przesuwane drzwi, wyjście na taras
24
paź

Dylemat – wybór drzwi 

W trakcie urządzania swoich czterech kątów każdy z nas staje przed wyborem drzwi. Często wybieramy pierwsze, które nam wpadną w oko, zazwyczaj klasyczne jednoskrzydłowe otwierane do środka lub na zewnątrz. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mają one duży wpływ na finalny kształt naszej aranżacji. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, ale czy faktycznie nie ma wad? Jakie drzwi najlepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu? 

drzwi przesuwne oddzielające pokoje

Wady i zalety drzwi przesuwnych 

Wybór drzwi przesuwnych to rozwiązanie pełne zalet. Dzięki nim możemy zaoszczędzić miejsce i optycznie powiększyć każdą przestrzeń. Stały się też hitem w aranżacji otwartych przestrzeni. Warto jednak zastanowić się, czy w naszym indywidualnym przypadku mają więcej wad, czy zalet. 

Zalety drzwi przesuwnych:

  • Funkcjonalność – sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. Mogą się chować w ścianie lub przesuwać wzdłuż niej, dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni, szczególnie kiedy jest ona na wagę złota. Świetnie będą się prezentować także w przestronnym mieszkaniu. Pozwolą je oryginalnie zaaranżować i optycznie powiększyć.
  • Komfort w użytkowaniu – bardzo łatwo i wygodnie się je przesuwa. Nie będzie to wyzwanie nawet dla najmniejszych domowników. Można je otworzyć prawie bezszelestnie w przeciwieństwie do klasycznych drzwi. Nie musisz się martwić, że obudzisz kogoś śpiącego w pokoju. Nawet jeśli w domu będzie przeciąg, nie ma możliwości, żeby drzwi przesuwne zamknęły się z hukiem.
  • Możliwość nowych aranżacji – dzięki wyborowi drzwi przesuwnych otwierasz przed sobą drogę do urządzenia wnętrz według Twoich potrzeb i wizji. Możesz spróbować wykorzystać je jako ściankę działową. Dzięki nim oddzielisz część pomieszczenia, którą chciałbyś wykorzystać w inny sposób lub zyskasz prywatność. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się, jeśli chcesz odizolować kuchnię od jadalni lub salon od sypialni w małym mieszkaniu.
  • Łatwy montaż – drzwi przesuwne można podzielić na: ścienne (chowają się w ścianie) i naścienne (wiszą na ścianie). Jeśli wybierzesz pierwsze z nich, należy to uwzględnić na etapie projektu domu czy mieszkania. Natomiast drzwi przesuwne naścienne można zamontować w każdej chwili. Montuje się je do prowadnicy na ścianie, około 15 cm nad wnęką. Musi ona być chociaż 2 razy dłuższa od drzwi, tak by odsłaniało się całe wejście do pokoju. Możesz wykorzystać drzwi jako element aranżacyjny, wybierając dwu lub trzyskrzydłowe, które również są funkcjonalne.
szklane, przesuwane drzwi w sypialni

Wady drzwi przesuwnych:

  • Słaba izolacja akustyczna – ze względu na to, że drzwi przesuwne odstają lekko od ściany, będą przepuszczały więcej dźwięków niż standardowy model.  
  • Widoczna listwa na ścianie – nie wszystkim może podobać się, że w przypadku drzwi przesuwnych naściennych jest na ścianie listwa, której nie da się ukryć.  
  • Pusta przestrzeń specjalnie na drzwi – na ścianie, na której będą zamontowane, nie możesz powiesić obrazów, plakatów i innych dekoracji, bo uniemożliwiłyby pełne otwarcie skrzydła. Dodatkowo meble muszą być odsunięte od ściany co najmniej 10 cm, żeby w to miejsce mogły otworzyć się drzwi. 
  • Większe koszty – należy się liczyć z tym, że jeśli wybierzesz tańszy system przesuwny lub nie zainwestujesz w profesjonalny montaż, to po jakimś czasie będą wymagały one naprawy. Źle zamontowane mogą się poluzować, przez co już nie będą chodzić tak płynnie, dlatego musisz dobrze zastanowić się nad wyborem zarówno systemu przesuwnego, jak i montera. 

