salon z ciemną podłogą
11
kwi

Aranżacja dużego salonu

Urządzając małe wnętrze, trzeba się mocno nagimnastykować, żeby dobrze wykorzystać każde wolne miejsce. W tego typu pomieszczeniach stawiamy na praktyczne i funkcjonalne rozwiązania. Mogłoby się wydawać, że aranżacja dużych przestrzeni jest łatwiejsza. Czy aby na pewno? Problemy związane z małym metrażem rzeczywiście znikają, ale nie oznacza to, że nie pojawiają się inne. 

W tym artykule bierzemy na tapet urządzanie dużego salonu. Omawiamy, jakich zasad należy się trzymać podczas jego aranżacji. Poruszamy tematy: 

  • wyboru punktu centralnego, 
  • kolorystyki, 
  • podziału na strefy, 
  • doboru dodatków, 
  • ustawienia mebli, 
  • odpowiedniego oświetlenia. 

Zacznijmy od wyboru punktu centralnego 

Urządzanie dużego salonu należy zacząć od wyboru punktu centralnego. Co to takiego? Jest to element, wokół którego będziemy aranżować całą przestrzeń. Przykładowe przedmioty, mogące stanowić punkt centralny, to: 

  • telewizor, 
  • ława, 
  • kominek. 

Pamiętaj, żeby podczas urządzania salonu uwzględnić zainteresowania domowników. Miłośnicy kina docenią duży telewizor i odpowiednio ustawione miejsca do siedzenia takie jak: sofa, fotele czy pufy. 

Dla tych, którzy lubią dużo czytać, świetnym pomysłem będzie umieszczenie w salonie dużego fotela z punktowym oświetleniem.  

Żeby w pokoju dziennym zapanowały porządek i harmonia, należy go podzielić na strefy. Tak, aby miejsce do czytania nie kolidowało z miejscem do oglądania filmów czy prowadzenia rozmów. Na szczęście w dużym salonie nie stanowi to większego problemu. Wystarczy poznać odpowiednie sposoby, żeby osiągnąć zamierzony efekt. 

lampa w wysokim salonie

Sposoby podziału salonu na strefy 

Podział salonu na strefy, to rozwiązanie, które daje możliwość swobodnego korzystanie z niego wielu osobom jednocześnie. Istnieją różne metody na wydzielenie osobnych przestrzeni. Poznaj kilka z nich i zdecyduj, które najlepiej sprawdzą się w Twoim salonie. 

Odpowiednie ustawienie zestawu wypoczynkowego 

Zasady ustawienia mebli w dużym salonie zdecydowanie różnią się od tych, które stosujemy w małej przestrzeni. Zestaw wypoczynkowy może składać się z kilku dużych kanap i foteli. Narożnik wcale nie musi stać przy ścianie. Ustaw go w taki sposób, żeby jeden z boków wyznaczał granicę strefy wypoczynkowej. 

Wprowadź do salonu dywany 

Przykrycie dużej podłogi jednym dywanem, nie jest dobrym pomysłem. Postaw na użycie kilku dywanów o podobnych wzorach lub kolorystyce. W ten sposób dodasz swojemu salonowi uroku, ciepła i podzielisz go na kilka odrębnych stref. Dywan o efektownym wzorze może stać się elementem, który będzie przyciągał wzrok zaraz po wejściu do pokoju dziennego. 

Zielona granica  rośliny doniczkowe 

Rośliny doniczkowe mogą umownie wyznaczać granicę pomiędzy strefami. Jest to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo ożywiające wnętrze. W dodatku jest to rodzaj podziału, który w razie potrzeby można przemieścić i przearanżować 

Lekkie meble i kotary 

Odpowiednio ustawione meble, o lekkiej konstrukcji, to również świetna metoda podziału przestrzeni. Regał ustawiony prostopadle do ściany ograniczy przepływ dźwięków i światła oraz będzie stanowił jasną granicę pomiędzy strefami.  

