Beton wnętrzarski ozdoba przy oknach
24
paź

Betonowe możliwości

Jeśli marzy Ci się wnętrze rodem z nowojorskich mieszkań, musisz poznać możliwości, jakie daje szary beton architektoniczny. To właśnie on nada Twojemu mieszkaniu surowości i charakteru, ale także może stworzyć ciepłą domową przestrzeń.

Jesteś znudzony klasycznymi białymi ścianami, pastelowymi aranżacjami, którym brakuje wyrazistości? Postaw na industrialny klimat wybierając betonowe ściany, posadzki, a nawet kuchenne blaty czy umywalki. Możliwości jest nieskończenie wiele. Zatem, co najlepiej się sprawdzi w Twoich wnętrzach?

Ściana z betonu wnętrzarskiego

Do jakich wnętrz pasuje beton?

Domyślnie ten materiał zestawiany jest zazwyczaj ze stylem industrialnym. Tworzy dobre połączenie z elementami drewnianymi i metalowymi, które również odgrywają ważną rolę w tym urbanistycznym wnętrzu. Beton architektoniczny sprawdzi się także we wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym. Będzie modnym dodatkiem do aranżacji oszczędnych w kolorach i strukturach, ale nie zepsuje wrażenia spójnej całości.

Tak naprawdę beton odnajdzie swoje miejsce w każdy stylu, musi być tylko zestawiony z odpowiednimi elementami, żeby uzyskać pożądany efekt. Możliwe jest nawet przytulne wnętrze z jego elementami. Wszystko zależy od Twojej wizji betonowych przestrzeni.

Jak stworzyć domowy klimat z betonem?

Oczywistym mogłoby się wydawać, że beton sprawdzi się tylko w mieszkaniu, w którym króluje prostota formy, styl industrialny, minimalizm i generalny chłód. Co zrobić, gdy podoba Ci się ten materiał, ale marzy Ci się mieszkanie ciepłe i przytulne? Oto kilka wskazówek:

  • Ciepłe kolory – by przełamać chłód płynący z betonu należy zastosować elementy w ciepłych barwach np. beżowa ściana, musztardowy dywan czy zasłony.
  • Towarzystwo drewna – jest to materiałem, który niewątpliwie ociepla wnętrza. Przyjemnym dla oka połączeniem będą np. panele i betonowa ściana. Może to być też drewniany kredens na betonowej podłodze. Warto wybrać dodatki wykonane z tego surowca, np. ramki na zdjęcia.
  • Światło ciepłe – dobrym zabiegiem ocieplającym surowość betonu będzie oświetlenie o ciepłej barwie. Najlepiej sprawdzą się żarówki o temperaturze barwowej od 3000K wzwyż (im wyższa liczba tym bardziej żółte światło).
  • Miedziane i złote dodatki – dobry efekt rozświetlenia pomieszczenia dają elementy metaliczne. Dla utrzymania ciepłej atmosfery wybierz te złote, miedziane, z mosiądzu czy brązu.
  • Przemyślana proporcja – jeśli jesteś na etapie tworzenia ogólnego zarysu, jak ma wyglądać Twoje wnętrze, nie pozwól na to, by główną rolę grał beton. Zamiast najdłuższej ściany wybierz tą krótszą np. za komodą czy telewizorem. Wtedy nie przytłoczy on całości przestrzeni.
  • Miękkie tekstylia – tkaniny miłe w dotyku są zazwyczaj również miłe dla oka, dzięki czemu ocieplają pomieszczenie. Jeśli wybierasz betonową posadzkę, to podstaw na niej sofę o welurowym obiciu i połóż poduszki z futrem. Natomiast jeśli bliżej Ci do stylu rustykalnego, powieś na ścianie makramę, wybierz rattanowe dodatki i kwiaty w donicach.
  • Sąsiedztwo cegły – nie od dziś wiadomo, że cegła na ścianie dodaje domowego klimatu, więc sprawdzi się idealnie jako równoważnik surowości betonu. Należy jednak pamiętać, aby wybrać betonową przestrzeń bez podziałek (np. tapeta stylizowana na beton lub betonowa posadzka), ze względu na to, że cegły to małe elementy. Jeśli będzie za dużo niewielkich części, zamiast jednej całości powstanie chaos i nieład.
  • Kolorowe wzory i vintage – beton dobrze odnajdzie się w towarzystwie stylu z minionych epok, które były pełne kolorowych dodatków. Płytki czy tapety ze wzorem typu patchwork lub bogatą gamą kolorów, stworzą kontrast z tym surowym materiałem, skutecznie go ocieplając.
  • Osobiste elementy – plakaty, zdjęcia, książki, ozdoby własnej roboty czy pamiątki przywiezione z podróży, wszystkie te drobiazgi nadają swojskiego klimatu oraz niepowtarzalności Twoim wnętrzom i kontrastują z chłodnym betonem na ścianie czy podłodze.
salon w ciemnych kolorach