Z łatwością można stwierdzić, że drzwi przesuwne mają swoje wady jak i zalety. Pytanie, co do nas bardziej przemawia. Każdą kwestię trzeba rozpatrzyć indywidualnie według naszych potrzeb i podjąć przemyślaną decyzję.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Na rynku mamy dostęp do wielu różnych drzwi przesuwnych. Wszystko zależy od tego, co nam się podoba i w jakim stylu chcemy urządzić swoją przestrzeń.

  • Drzwi przesuwne szklane – sprawią, że Twoje wnętrze stanie się niezwykłe. Pasują do stylu minimalistycznego, industrialnego i nowoczesnego. Mamy możliwość wyboru na przykład mlecznej szyby, która daje gwarancje intymności, ale też nadaje aranżacji wyjątkowości. Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twoje wnętrze było ekstrawaganckie, wybierz szybę transparentną. Świetnie sprawdzi się w dobrze wyposażonej garderobie czy minimalistycznej kuchni. Dodatkowo możesz sięgnąć po takie z metalową ramą, które podkreślają surowość i loftowy charakter pomieszczeń.
  • Drzwi przesuwne drewniane – pozwalają na niesamowite połączenie nowoczesności z tradycją. Pasują najlepiej do wnętrz rustykalnych, skandynawskich, prowansalskich czy wiejskich. Mamy do wyboru pełną gamę kolorów, łącznie z tymi pełnymi rys i sęków, oraz modeli, które prezentują się zupełnie jak te do stodoły. Jeśli dodamy do nich metalową ramę, to będą stanowić urozmaicenie do wnętrz w stylu glamour lub vintage.

Poza tymi wymienionymi rodzajami istnieje wiele innych konfiguracji drzwi przesuwnych, mogą być dwu lub trzyskrzydłowe, ale także na przykład harmonijkowe.

Nie trać czasu na samodzielne projekty!

Niezależnie od tego, w jakim stylu planujesz swoje wnętrza, jeśli jesteś fanem oryginalności – drzwi przesuwne mogą stać się wyjątkowym elementem Twojego mieszkania, nadającym mu charakteru. Twoje wnętrza przestaną być zwyczajne, a będą na tyle wyjątkowe, że nikt nie przejdzie obok nich obojętnie. Dzięki naszemu zespołowi MAZZANI, wszystkie Twoje fantazje dotyczące aranżacji mieszkania mogą się spełnić. Jesteśmy grupą ludzi, których łączy pasja do urządzania przestrzeni dopasowanych indywidualnie do potrzeb klienta. Nie czekaj, już dziś spełnij swoje wnętrzarskie marzenia razem z nami! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych?

Jeśli bierzemy pod uwagę materiał, to wyróżniamy głównie dwa typy: szklane i drewniane. Każde z nich sprawdzą się w innych stylach i aranżacjach. Natomiast, biorąc pod uwagę sposób montażu, wyróżniamy: naścienne i ścienne. Poza tym jest wiele konfiguracji drzwi, mogą być: dwu lub trzyskrzydłowe, harmonijkowe itd.  

Jakie są zalety drzwi przesuwnych?

Wśród zalet wymieniamy: funkcjonalność, komfort w użytkowaniu, możliwość tworzenia nowych aranżacji oraz łatwy montaż. Szczególnie docenią je właściciele małych mieszkań, fani kreatywnych rozwiązań oraz rodzice małych dzieci.  

Jakie są wady drzwi przesuwnych?

Główne wady to: słaba izolacja akustyczna, widoczna listwa na ścianie, pusta przestrzeń ze względu na drzwi oraz większe koszty. Niestety ten model nie izoluje tak dźwięku jak klasyczny, a na ścianie musimy zostawić puste miejsce, aby drzwi się w pełni otwierały. Trzeba zainwestować więcej w dobry system przesuwny i montera, aby w przyszłości nie mierzyć się z naprawą.  

Do jakiego stylu pasują szklane drzwi przesuwne?

Model szklanych drzwi przesuwnych najlepiej będzie się prezentować w stylu industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym. Mogą być bardziej ekstrawaganckie z transparentną szybą lub takie, zapewniające intymność, czyli z wypełnieniem mlecznym.