18
paź

Rozplanowanie mieszkania na poddaszu

Mieszkania usytuowane na najwyższych kondygnacjach budynków lub poddaszu domów jednorodzinnych są cenione ze względu na przytulność i niepowtarzalny klimat. Dzięki kilku trikom pomieszczenia tuż pod dachem mogą stać się estetyczną, wygodną i komfortową przestrzenią.

Mieszkanie na poddaszu z dużymi dachowymi oknami

Układ połaci a funkcjonalność

Najkorzystniejsza konstrukcja dachu to konstrukcja mansardowa, w której jest mało skosów, a ścianki kolankowe są dość wysokie. Częściej jednak występują dachy dwuspadowe, które jednak nadal wykazują potencjał do interesującej aranżacji. Dach czterospadowy stanowi największe ograniczenie, zwykle znajduje się w domach, w których poddasze jest nieużytkowe.

Z uwagi na to, że skosy odejmują sporo powierzchni użytkowej, najważniejszą kwestią jest jak najefektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Istotną rzeczą jest wysokość ścian kolankowych. Jeżeli są one bardzo niskie i nie da się pod nimi nic ustawić, istnieje możliwość ich zabudowy. Najlepiej sprawdzą się do tego meble na wymiar, które umożliwiają wykorzystanie problematycznych części pokoju na przechowywanie na przykład ubrań.

Rozkład pomieszczeń

Rozplanowanie wnętrza na poddaszu zależy od tego, czy jest to kondygnacja będąca częścią domu, czy stanowi oddzielne, samodzielne mieszkanie. W pierwszym przypadku górną kondygnację często adaptuje się na sypialnię, bawialnię lub gabinet. Jeżeli przestrzeń ze skosami jest niezależnym lokum, zwykle znajduje się w nim:

 • aneks kuchenny otwarty na salon,
 • łazienka z WC,
 • sypialnia małżeńska,
 • pokoje dla dzieci,
 • pokój gościnny,
 • gabinet,
 • pralnia,
 • garderoba.

Podział ten jest rzecz jasna tylko przykładowy. Ilość, a także rozmieszczenie i rodzaj pomieszczeń są uzależnione od powierzchni, jaką ma się do dyspozycji, ale też od indywidualnych potrzeb mającej zamieszkać tam rodziny. Należy pamiętać, że skosy zabierają część metrażu i w praktyce jest on mniejszy od tego, który jest liczony „po podłodze”.

Otwarta przestrzeń czy klasyczny podział pokoi?

Jeśli rozkład pomieszczeń jest już ustalony, należy zaplanować lokalizację ścianek działowych. Istnieją dwie możliwości: standardowe wydzielenie wnętrza oraz wykreowanie jednej, przestronnej powierzchni.

Pierwsza opcja daje warunki do tego, aby domownicy mogli cieszyć się prywatnością. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że ściany działowe spowodują optyczne zmniejszenie poddasza. Druga propozycja stworzy wspaniały efekt przestronności, aczkolwiek uciążliwym może być brak rozdzielenia na strefę dzienną i nocną.

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, nawet w przypadku otwartej powierzchni, ścianki działowe należy postawić przy łazience. Zwykle wykorzystuje się lekkie płyty gipsowo – kartonowe, które są plastyczne i proste w obróbce, ich rekomendowana grubość to 12 – 13 cm. Ukrywają one kable i dają gwarancję izolacji akustycznej na optymalnym poziomie.

sypialnia na poddaszu

Oświetlenie

Problemem na poddaszu może być zbyt mała ilość światła dziennego. Aby tego uniknąć, należy zaplanować usytuowanie pokoi pod względem stron świata. Główną zasadą jest tutaj podążanie za słońcem: przestrzeń, w której spędzamy czas rankiem, powinna mieścić się od wschodu, natomiast te, w których spędzamy wieczór – od zachodu.

