sypialnia z mini siłownią
07
kwi

Po pierwsze projekt 

Stworzenie w domu miejsca, w którym można dbać o swoje ciało i dobrą kondycję, to bardzo komfortowe rozwiązanie. Mimo początkowych nakładów, w późniejszym czasie można zaoszczędzić na karnetach i dojazdach do klubu fitness. Poza tym z domowej siłowni można korzystać w dowolnym czasie i według własnego planu treningowego. Pierwszym krokiem jest wybór pomieszczenia. Najlepiej, jeśli będzie to piwnica lub wydzielona część garażu. Bardzo istotne jest wykonanie dobrego projektu, dzięki czemu można uniknąć poważnych błędów, takich jak zbyt mała ilość miejsca na zaplanowane sprzęty. Przede wszystkim należy uwzględnić: 

 • powierzchnię, zmierzoną w metrach kwadratowych, 
 • wysokość pomieszczenia, 
 • rozmieszczenie stref: ze sprzętami wielogabarytowymi, wolnych ciężarów i relaksu, 
 • ilość i rodzaj materiałów zabezpieczających podłogę, ściany i okna, 
 • urządzenia służące do ćwiczeń, 
 • kosztorys. 

Podział na strefy 

Siłownia powinna być podzielona na dwie strefy: treningową, gdzie znajdują się wybrane urządzenia oraz odpoczynku. W każdym z tych miejsc powinny się znaleźć potrzebne sprzęty. 

            Strefa sportowa: Strefa relaksu: 
wiosło, ławka z regulowanym kątem nachylenia, bieżnia, rowerek stacjonarny, ciężkie urządzenia, wolne ciężary. szeroka ławka, mała szafka, miejsce na laptopa, mata. 
bieżnia i rowerek do ćwiczeń

Dbałość o szczegóły 

Przygotowując pomieszczenie do pełnienia funkcji domowej siłowni, należy pamiętać o ważnych detalach, które zagwarantują bezpieczeństwo i swobodę podczas treningu. Bardzo istotnymi detalami, o które trzeba zadbać, są: 

 • wytrzymała i antypoślizgowa podłoga, 
 • wentylacja, 
 • wygłuszenie ścian, 
 • dobre oświetlenie. 

Sprawny system wentylacyjny w postaci nawiewników i kratek wywiewnych zapewni dostęp świeżego powietrza. Jest to szczególne ważne w mroźne dni, kiedy nie ma możliwości otwarcia okna. Natomiast właściwe oświetlenie wzmacnia pozytywne nastawienie i motywuje do wysiłku. W siłowni najlepiej zamontować na całej powierzchni sufitu lampki halogenowe. 

Proponowane sprzęty  

Zanim zaczniemy wybierać sprzęty, warto się zastanowić, jak będą wyglądały nasze treningi. Można zacząć od mniejszej ilości, a z czasem ją zwiększać. W klubach fitness jest ich bardzo dużo, ale przecież nie korzystamy ze wszystkich. Stosując podobną zasadę, wybierzmy tylko te, które sprostają naszym wymaganiom i aktualnej formie. Taki podstawowy zestaw zawiera urządzenia w zupełności wystarczy na początek. 

Sprzęt, na którym ćwiczymy różne części ciała

Sprzęt do ćwiczeń Trening 
Hantle klatki piersiowej, barków, pleców, rąk, nóg. 
Mata do ćwiczeń jogi, pilatesu, brzucha, fitness. 
Skakanka cardio. 
Taśmy treningowe różnych partii ciała. 
Twister mięśni brzucha, talii. 
Bieżnia cardio. 
Ławeczka  górnych partii ciała, brzucha. 
Rowerek stacjonarny cardio. 

Mini siłownia w małym mieszkaniu 

Zaprojektowanie siłowni w domu jednorodzinnym czy dużym mieszkaniu nie stanowi problemu. W małym mieszkaniu nie stworzymy studia fitness, ale można spróbować wygospodarować sobie powierzchnię do ćwiczeń. Może to być część sypialni odgrodzona na przykład ładnym parawanem. Jest to miejsce, do którego w ciągu dnia rzadko zaglądają pozostali domownicy, więc można czuć się swobodnie. Do wykonania niezłego treningu wystarczy sztanga, hantle, ławeczka, drążek i mata. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na design. Wszystko, z czego korzystamy ćwicząc, może być ciekawym dodatkiem aranżacyjnym w pokoju. Szafa z lustrem na froncie może z powodzeniem służyć do kontroli wykonywania ćwiczeń i ewentualnej korekty.  

piwnica ze sprzętami do ćwiczeń

Plusy i minusy domowych treningów 

Ruch, dbanie o wygląd i zdrowie, to atuty treningów w każdym wymiarze. Niezależnie od miejsca, w którym ćwiczymy. Decydując się na domową siłownię, musimy dostrzegać nie tylko zalety, ale i wady. 

Zalety: 

 • oszczędność czasu, 
 • oszczędność pieniędzy, 
 • komfort, 
 • higiena, 
 • dowolne pory treningu, 
 • brak współćwiczących, czyli brak skrępowania, 
 • własna aranżacja miejsca. 

Wady

 • mniejsza ilość sprzętu do wyboru, 
 • nieduża przestrzeń, 
 • brak trenera. 

Nie trać czasu na samodzielne projekty!

Aranżację pomieszczenia do ćwiczeń można rozłożyć na kilka etapów. Pierwszym będzie zaprojektowanie miejsca na siłownię. Następnym urządzenie go według potrzeb, a końcowym wyposażenie w niezbędne urządzenia treningowe. Jeśli więc decyzja o dbaniu o kondycję w domu została podjęta, a nie masz pomysłu jak się do tego zabrać, zespół projektantów MAZZANI chętnie pomoże. Zajmujemy się projektami wnętrz całych domów i mieszkań. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy oraz online w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów:

Od czego zacząć urządzanie siłowni w domu?

Pierwszym krokiem powinien być dobry projekt. Trzeba zaplanować powierzchnię i wysokość pomieszczenia, które będzie naszą domową siłownią. Następnie podzielić je na strefę sportową i relaksu. Do tego wybrać urządzenia, jakich będziemy potrzebować do treningów i zrobić kosztorys. 

Gdzie można urządzić domową siłownię?

Najlepiej w oddzielnym pomieszczeniu. Może to być piwnica lub wydzielona część garażu. Dzięki temu treningi będą odbywać się w komfortowych warunkach.  Jeśli dysponujemy małą ilością miejsca, można na przykład ustawić najważniejsze sprzęty do ćwiczeń w sypialni, zasłaniając je ładnym parawanem.

Jakie są zalety trenowania w domu?

Do ważnych zalet należy oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musimy dojeżdżać do klubu fitness ani płacić za wejściówki czy karnety. Poza tym ćwiczymy w dowolnym momencie w ciągu dnia. Dodatkowo aranżujemy pomieszczenie według własnego pomysłu i potrzeb. 

Jak wyposażyć siłownię?

Do podstawowych sprzętów należą: hantle, skakanka, rowerek stacjonarny, twister, bieżnia oraz ławeczka z regulowanym kątem nachylenia. Dobrze mieć również matę do ćwiczeń i taśmy treningowe.