Ciekawą alternatywą dla regału mogą być mobilne parawany i kotary, które można rozsunąć lub zsunąć, w zależności od potrzeby.  

regał dzielący salon

Dobór odpowiednich kolorów do salonu 

Urządzając małą przestrzeń, stawiamy raczej na jasne kolory, żeby osiągnąć efekt optycznego powiększenia. W przypadku dużego salonu ten problem znika. Duża powierzchnia daje wielkie możliwości zabawy kolorami. Oczywiście należy trzymać się pewnych zasad, żeby osiągnąć zadowalający efekt końcowy. 

Jeśli Twój salon jest bardzo wysoki, dobierz taką kolorystykę, która optycznie go obniży. Posadzka i sufit w ciemnych barwach ocieplą wnętrze i dodadzą mu przytulności. 

Za pomocą kolorów można też wyznaczać strefy w dużym salonie, o czym wspominaliśmy wcześniej. Jasne i spokojne barwy sprzyjają wypoczynkowi. Z kolei w miejscu przeznaczonym do czytania, warto pomalować jedną ze ścian na kolor, który pozytywnie wpłynie na koncentrację, jak na przykład: butelkowa zieleń lub granat. 

Istotnym elementem wystroju salonu jest podłoga. Często to na nią goście zwracają uwagę w  pierwszej kolejności. Przyjmuje się, że jej barwa powinna kontrastować z obiciami mebli czy kolorami ścian. 

Bardzo ważne jest to, żeby wszystkie kolory we wnętrzu w jakiś sposób ze sobą współgrały. Jeśli zdecydujesz się na mocny kolorystyczny akcent na jednej ze ścian, pamiętaj o dobraniu do niego odpowiednich dodatków oraz obić mebli. 

narożnik w dużym salonie”

Jak oświetlić duży salon? 

Duży salon wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jedno światło główne to zdecydowanie za mało. Należy prawidłowo zaplanować punkty świetlne tak, żeby każda ze stref była odpowiednio doświetlona.  

Nad stołem sprawdzi się duża, wisząca lampa, która nie tylko go oświetli, ale również podkreśli jego walory estetyczne. Z kolei lampy stołowe i podłogowe sprawdzą się w kąciku do czytania, a także przy fotelach i kanapach.  

Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie listew LED wzdłuż sufitu. Są one świetnym elementem dekoracyjnym. Rozjaśniają pomieszczenie i nadają mu przytulnego charakteru. 

Urządzanie dużego wnętrza z pozoru wydaje się łatwiejsze niż aranżacja pomieszczenia o małych wymiarach. Jak widać jest to mylące wrażenie. Żeby duży salon dobrze się prezentował, trzeba się trzymać wielu zasad. Popełniając nawet drobne błędy, można wprowadzić do pokoju dziennego dużo niepotrzebnego zamieszania i dysonansów.  

Ożyw swoje wnętrza z nami

Jeżeli urządzasz swój dom lub mieszkanie i potrzebujesz pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz, skontaktuj się z nami. Dla architektów z MAZZANI praca to pasja. Z wielką radością pomożemy Ci spełnić Twoje wnętrzarskie marzenia.  

Pytania naszych klientów:

Jaką podłogę wybrać do salonu?

W dobrze zaaranżowanym salonie, najlepiej postawić na naturalne materiały. Kamień lub drewno to trwałe tworzywa. Jeśli chodzi o kamień, to warto sięgnąć po granit lub marmur. W przypadku drewna, dobrym wyborem będą: dąb, jesion, buk, sosna i modrzew. 

Jaka kanapa do salonu?

Kanapy ze sprężynami typu bonell, na pewno sprawdzą się w salonie. W dużym pokoju dziennym można zdecydować się na narożnik. Odpowiednio ustawiony podzieli pomieszczenie na strefy. 

Jakie kolory pasują od salonu?

Do salonu pasują kolory, które sprzyjają wypoczynkowi. Zieleń, brąz i szarość sprawdzą się w nim idealnie. W dużym salonie warto postawić na ciemny barwy, które nadadzą mu ciepła i optycznie go pomniejszą. 

Jakie meble pasują do salonu?

Stoliki z kamiennymi blatami, to bardzo modny element wystroju salonu. Do pokoju dziennego pasują też meble z drewna i rattanu. Nie można też zapomnieć o zestawie wypoczynkowym. Może być to kanapa i kilka foteli. Odpowiednio ustawiony narożnik będzie doskonale pasował do dużego pokoju dziennego.