkie te kamienie są odporne na działanie wysokich temperatur. 

Z czy można połączyć kamień na ścianie?

Do kamienia najbardziej będą pasowały ściany pomalowane na biało. Kluczowy jest dobór dodatków. Idealnie sprawdzą się takie surowce jak: drewno, metal i szkło. 

Jaki kamień będzie odpowiedni na kuchenną ścianę?

Najlepiej w kuchni sprawdzą się kamienie odporne na działanie tłuszczy i kwasów. Najlepszym wyborem będzie granit, który bardzo łatwo się czyści. 

Jaki rodzaj granitu na schody?

Najlepszy na schody będzie granit płomieniowany. Granit obrabiany w ten sposób staje się chropowaty i nabiera właściwości antypoślizgowych.