kuchnia z wykorzystaniem betonu architektonicznego
18
paź

Płyty betonowe we wnętrzach

Obecnie beton architektoniczny jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów w aranżacji wnętrz. Największą popularnością cieszy się w stylu minimalistycznym i industrialnym. Jak wykorzystać go przy urządzaniu swojego domu?

łazienka zaaranżowana z wykorzystaniem betonu

Czym jest beton architektoniczny?

Betonem architektonicznym są następujące rodzaje betonu:

 • klasy C30/37,
 • drobnoziarnisty i zbrojony włóknami polipropylenowymi,
 • drobnoziarnisty i zbrojony włóknami szklanymi.

Pierwszy z nich, to zwykły beton, natomiast pozostałe charakteryzują się większą wytrzymałością na ściskanie i zginanie. Powierzchnia betonu architektonicznego może być gładka, porowata lub posiada lekką strukturę.

Najczęściej jest spotykany w klasycznej, szarej barwie, chociaż może posiadać też inny kolor, dzięki dodanym pigmentom.  Elementy wykonane z betonu mają najczęściej grubość 1 – 3 cm.  Im mniej waży, tym łatwiej jest go zamontować we wnętrzach.

Zastosowanie betonu architektonicznego

Beton architektoniczny posiada wiele zastosowań. Możemy go wykorzystać przede wszystkim na:

 • ścianę – służą do tego specjalne wielkoformatowe płyty okładzinowe lub w postaci betonu 3D, które zapewniają nietuzinkowe efekty na ścianie;
 • podłogę – służy do tego beton dekoracyjny, barwiony w masie, tworzący spójną i pozbawioną łączeń posadzkę. Świetnie nadaje się jako zamiennik płytek ceramicznych lub paneli drewnianych;
 • schody – są to płyty stanowiące stopnie schodów. Pasują do domów i wielopiętrowych mieszkań, w których tworzą industrialny charakter;
 • blaty – kuchenne i łazienkowe, do których dobrze sprawdzają się białe i czarne urządzenia sanitarne. Dobrze prezentują się z elementami armatury kuchennej i łazienkowej. W kuchni może być to nie tylko blat roboczy, ale też stół, który będzie wytrwały i odporny na zarysowania;
 • donice – pokrywanie nim powierzchni donic, doskonale pasuje do zielonych roślin oraz innych naturalnych elementów;
 • meble – idealnie pasuje do stołów i stolików, które zaskakują nowoczesnością.

Na jakim podłożu montować beton architektoniczny?

Beton architektoniczny jest uniwersalnym wykończeniem, który można umieszczać na każdej powierzchni budowlanej, używanej we wnętrzach. Przyjmie go zwykły beton, tynk oraz płyta gipsowa. Należy pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża pod beton.

W pierwszej kolejności powinniśmy wyczyścić i osuszyć powierzchnię. Następnie położyć grunt pasujący do tego typu produktu. Dzięki temu ściany nie będą bardzo chłonąć betonu oraz poprawi się przyczepność i wytrzymałość betonu. Po dokładnym wyschnięciu gruntu można nakładać beton.

salon w stylu industrialnym

Jak montować beton architektoniczny?

Nie zważając na formę betonu, powinniśmy najpierw dokładnie wymieszać go w pojemniku. Jeśli używamy betonu w proszku, to po rozmieszaniu z wodą powinien mieć konsystencję, która będzie się przyczepiać do narzędzi i podłoża. Powstałej masy można użyć od razu lub po godzinie, zależy to od producenta.

Do umieszczania betonu na podłożu niezbędna jest paca wenecka wykonana ze stali nierdzewnej. Wykorzystując ją, nanosimy na beton na grubość ziarna, a po 15 – 30 min powierzchnię wygładzamy pacą. W przypadku, gdy chcemy wykonać wyżery do świeżo nałożonej masy przykładamy pacę całą powierzchnią i odkrywamy ją prostopadle do płaszczyzny. Robimy to w zależności od ilości pożądanych „ubytków”.

Kiedy tynk zaczyna wysychać całą jego powierzchnię delikatnie wygładzamy. Staramy się nie dociskać mocno pacy. Pomocne mogą być także chropowate wałki lub końcówka gwoździa do zrobienia rysów. Po całkowitym wyschnięciu możemy zabezpieczyć beton specjalnie przeznaczonym do tego lakierem. Jest to korzystne szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności lub narażonych na urazy mechaniczne (kuchniach, łazienkach, przedpokojach).

W jakich pomieszczeniach użyć betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny niewątpliwie sprawdza się w kuchni i łazience. Jeśli jednak chcemy, aby nasze wnętrza posiadały surowy i nowoczesny styl, możemy wykorzystać go także w salonie. Duże płyty betonu mogą być umieszczone na jednej lub wszystkich ścianach pokoju dziennego. Ważne, aby dobrać do nich odpowiednie dodatki.

Do jakich dodatków pasuje?

Beton architektoniczny podkreśla minimalizm i industrializm we wnętrzach. Idealnie sprawdza się z meblami i dekoracjami w stylu loftowym. Dopełniają go takie elementy, jak:

 • metal – szczególnie w kolorze srebra, mosiądzu, złota i żeliwa. Dodatkowo do takich aranżacji pasują magazynowe lampy oraz różnego rodzaju elementy konstrukcyjne;
 • drewno – używa się go w kuchni i łazience, jako kontrast dla surowych wnętrz, które urządzono z wykorzystaniem tynku strukturalnego;
 • cegła – w kolorze czerwonym przełamuje surowość, w białym i szarym podkreśla minimalizm;
 • szkło – głównie w nowoczesnej formie. Pasuje białe oraz barwione szkło.
salon w stylu industrialnym

Z nami każde wnętrze nabiera charakteru

Beton dekoracyjny nie musi być nakładany na całą ścianę. Ciekawie wygląda na wykuszach, w niszach, wnękach i jako wykończenie kominka. Nadaje się także do przygotowywania dekoracji. Można nim pokryć powierzchnię lamp, donic, ramy luster i obrazów.

Beton architektoniczny, pomimo swojego uroku, wciąż jest rzadko spotykany we wnętrzach. Jednym z wyznaczników tego, jest wciąż rosnąca cena tego materiału. Jeśli jednak chciałbyś urządzić swoje wnętrza z wykorzystaniem betonu, skontaktuj się z naszymi projektantami. Z MAZZANI stworzysz dom, o jakim marzysz! Prowadzimy zlecenia na terenie Warszawy i okolic oraz zdalne konsultacje na terenie całej Polski.

Pytania naszych klientów:

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny jest to beton klasy C30/37, beton drobnoziarnisty zbrojony włóknami polipropylenowymi lub beton drobnoziarnisty zbrojony włóknami szklanymi. 

W jakich pomieszczeniach możemy zamontować beton architektoniczny?

Beton świetnie sprawdzi się w kuchni oraz łazience. Ciekawie wygląda także stosowany w salonach. Może być umieszczany również w przedpokojach. 

Do jakich dodatków pasuje beton architektoniczny?

Beton architektoniczny świetnie sprawdza się w zestawieniu z metalem, drewnem, cegłą oraz szkłem. 

Na jakim podłożu możemy zamontować beton architektoniczny?

Beton architektoniczny jest uniwersalnym wykończeniem, dlatego można go umieszczać na każdej powierzchni budowlanej. Bez trudu zamontujemy go na zwykłym betonie, tynku oraz płycie gipsowej.