W jakim pomieszczeniu użyć betonu?

Aranżacje z betonu są najczęściej spotykane w salonie. W rzeczywistości sprawdzą się w kuchni, sypialni, jadalni czy łazience. Mogą to być duże powierzchnie, jak i te mniejsze np. nad blatem w kuchni czy też na ścianie pod prysznicem. Niepodważalną jego zaletą jest to, że – w przeciwieństwie do ściany w konkretnym kolorze czy tapety z wymyślnym wzorem – można go zestawić z różnymi meblami. Świetnie odnajdzie się jako tło dla elementów drewnianych czy metalowych, jak i również wśród mebli w ciemnych lub jaskrawych kolorach.

Blaty, meble, umywalki betonowe

Z czasem beton staje się coraz bardziej popularnym materiałem do produkcji rożnego rodzaju elementów wyposażenia domu. Jest tego bardzo prosta przyczyna – odpowiednio zastosowany podczas produkcji, pozwala na wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie.

Ważną cechą tego materiału jest to, że może on przyjmować praktycznie każdą formę i rozmiar. Jeśli zestawimy modny styl z cechami kamienia, które posiada beton, otrzymamy przedmioty bez wątpienia niepowtarzalne i wyjątkowe. 

Ciemna łazienka z betonem wnętrzarskim na ścianach

Profesjonalne podejście do aranżacji wnętrz

Zatem czy beton można nazwać hitem obecnych czasów? Jak najbardziej, bowiem mógłby się odnaleźć w mieszkaniu urządzonym w wielu różnych stylach. Należy się tylko zastanowić, jaki efekt chcesz osiągnąć i w czym będziesz się czuć najlepiej. W końcu dom powinien być Twoją oazą spokoju. Jeśli marzysz o niepowtarzalnym projekcie z elementami betonu, skontaktuj się z zespołem MAZZANI. To grupa ludzi, których łączy pasja do tworzenia niesamowitych wnętrz. Spełnij fantazje o pięknej przestrzeni z naszą pomocą! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Do jakiego stylu pasuje beton?

Zazwyczaj jest on kojarzony ze stylem industrialnym lub minimalistycznym. Wbrew pozorom, dzięki kilku prostym trikom ten materiał wpasuje się do każdego stylu. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.  

Czy beton pasuje do przytulnego mieszkania?

Beton będzie się świetnie prezentował w ciepłym, domowym klimacie. Musisz tylko pamiętać, aby odpowiednio równoważyć jego chłód, ocieplającymi elementami, np. jasne dodatki, miękkie obicie kanapy, zdjęcia w drewnianych ramkach, rośliny w doniczkach. 

Do jakiego pomieszczenia pasuje beton?

Najczęściej wykorzystywany jest w salonie. W rzeczywistości przy odpowiednio dobranych meblach i dodatkach odnajdzie się zarówno w jadalni, kuchni, jak i łazience.  

Czy beton jest trwałym materiałem?

Jeśli zostanie odpowiednio zastosowany na etapie produkcji, jest to jeden z najbardziej trwałych i ponadczasowych materiałów. Pozwala na wieloletnie użytkowanie betonowych elementów bez jakichkolwiek problemów.