miękkie, zaokrąglone kanapy
09
paź

Czym wyróżnia się styl japandi?

Ciekawym trendem w aranżacji wnętrz jest japandi, który polega na połączeniu japońskiego stylu wabi sabi oraz skandynawskiego hygge. Powstanie tego trendu wynika z podobieństw pomiędzy duńskim a japońskim postrzeganiem rzeczywistości. Azjatycki styl wabi sabi promuje odrzucenie konsumpcjonizmu i powrót do natury, natomiast duński hygge wyróżnia natura i harmonia. Połączenie tych dwóch stylizacji, czyli trend japandi cechuje się minimalizmem, prostotą i dominacją naturalnych materiałów oraz stonowanych barw. Styl ten zachęca do poszukiwania wewnętrznego spokoju oraz czerpania radości ze zwyczajnych rzeczy.

Salon w stylu japandi to idealne rozwiązanie dla poszukiwaczy wewnętrznego wyciszenia. Cechuje go oszczędność formy i funkcjonalność dodatków. W takim pomieszczeniu można poczuć się jak w świątyni i odpocząć po trudach dnia codziennego. Jak wprowadzić trend japandi do nowoczesnego salonu? Zainspiruj się naszymi wskazówkami.

nowoczesny salon japandi

Naturalne materiały

W aranżacji salonu w stylu japandi królują naturalne materiały, które są zarówno podstawą, jak i uzupełnieniem wystroju. Takie surowce, jak: bukowe i sosnowe drewno, rattan, bambus, kamień są wykorzystywane do tworzenia mebli i dodatków w tej estetyce. Dużą popularnością cieszą się drewniane lamele i kamienne płytki podłogowe, które są charakterystyczne dla stylizacji związanej z Krajem Kwitnącej Wiśni. Do wykończenia wnętrza często stosuje się naturalne tkaniny – wełnę, len oraz skórę. Tekstylia te mogą występować w salonie w postaci zasłon oraz poduszek. Używanie surowców pochodzących z natury kreuje autentyczność pomieszczenia, co jest zgodne z założeniami stylistyki promującej harmonię i minimalizm.

Neutralna kolorystyka

W salonie urządzonym w stylu japandi dominuje neutralna i delikatna paleta kolorystyczna. Ważną rolę pełnią tutaj kolory ziemi – beże, szarości, rozbielone odcienie brązu czy też złamana biel. Jaśniejsze odcienie są związane ze skandynawską estetyką, a ciemniejsze występują w stylistyce japońskiej. Warto połączyć jasne barwy z ciemniejszymi w celu stworzenia kontrastowego wnętrza łączącego dwa światy. Ponadto surowość aranżacji może zostać przełamana poprzez dodanie pastelowych barw, które stworzą atmosferę przytulności.

fotel muji w beżowym salonie

Funkcjonalne meble

Meble w stylu japandi powinny odznaczać się funkcjonalnością i minimalizmem oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Mają one oszczędne formy, są wygodne i symetryczne. Salon w stylu japandi inspiruje się stylistyką wabi sabi, zatem przedmioty służące do wyposażenia wnętrza mogą być wykonane z drewna o drobnych wadach takich jak sęki i odznaczające się słoje. Wybierając elementy wyposażenia, warto postawić na drewno o wyrazistym zabarwieniu, takie jak mahoń czy heban. Należy pamiętać o umiarze w doborze wyposażenia, aby nie stworzyć przytłaczającej atmosfery. Meble, które warto wykorzystać przy aranżacji salonu w stylu japandi:

  • rattanowa albo tapicerowana sofa z miękkimi poduszkami,
  • stolik kawowy wykonany z włókna bambusowego,
  • wiszące, zamykane szafki,
  • rattanowe krzesła i fotele,
  • kinkiety drewniane lub bambusowe.

Niedoskonałe dodatki

Dodatki w aranżacji salonu w stylu japandi kreują atmosferę przytulności. Należy podkreślić, że powinny być one niedoskonałe i użyte zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”, a więc oszczędnie, bez nadmiaru. Akcesoria wykorzystywane w tym stylu nawiązują do filozofii wabi sabi – czyli dążenia do akceptacji tego, co nie jest idealne. Dodatki mogą być niesymetryczne, przekrzywione i jednocześnie piękne. W salonie wyposażonym w stylu japandi sprawdzi się ceramika, rękodzieło oraz szklane wazony o prostych kształtach. Ciekawym dopełnieniem wystroju będzie minimalistyczne lustro na ścianie oraz orientalna roślina w doniczce, można wybrać zarówno gatunek liściasty, jak i iglasty. W takim pomieszczeniu idealnie sprawdzi się karłowate drzewko bonsai.

wiklinowe fotele, zwiewne zasłony

Spokój i elegancja dzięki stylowi japandi

Odkryj harmonię i spokój w swoim domu dzięki urządzeniu mieszkania w stylu Japandi, a wszystko to dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci w pełnym projektowaniu i aranżacji wnętrz, wprowadzając japońską prostotę i skandynawską funkcjonalność do Twojego mieszkania. Dzięki temu połączeniu uzyskasz spokojną atmosferę i minimalistyczną elegancję. Z nami projektowanie wnętrz staje się przyjemnością, a Twój dom staje się idealnym miejscem do relaksu i wyciszenia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl japandi?

Styl japandi polega na połączeniu japońskiej i skandynawskiej estetyki w aranżacji wnętrz. Do jego cech charakterystycznych zaliczamy minimalizm i dążenie do harmonii. Jest to trend, który wyróżnia się wykorzystywaniem stonowanej kolorystyki oraz niedoskonałych dodatków.

Jaka kolorystyka pasuje do salonu w stylu japandi?

Aranżując salon w trendzie japandi, należy postawić na stonowaną paletę kolorystyczną. Ważną rolę pełnią tutaj beże, szarości, rozbielone odcienie brązu czy też złamana biel. Mogą one zostać przełamane przez pastelowe odcienie. 

Jakie materiały wybrać do salonu w stylu japandi?

W salonie w stylu japandi dominują naturalne materiały takie jak ciemne drewno, rattan, bambus i kamień. Do wykończenia wnętrza stosuje się naturalne tkaniny – wełnę, len oraz skórę. Tekstylia te są wykorzystywane do tworzenia zasłon i poduszek. 

Jakie meble wybrać do salonu w stylu japandi?

Meble w stylu japandi wyróżniają się prostymi formami i funkcjonalnością. Są one symetryczne i tworzy się je z ciemnego drewna. Warto postawić na rattanową sofę, drewniane regały oraz wiszące szafki.