salon z kuchnią na poddaszu
07
kwi

Aranżacja mieszkania na poddaszu

Pięknie zaaranżowane poddasze będzie bez wątpienia bardzo przytulnym, uroczym miejscem do zamieszkania. Wykorzystanie pionowych czy poziomych belek, odsłoniętej cegły na ścianie to bez wątpienia atut takich powierzchni. Jednak urządzenie salonu, kuchni, łazienki czy innych pomieszczeń pod skosami stanowi nie lada wyzwanie. Czy w takim razie rezygnować z takiego projektu? Z całą pewnością nie! Jest cała gama możliwości i pomysłów do wykorzystania. Od mebli, przez dodatki, po okna dachowe.  

Trudności przy projektowania poddasza. 

Obecność skosów odbiera część powierzchni użytkowej, przez to mieszkanie na poddaszu jest ciężko ustawne i wymaga sporej pomysłowości. Bardzo możliwe, że większość mebli trzeba będzie wykonać na zamówienie. Inną trudnością są zbyt wysokie lub zbyt niskie pomieszczenia. Wszystko zależy od konstrukcji dachu. Najbardziej przyjazna jest konstrukcja mansardowa, ponieważ jest tu mało skosów, a ścianki kolankowe są w miarę wysokie. Bardzo popularne są dachy dwuspadowe, które zapewniają ciekawą aranżację mieszkania. Dach czterospadowy wymaga od projektanta dużej kreatywności, ponieważ ma najwięcej ograniczeń. Kolejnym problemem może być mała ilość światła. Dobrze jest pamiętać, aby okna zajmowały około 10% powierzchni jaką zajmuje podłoga. Wszystkie trudności można łatwo pokonać i cieszyć się wyjątkowo zaaranżowanym miejscem. 

łazienka z wanną pod skosem

Oświetlenie w mieszkaniu ze skosami 

Okna dachowe montowane na skosach mogą dostarczać sporo światła dziennego. Dobry projekt pomoże nam zaplanować jakie pomieszczenie będzie użytkowane rano, a jakie wieczorem. Oznacza to, że niezmiernie ważne jest ich usytuowanie względem stron świata. Potrzebę doświetlenia spełnią znakomicie: lukarny, balkony francuskie lub świetliki. Jako dodatkowe oświetlenie można wykorzystać wiszące kinkiety, lampki, a nawet łańcuchy LED–owe zawieszone na belkach czy słupach.  

Podział na pokoje czy otwarta przestrzeń? 

W zależności od naszych potrzeb możemy podzielić poddasze na pokoje lub zdecydować się na otwartą przestrzeń. Każda z nich ma jednak wady i zalety. Podział na pokoje zapewni domownikom prywatność i osobistą przestrzeń w domu. Spowoduje jednak optyczne pomniejszenie całego mieszkania. Natomiast otwarta przestrzeń to niecodzienny efekt przestronności. Taki projekt to sporo miejsca, ale kosztem jasnego podziału na część dzienną i nocną. To z kolei może powodować brak intymności i ograniczenie strefy komfortu. Niezależnie od decyzji, miejscem, które trzeba będzie zabudować jest z pewnością łazienka. W tym celu wykorzystuje się lekkie i plastyczne płyty gipsowo–kartonowe. Odpowiednia grubość ścian działowych na poddaszu to 12–13 cm. 

Elementy konstrukcyjne, zabudować czy zostawić odsłonięte? 

Domownicy, którzy postawią na styl rustykalny, skandynawski lub wiejski zdecydowanie nie powinni zabudowywać belek, słupów czy filarów. Elementy konstrukcyjne wykonane z dobrej jakości drewna będą fantastyczną dekoracją. Mogą też pełnić funkcje użytkową. Będą świetnym miejscem do zamontowania oświetlenia lub podążając w bardziej fantazyjnym kierunku – bujanego fotela. Zadbane i odpowiednio zaimpregnowane, staną się punktem centralnym każdego pomieszczenia, wzbudzając nieskrywany podziw. 

salon ze skosem i oknami dachowymi

Przykładowe pomieszczenia na poddaszu: 

  • salon jako pokój dzienny, 
  • łazienka, 
  • WC, 
  • osobne pokoje dla dzieci, 
  • sypialnia, 
  • jadalnia z aneksem kuchennym, 
  • garderoba, 
  • pralnia, 
  • biuro. 

Oczywiście wszystko zależy od metrażu i naszej decyzji co do projektu jaki będzie nam odpowiadał. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalisty, który podpowie jaki rozkład pomieszczeń będzie idealny dla naszej rodziny i posiadanej powierzchni, biorąc pod uwagę skosy. 

Jakie meble pod skosami? 

Mieszkanie na poddaszu można zaprojektować tak, że będą do niego pasowały kupione w sklepie meble. Jednak w przypadku zabudowanych wnęk, najlepiej, żeby były wykonane na zamówienie. Dzięki temu bardziej wykorzystamy przestrzeń użytkową. W każdym pomieszczeniu można wykorzystać miejsce pod skosami na: 

Kuchnia szafki, półki, schowki. 
Jadalnia kredens, aneks kuchenny, stół, przy którym można swobodnie usiąść. 
Sypialnia łóżko, biurko, półki z książkami. 
Łazienka wanna, pralka, suszarka, kosz na brudną bieliznę. 
skosy

Kolory na poddaszu 

Oprócz zagospodarowania przestrzeni liczą się również kolory. Najlepsze będą jasne odcienie beżu, szarości, brązu oraz bieli. Rozjaśnią często niedoświetlone miejsca oraz powiększą optycznie każde pomieszczenie. Oryginalny klimat stworzą dodatki: dywany, dywaniki, pościel czy koce. 

Daj swojemu domowi indywidualny styl

Aby nasze mieszkanie było wygodne i funkcjonalne należy dobrze się zastanowić jak je zaprojektować. Należy wziąć pod uwagę nie tylko kolorystykę czy wyposażenie. Równie istotna jest wentylacja czy izolacja. Nasz zespół projektowy MAZZANI chętnie podejmie się aranżacji mieszkania na poddaszu. Zaproponujemy ciekawe, oryginalne rozwiązania, dostosowane do Waszych potrzeb. Realizujemy zlecenia na terenie Warszawy stacjonarnie oraz online na terenie całej Polski.  

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory zastosować na poddaszu?

Najlepiej jasne odcienie beżu, szarości, brązu, a także bieli. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie jasne, a powierzchnia optycznie się powiększy. Takie kolory spowodują, że nasze wnętrza będą mogły uzupełnić dodatki w ulubionych barwach.

Jakie meble nadają się na poddasze?

Najlepiej w takim mieszkaniu zamówić meble na wymiar. Jest jednak również opcja urządzenia naszych wnętrz standardowymi, które możemy znaleźć w każdym sklepie. Należy jednak pamiętać o skosach i wysokości poszczególnych pomieszczeń, odpowiednio dobierając do nich elementy wyposażenia.

Czy zabudować elementy konstrukcyjne?

Warto zostawić odsłonięte belki czy słupy. Wykonane z dobrej jakości drewna i odpowiednio zakonserwowane mogą być niebagatelną ozdobą naszych wnętrz. Dodatkowo można je wykorzystać do zamontowania ciekawego oświetlenia.

Czy w łazience na poddaszu może być prysznic?

Z tym może być problem. W sytuacji, kiedy pomieszczenie przeznaczone na łazienkę nie ma ściany na tyle wysokiej, aby zmieścił się natrysk, jedyną opcją pozostanie wanna.