kominek elektryczny na rogu pokoju
07
kwi

Tradycja czy nowoczesność? 

Kominek to ponadczasowy dodatek, dzięki któremu zyskamy wyjątkowy klimat w domu. Od zawsze kojarzy się z ciepłem i blaskiem ognia. Niezależnie od stylu, w jakim urządzony jest dom, stanowi jego punkt centralny i jest spełnieniem marzeń wielu ludzi. Wygląd kominka powinien być dopasowany do aranżacji pomieszczenia, w którym się znajduje. Nowoczesne projekty proponują nie tylko tradycyjne kominki, ale również warianty elektryczne czy biokominki. W zasadzie, jeśli chcemy mieć kominek, to nic nie stoi na przeszkodzie. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

Kominek w salonie 

Tradycyjny kominek powinien znaleźć się już w projekcie domu lub mieszkania. Musi być dostosowany do wymogów technicznych, wymaga bowiem instalacji do odprowadzania substancji, które powstają w czasie spalania. Bardzo ważny jest również prawidłowy montaż, ze względu na bezpieczeństwo. Warto skorzystać z opcji kominka z płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie pozwala na ogrzewanie pozostałych pomieszczeń oraz wody. Zabudowa kominka nie powinna różnić się od stylu, w jakim urządzony jest salon. Jeśli jest to styl klasyczny, prowansalski czy angielski, można zdecydować się na ozdobną obudowę. Natomiast nowoczesność w salonie wymusza minimalizm i prostotę. 

biokominek

Typy zabudowy kominka 

Oprócz ciepła i światła, które są celem samym w sobie, kominek będzie piękną ozdobą. Można zdecydować się na różne materiały, które będą odpowiedzią na nasze potrzeby i zaspokoją poczucie estetyki. Do zabudowy można użyć: 

 • cegły, którą wykorzystuje się w stylu loftowym, rustykalnym i wiejskim. Jest to materiał oddający dodatkowe ciepło. Oprócz tego, w połączeniu z ogniem, powstaje niezwykłe wrażenie wizualne;  
 • betonu, który w swojej surowości i industrialnym charakterze, stanowi znakomite tło dla płonących w kominku polan; 
 • kamienia – jest często wykorzystywany do zabudowy kominka. Jasne zabarwienie z ciemnymi dodatkami, to doskonały duet; 
 • drewna, stosowanego do ozdobienia ściany przy palenisku. Drewniany parapet nad kominkiem, to doskonałe miejsce na ustawienie różnego rodzaju detali; 
 • ceramiki i sztukaterii, które sprawdzą się doskonale w stylu glamour, shabby chic czy paryskim. Choć taka zabudowa kojarzy się z dawnymi czasami, to współcześnie również korzysta się z tego rodzaju aranżacji. 

Czas na dekoracje 

Projekt miejsca, w którym stanie kominek, powinien zawierać dodatkowe elementy, dzięki którym będzie można ułożyć czy powiesić dowolne dekoracje. W zależności od własnych zainteresowań, wrażliwości czy gustu, należy zagospodarować przestrzeń wokół kominka. Pomysłów może być wiele. A oto kilka z nich: 

 • dekoracyjne bibeloty, 
 • zdjęcia w ramkach, 
 • poroże, 
 • futra czy skóry, 
 • drewniane szczapy lub polana, 
 • półki do przechowywania drewna. 
sypialnia z kominkiem elektrycznym

Czym zastąpić tradycyjny kominek? 

Ograniczona ilość miejsca wymusza czasem sięgnięcie po inne rozwiązania niż tradycyjny, duży kominek. Nowoczesne technologie nie mają takich ograniczeń. Nieduże biokominki lub kominki elektryczne, są doskonałą alternatywą do małego salonu. Jednak i tutaj należy pamiętać o bezpiecznym podłączeniu. 

W zależności od paliwa, możemy zdecydować się na różne warianty. 

Kominek Paliwo Zalety 
Elektryczny zasilany prądem regulacja intensywności światła, montaż w miejscu, gdzie nie ma komina. 
Biokominek zasilany biopaliwami brak zanieczyszczeń, popiołu. 
Koza żeliwna zasilana drewnem montaż w dowolnym miejscu, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. 
Kominek z płaszczem wodnym zasilany drewnem można podłączyć do instalacji CO,  ogrzewa wodę użytkową. 

Bezpieczne korzystanie z kominka 

Bardzo istotnym aspektem posiadania kominka, jest bezpieczeństwo. Zagrożenie pożarem jest bardzo realne, jeśli nie zadbamy odpowiednio o przestrzeń wokół paleniska.  

Zasady, jakich należy przestrzegać: 

 • zachowanie odległości między meblami a paleniskiem, 
 • przed kominkiem należy umieścić tworzywa niepalne, 
 • zabezpieczenie odkrytego paleniska specjalną siatką, 
 • systematyczne czyszczenie paleniska i instalacji, 
 • zapewnienie wentylacji i napowietrzenia, 
 • warto zainwestować w biopaliwo, jeśli dbamy o środowisko naturalne. 
kominek z drewnianą zabudową

Pozwól nam pomóc Ci stworzyć piękne wnętrze

Kominek, oprócz praktycznego zastosowania, ma jeszcze inne atuty. Zaspokaja potrzeby emocjonalne i estetyczne. Wpatrywanie się w ogień wycisza i uspokaja umysł. Otoczenie kominka jest miłym, ciepłym miejscem, gdzie chętnie spędzamy czas. Decyzja o jego posiadaniu jest podszeptem dawnych czasów, ale doskonale sprawdza się obecnie, więc jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, zespół naszych projektantów z MAZZANI zaprasza do współpracy. Wykonujemy projekty wnętrz mieszkań i domów w Warszawie i okolicznych miejscowościach oraz online na terenie całej Polski.    

Pytania naszych klientów:

Jakie materiały sprawdzą się w zabudowie kominka?

W zależności od wystroju wnętrza, można zastosować różne materiały. Może to być cegła, która jest praktyczna i klimatyczna. Drewno, które doda naturalności lub surowy beton czy kamień. Sztukaterie i ceramika sprawdzą się doskonale w stylu glamour, shabby chic czy paryskim.

Czy w małym mieszkaniu można mieć kominek?

Jak najbardziej! Może nie będzie to tradycyjny model, ale z powodzeniem można go zastąpić biokominkiem, którego atutem jest brak popiołu. Kominek elektryczny ma tę zaletę, że można go postawić w dowolnym miejscu. Natomiast koza żeliwna nie wymaga dużej powierzchni i jest również źródłem ciepła.

Czym charakteryzuje się kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym ma sporo zalet. Oprócz estetycznego wyglądu może być źródłem ogrzewania. Podłączony do instalacji CO, ogrzeje cały dom. Dodatkowo zapewni ciepłą wodę użytkową. 

Czy korzystanie z kominka jest bezpieczne?

Jeśli zadbamy o podstawowe zasady montażu i zabezpieczenie przestrzeni wokół paleniska, nie ma zagrożenia pożarem. Zachowanie odległości między kominkiem a meblami, czyszczenie instalacji, zadbanie o wentylację i napowietrzenie czy zabezpieczenie specjalną siatką, pozwoli na bezpieczne korzystanie z jego uroków.