duże okna, wygodne kanapy
09
paź

Po co nam ogród zimowy?

Kiedy kończy się sezon letni, a jesień nie jest złota szukamy rozwiązania, które pozwoli nam relaksować się w osłoniętej od wiatru i deszczu przestrzeni. Będzie nim ogród zimowy zwany też oranżerią, który stanie się przedłużeniem naszego salonu. Pozwoli również przyjąć gości bez obawy, że spotkanie zniweczy kapryśna aura. Odpowiednio zaaranżowany będzie efektownym miejscem odpoczynku.

ogród zimowy, kwiaty, meble

Budowa ogrodu zimowego

Jeżeli planujesz budowę domu, możesz wybrać projekt z gotową konstrukcją ogrodu. Jeśli zaś chcesz go dobudować do istniejącego budynku, musisz dostosować jego wielkość i kształt. Zazwyczaj wybierane są rozwiązania, w którym ogród zimowy jest integralną częścią zabudowy zamiast bryły wolnostojącej. Często do jego budowy wykorzystuje się taras. Decydując się na usytuowanie na piętrze, musimy wziąć pod uwagę możliwości obciążenia stropu.

Materiały, z których wykonuje się ogrody zimowe to drewno, aluminium, poliwęglan i profile PCV. Każdy z nich charakteryzuje się specyficznymi cechami, które będą miały wpływ na nasz wybór. Drewno to wyjątkowe walory wizualne, ale też konieczność regularnej konserwacji. Bardzo dobre parametry izolacyjne to zaleta aluminium i PCV. Poliwęglan zaś jest materiałem o wysokiej przepuszczalności światła. Wypełnieniem konstrukcji szkieletowej będą duże połacie szkła, więc ważna jest również orientacja względem stron świata. Jeśli będzie to strona północna, latem nie nagrzeje się zbyt mocno, a zimą ochroni nas przed mroźnym wiatrem. Strona południowa natomiast wiąże się z maksymalnym nasłonecznieniem i bardzo wysoką temperaturę wnętrza. Najkorzystniejsze zatem będą orientacje południowo-zachodnia i południowo-wschodnia, które zagwarantują zarówno cień, jak i słońce w poszczególnych porach dnia.

Istotny jest również rodzaj dachu. Wybierając szklany, musimy zastosować szkło odpowiednio wzmocnione z nachyleniem 45-65°, co zapobiegnie zbieraniu się wody i śniegu. Nasz ogród może być:

  • całoroczny – ogrzewany i wykorzystywany przez cały rok, wtedy też może pełnić funkcję oranżerii,
  • sezonowy – nieogrzewany, a korzystać z niego można tylko w cieplejszych miesiącach.

Te drugie są znacznie mniej popularne, co wynika z ich ograniczonej funkcjonalności, zwłaszcza jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie swoje miejsce znalazły również rośliny zielone.

Aranżacja wnętrza

Jak będzie wyglądać ogród zależy tylko od naszej inwencji i kreatywności. Pamiętajmy jednak, że jest on przedłużeniem salonu, zatem powinien do niego nawiązywać stylem.

wiklinowe fotele, kwiaty w donicach

Osłony okienne

W słoneczne dni, aby chronić wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem, można zastosować specjalne osłony zewnętrzne. Na dachu rolety typu weranda, na okna rolety zipp z tkaniną typu screen. Zastosowanie ich obniży temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ kondensator powietrzny, który wytworzy się pomiędzy szybą a osłoną będzie przewietrzany na zewnątrz. Dodatkowym atutem tych rozwiązań będzie zmniejszenie mocy klimatyzacji (jeśli taką zamontujemy w naszym ogrodzie), co zwiększy energooszczędność. Obie propozycje można wyposażyć w napęd elektryczny i sterować za pomocą pilota lub smartfona.

Meble

Istotna jest spójność. Nie oznacza to, że meble w ogrodzie zimowym mają być takie same jak w salonie. Powinny jednak mieć podobny charakter. Warto zastanowić się nad rattanem lub technorattanem, który nada pomieszczeniu charakter tarasowy. Jeśli wnętrze ma być bardziej przytulne wybierzmy meble tapicerowane. Nie zapomnijmy o stole, przy którym będziemy mogli przyjąć gości, a gdy powierzchni będzie zbyt mało wstawmy choć niewielki stolik kawowy. Wygodny fotel przyda się, gdy będziemy mieli ochotę zrelaksować się przy książce.

Rośliny

Chyba nikt nie wyobraża sobie oranżerii bez roślin. Dobierając je musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd czy rozmiar, ale też to jakiego środowiska wymagają. W ogrodach północnych ustawmy takie, które nie wymagają dużego nasłonecznienia ani wysokich temperatur, w południowych ciepłolubne. W zachodnich i wschodnich ekspozycjach dobrze radzić sobie będą gatunki, którym nie przeszkadza mniejsza ilość słońca, ale dalej lubią środowisko ciepłe. Odwdzięczą nam się pięknym wyglądem przez długi czas.

Oświetlenie

Dobór oświetlenia jest równie ważny w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w ogrodzie zimowym. Powinno być ono dostosowane do wnętrza, by nadać mu ciepły, klimatyczny wygląd. W aranżacjach nowoczesnych sprawdzi się oświetlenie LED i minimalistyczne lampy. Jeśli chcemy dodać wnętrzu przytulności, wybierzmy świetlne girlandy lub lampy stojące koniecznie z abażurem, który emituje ciepłe, przytłumione światło.

Dodatki

Charakter wnętrza możemy podkreślić różnymi dodatkami. Poduszki, koce, ramki ze zdjęciami, ozdobne świece – wszystko to może dodać uroku. Jeśli pozwala nam na to miejsce – wstawmy kominek. Zimowe wieczory ze śnieżną aurą staną się jeszcze bardziej klimatyczne. Ważne jednak, by nie przesadzić z ilością, a jednocześnie utrzymać harmonię i spójność stylu.

ogród zimowy, meble

Harmonia z naturą

Ogród zimowy to oaza spokoju i przyrody w samym sercu Twojego mieszkania. Dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI, możesz bez trudu urządzić swoje mieszkanie z pięknym ogrodem zimowym. Nasz architekt wnętrz zajmie się pełnym projektem i aranżacją wnętrza, tworząc harmonijne połączenie przyrody z przestrzenią mieszkalną. To nie tylko piękne wnętrze, ale również korzyść dla Twojego samopoczucia. Pozwól nam stworzyć unikalny projekt, który przyniesie spokój i naturalny urok do Twojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Z czego zbudować ogród zimowy?

Najczęściej stosowanymi materiałami do budowy ogrodów zimowych są: drewno, aluminium, PCV, poliwęglan. Dokonując wyboru, weźmy pod uwagę właściwości izolacyjne. Jeśli zależy nam na efekcie wizualnym, zdecydujmy się na drewno.  

Jakie rolety założyć w ogrodzie zimowym?

Na dachu najlepiej sprawdzą się rolety typu weranda, a na oknach – zipp. Najlepszą tkaniną do nich będzie screen. Można wyposażyć je w silniki i sterować elektrycznie za pomocą pilota lub smartfona.  

Jak usytuować ogród zimowy?

Najlepsze będą orientacje pośrednie: południowy-wschód lub południowy-zachód.  Gwarantuje nam to zarówno cień, jak i słońce w określonych porach dnia.