niebieskie kolory w pokoju dla dziecka
20
paź

Projektowanie pokoju dla dziecka

Urządzanie pokoju dziecięcego jest dosyć trudne z uwagi na pełnioną przez niego funkcję. W swoim pokoju dziecko powinno mieć szansę na naukę, wypoczynek oraz zabawę. Pokój dziecięcy powinien stanowić kreatywną przestrzeń, która pozwoli na stymulowanie jego rozwoju. Sprawdź, jak urządzić swojemu dziecku przestrzeń spełniającą jego oczekiwania.

meble przeznaczone do pokoju dziecięcego

Od czego zacząć?

W przypadku starszego dziecka zacznijmy od zapytania go, co lubi i co chciałoby umieścić w swoim pokoju. Następnie najlepiej przenieść to na dekorację i wyposażenie, które kupimy. Brzmi prosto? Pokój dziecięcy powinien być funkcjonalny i mieć wydzieloną przestrzeń do różnych aktywności dziecka. Warto więc w pierwszej kolejności ustalić, gdzie będzie miejsce do pracy, zabaw i spania. Wszystko to z uwzględnieniem potrzeb dziecka. Dopiero wówczas możemy zająć się tworzeniem aranżacji i wybieraniem materiałów, kolorów i dodatków.

Podział na strefy

W pokoju dziecięcym powinna znajdować się specjalnie wyznaczona przestrzeń do zabawy, nauki i spania. Dzięki temu funkcjonalnie zagospodarujemy przestrzeń w pokoju i z łatwością utrzymamy w nim porządek. W przypadku małego pomieszczenia zamiast regałów możemy wybrać wiszące półki, dopasowując je do wzrostu dziecka.

Miejsce pod łóżkiem możemy przeznaczyć na pojemniki, w których umieścimy mniej potrzebne przedmioty. Dobrze sprawdzają się też meble wielofunkcyjne z biurkiem, szafką i regałem na dolnym poziomie i łóżkiem na górnym.

Strefa pracy i nauki

Niewątpliwie najistotniejszym elementem tej strefy jest biurko. Jego optymalne wymiary muszą wynosić:

  • 60 – 75 cm szerokości,
  • 90 – 120 cm długości,
  • 72 – 75 cm wysokości.

Jednak w dużym stopniu powinno być ono dopasowane do wzrostu dziecka oraz czynności, które dziecko będzie przy nim wykonywać. Na drugim miejscu znajduje się krzesło, które powinno posiadać funkcję regulowania wysokości siedziska. Ponadto powinno być lekkie i ergonomiczne. Zwróć uwagę na rodzaj zamontowanych w nim kółek. Inne sprawdzą się do dywanów i wykładzin, a inne do podłogi.

niebieskie kolory w pokoju dziecięcym

Strefa zabawy

W tej części pokoju zadbajmy o kreatywną przestrzeń, która będzie stymulować rozwój dziecka. Znajdą się w niej zabawki oraz miejsce do swobodnej zabawy. Kreatywną przestrzeń stworzymy dzięki wykorzystaniu farb tablicowych, farb magnetycznych lub korkowej wykładziny na ścianie.

Strefa snu

Jej głównym elementem jest łóżko, którego ustawienie jest bardzo istotne i związane z jakością snu dziecka. Nie powinno stać przy oknie ani kaloryferze. Najlepiej wybrać zaciszne miejsce, gdzie dziecko będzie mogło spokojnie zasnąć. Samo łóżko powinno posiadać zdrowy dla kręgosłupa materac ze sztywnym podłożem. Świetnym rozwiązaniem są łóżka z szufladami na pościel, dzięki czemu będzie można ją tam schować lub ukryć inne zbędne przedmioty.

Kolorystyka

W pokoju dziecięcym sprawdzają się barwy kolorowe i radosne. Ciepłe i żywe kolory dobrze wpływają na nastrój i rozwój dziecka. Pamiętajmy jednak, by nie używać bardzo mocnych i kontrastowych połączeń. Intensywne barwy niezdrowo pobudzają dziecko i mogą wzbudzać w nim nerwowość.

Meble

Dobierając meble do pokoju dziecięcego, zadbajmy o potrzeby dziecka i własne. Jeśli chcemy eksponować zabawki, to wybierzmy meble z odkrytymi półkami, na których je ustawimy. Jednak nadmiar elementów może rozpraszać dziecko i przytłaczać je. W takiej sytuacji wybierzmy zabudowany regał z półkami i szufladami na wszystkie przedmioty dziecka. Nie ustawiajmy w pokoju dziecięcym sporej ilości mebli, bo łatwo go wtedy zagracić.

