beżowe kolory w sypialni
20
paź

Poczuj spokój domowego zacisza

We współczesnym świecie, który przynosi nam każdego dnia wiele emocji i wrażeń jedynie w domu możemy poczuć spokój i ukojenie. Styl japandi możemy opisać słowami harmonia, spokój, oszczędność i symetria. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które w domu cenią sobie ład i wyciszenie. Ponadto wnętrza urządzone w tym stylu są funkcjonalne, proste i pełne światła. Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze japandi bez ogromnego nakładu finansowego.

Czym jest styl japandi?

Styl ten pochodzi z połączenia stylu japońskiego i skandynawskiego. Zawiera w sobie elementy, które są najlepsze w obu tych stylach. Najważniejszą rolę przypisuje się minimalizmowi, ponieważ we wnętrzach zaprojektowanych w tym stylu mamy proste, geometryczne bryły, oszczędność form i linie. Występuje razem ze sztuką kintsugi, której głównym założeniem jest filozofia „less is more” (mniej znaczy lepiej).

Duży wpływ na kształtowanie się stylu ma również wabi – sabi nawiązujący do kultury japońskiej, podkreślający przemijanie w naturze. Dopełnieniem japandi jest również styl skandynawski, który zakłada prostotę i zamiłowanie do stonowanych kolorów oraz naturalnych surowców.

Każdy przedmiot znajdujący się w naszym mieszkaniu powinien posiadać jakąś określoną rolę. Nie może to być bezużyteczna forma dekoracji, ponieważ w taki sposób tylko zagracamy naszą przestrzeń. Powinniśmy skupić się na pięknie wykończonych meblach i nielicznych dodatkach, aby zapewnić sobie równowagę i spokój.

Stonowane barwy

Styl japandi charakteryzują stonowane kolory, do których należą:

 • beżowy,
 • biały,
 • kolory ziemi,
 • popielate szarości,
 • dalekowschodnie brązy,
 • klasyczna czerń.

Możemy również dodać odcienie niebieskiego, które będą najlepiej sprawdzały się przy dodatkach. Barwy nie są wybrane przypadkowo. Ich zadaniem jest wnieść do domu aurę optymizmu i spokoju. Równocześnie nurt japandi wykorzystuje maksymalnie 3 kolory. Rzadko spotykane są tu ciemne barwy oraz elementy nasyconych barw. Jednak i dla nich można znaleźć zastosowanie w tym stylu.

drewniany stolik kawowy

Mniej znaczy lepiej

Wnętrza japandi opierają się na zasadzie „mniej znaczy lepiej”. Oznacza to, że przestrzeń urządzona w danym stylu nie zawiera zbędnych dodatków. Stawiamy na funkcjonalność, która jest ponad wyglądem. Nie powinniśmy tego rozumieć jednak jako całkowity brak estetyki. Zawiera się ona w prostocie, a nie przepychu i urozmaiceniach. Zamiast dużej ilości dodatków wybierz kilka, które wiele wniosą do wnętrza. Wśród dodatków powinny znaleźć się:

 • suszone trawy,
 • gałązki,
 • paprocie,
 • drzewka bonsai,
 • lampy,
 • gliniane i ceramiczne naczynia i wazony,
 • poduszki.

Można zauważyć, że wszystkie te elementy są praktyczne. Rośliny produkują tlen i wnoszą do mieszkania więcej energii. Lampy pozwalają uzyskać więcej światła, a naczynia możemy wykorzystać np. na owoce.

Naturalne materiały

We wnętrzach tych królują naturalne materiały, takie jak:

 • bambus,
 • rattan,
 • kamień,
 • wiklina,
 • drewno.

Najbardziej pożądanym z nich jest drewno, bo to z niego wykonuje się najczęściej meble i podłogi. Często możemy spotkać ściany, na których ułożone są drewniane panele, a efekt sprawia wrażenie nowoczesnego. Drewno używane w stylu japandi jest zaczerpnięte ze stylu japońskiego i skandynawskiego.

JapońskiSkandynawski
cedr, cyprys, modrzew.biała sosna, buk, jesion.

Ponadto należy pamiętać o tkaninach z naturalnych materiałów – lnu, bawełny itp.

lamele w jadalni

Meble

Najlepszym uzupełnieniem i jednocześnie podkreśleniem wnętrz japandi są odpowiednie meble. Dobrze sprawdzą się meble lekkie, smukłe, posiadające proste linie i oszczędne formy. Należy zrezygnować z bogato zdobionych regałów, szaf, krzeseł i foteli. Zwolennicy stylu lubią eksponować drewniane meble i częściowo wykonane z drewna, jednak muszą one być proste, nowoczesne i dodatkowo zachwycać harmonią oraz symetrią.

Cicha elegancja harmoni i stylu

Odkryj spokój i harmonię w stylu Japandi z pomocą projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz doświadczony architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w tym minimalistycznym, a zarazem ciepłym stylu. Dzięki naszemu projektowi stworzysz przestrzeń, która sprzyja relaksowi i równowadze, łącząc japońską prostotę z nordycką elegancją. Skorzystaj z naszej wiedzy i kreatywności, aby Twoje mieszkanie stało się oazą spokoju, bez kompromisów między stylem a funkcjonalnością. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie materiały wykorzystuje styl japandi?

Wnętrza w stylu japandi stawiają na naturalne materiały. W szczególności odnajdziemy tu elementy wykonane z bambusu, rattanu, kamienia, wikliny i drewna. Ponadto wykorzystuje się naturalne tkaniny takie jak len czy bawełny. 

Czym jest styl japandi?

Styl japandi  jest połączeniem stylu japońskiego i skandynawskiego. Zawiera najbardziej cenione elementy obu stylów. Przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie spokój i harmonię. 

Na jakich barwach bazuje styl japandi?

W stylu japandi wykorzystuje się przede wszystkim kolor beżowy, biały, szary, brązowy i czarny. 

Jakie meble wybrać aranżując wnętrza w stylu japandi?

Do stylu japandi najlepiej pasują meble lekkie, smukłe, posiadające proste linie i oszczędne formy.  Projektanci wnętrz lubią w stylu japandi eksponować drewniane meble i częściowo wykonane z drewna, jednak muszą one być proste, nowoczesne i zachwycać harmonią, a także symetrią.