Błędy przy projektowaniu pokoju dziecięcego

BłądCharakterystyka
Tematyczne pokoje w przypadku małych dzieciUrządzając pokój małemu dziecku nie jesteś jeszcze w stanie określić, czym będzie się interesowało. Coś, co ciekawiło nieco większe dziecko przez jakiś czas może za chwilę stać się czymś, czego bardzo nie lubi. Bezpieczniej jest urządzić pokój dziecka w stylu skandynawskim, minimalistycznym i łatwym do przearanżowania.
Nad wyraz ładne mebleJeśli chcemy, aby wybrane przez nas meble służyły przez wiele etapów jego rozwoju, to wybierzmy od razu meble, których nie będzie z czasem nam szkoda, kiedy pokryte zostaną pisakami, farbami czy kredkami. Użyjmy mebli, których nie będziemy zmieniać, kiedy pokój niemowlęcy zamieni się w przestrzeń dla przedszkolaka. Pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze i ułatwi pozbycie się ich, gdy już nie będą nadawać się do użytku. 
Krzykliwe koloryKolory, takie jak czerwony i pomarańczowy ciekawie wyglądają w sklepowych katalogach. Jednak umieszczając je w pokoju dziecka w połączeniu z zabawkami i innymi akcesoriami, nadamy wnętrzu wrażenia chaosu.
Mała ilość światłaW pokoju dziecięcym nie wystarczy zamontowanie jednego źródła światła. Pamiętajmy o umieszczeniu dodatkowo lampek biurkowych, nocnych oraz kinkiecie w ulubionym kąciku dziecka.
Stałe dekoracjeWraz z upływem czasu dzieci, zmieniają swoje gusta i upodobania. Dlatego też nie powinno się umieszczać stałych dekoracji, jak np. tapety w jakimś konkretnym temacie. Lepiej wybrać łatwo usuwalne naklejki i plakaty.
Meble, z których dziecko szybko wyrośnieJeśli chcemy, aby biurko i fotel służyły przez dłuższy czas, powinniśmy wybrać model z regulacją wysokości. Podobnie z łóżkiem. Dla dziecka uczęszczającego do szkoły możemy wybrać większe łóżko, które sprawdzi się dla nastolatka.
Nieuwzględnianie zdania dzieckaPokój ma podobać się dziecku, dlatego zadbajmy, by miało ono swój udział przy projektowaniu go. Oczywiście nie powinniśmy zrzucić na kilkuletnie dziecko odpowiedzialności dotyczącej wyboru mebli. Możemy jednak pozwolić mu na wybór dekoracji, narzuty na łóżko czy pojemników na zabawki. W przypadku starszych dzieci pozwólmy im na podjęcie bardziej poważnych decyzji.
drewniane dodatki w pokoju dziecka

Doskonały pokój dla Twojego dziecka

Stwórz wymarzony pokój dla swojego dziecka z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji przestrzeni dziecięcych, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi i zabawie. Dzięki naszemu projektowi, możesz dostosować pokój do potrzeb Twojego dziecka, zapewniając wygodę, bezpieczeństwo i styl. Skorzystaj z naszej wiedzy i kreatywności, aby stworzyć inspirujące i funkcjonalne miejsce, w którym Twoje dziecko będzie mogło się rozwijać i tworzyć niezapomniane wspomnienia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać do pokoju dla dziecka?

W pokoju dziecięcym powinna panować ciepła i radosna atmosfera. Dzieci uwielbiają kolorowe pokoje, jednak pamiętajmy, by nie używać zbyt intensywnych barw i nie łączyć ze sobą kontrastowych barw. 

Gdzie ustawić łóżko w pokoju dziecięcym?

Łóżko nie powinno stać w pobliżu okna i kaloryfera. Najlepszym miejscem będzie zaciszne miejsce, które nie będzie rozpraszać uwagi dziecka przy zasypianiu.  

Jakie są optymalne wymiary biurka do pokoju dziecięcego?

Optymalne wymiary biurka powinny być następujące: 60 – 75 cm szerokość, 90 – 120 cm długość oraz 72 – 75 cm wysokości. Powinniśmy jednak uwzględnić wzrost dziecka oraz czynności, które dziecko będzie przy nim wykonywać.