Podczas planowania należy kierować się regułą, by suma powierzchni okien stanowiła minimum 10% tego, co powierzchnia podłogi. Warto pamiętać, że można, o ile jest taka możliwość, dodać dodatkowe przeszklenia. Dobrze sprawdzą się balkony francuskie, lukarny, balkonowe okna dachowe i świetliki tunelowe.

Elementy konstrukcyjne i kolorystyka

Filary, słupy i belki stropowe mogą pełnić nie tylko funkcję użytkową. Można je odsłonić i wyeksponować, aby były także częścią dekoracji i stworzyły unikalny klimat. Świetnie sprawdzą się te w stylu skandynawskim, wiejskim i rustykalnym. Z pewnością nie powinno się ich zakrywać, jeżeli są zrobione z odpowiednio zaimpregnowanego drewna wysokiej jakości i mogą stanowić unikalną ozdobę. Na poddaszu najlepiej jest postawić na jasne barwy, które powiększą optycznie wnętrze oraz je ocieplą. Trafionym wyborem będą odcienie szarości, brązu i bieli.

Przestrzeń dzienna i sypialnia

Podczas aranżacji pokoju dziennego, jadalni czy sypialni warto kierować się kilkoma zasadami:

 • stół najlepiej ustawić na środku pomieszczenia, aby można było swobodnie zasiadać do stołu i wstawać z krzeseł,
 • biurko powinno znajdować się przy oknie, aby była zapewniona wystarczająca ilość światła słonecznego,
 • łóżko dobrze jest usytuować przy ściance kolankowej, może być nad oknem, ale wtedy warto je zaopatrzyć w roletę przyciemniającą,
 • przestrzeń pod skosami najlepiej wypełnić kredensami lub szafkami,
 • jeżeli ścianki kolankowe są niskie i standardowe meble się pod nimi nie zmieszczą, najlepiej jest postawić na szafki i półki robione na wymiar.

Kuchnia

Kuchnia na poddaszu jest zwykle zaaranżowana w formie aneksu. Blat kuchenny najlepiej umieścić pod skosem. Można zrobić to na dwa sposoby: umieścić blat prostopadle do ścianki kolankowej lub wzdłuż niej. W obu przypadkach należy uwzględnić jej wysokość: powinna mieć, w zależności od wybranej opcji, minimum 95 – 100 cm (w przypadku ustawienia blatu prostopadle) oraz co najmniej 125 cm, gdy blat jest ustawiony wzdłuż.

Miejsce pod skosem można zagospodarować na szafki lub haczyki na przybory kuchenne. Ciąg kuchenny dobrze jest ustawić w wyższej części pomieszczenia, blat powinien być odpowiednio szeroki, aby można było gotować w pozycji wyprostowanej. Na poddaszach z otwartą przestrzenią wspaniale sprawdzają się również wyspy kuchenne.

Łazienka

W łazience nie należy rezygnować z okna (dachowego lub tradycyjnego), stanowi ono źródło cennego naturalnego światła. Poza tym spełnia także funkcję wentylacyjną – gdy się je uchyli można łatwo pozbyć się pary zbierającej się po myciu. Wanna często spokojnie zmieści się pod skosem, jeżeli nad nią znajduje się także okno dachowe, to podczas kąpieli można podziwiać widok na niebo. Aby dało się stanąć w wannie, która jest zamontowana równolegle do ścianki kolankowej, należy nieco odsunąć od niej wannę i zabudować. W ten sposób uniknie się kłopotu ze sprzątaniem za wanną.

Zabudowa będzie także półką do montażu baterii wannowej, a także świetnym miejscem na postawienie kosmetyków lub świec. Przestrzeń przy skosie jest wystarczająca, aby umieścić tam pralkę, suszarkę albo kosz na brudną bieliznę. Pod spadem nie da się jednak umieścić prysznica. Jeżeli ścianka kolankowa jest niska, nie powinno się także sytuować pod nią umywalki i toalety – należy w takim wypadku zaplanować je przy prostej ścianie.

kuchnia na poddaszu

Profesjonalne projekty wnętrz na każdą kieszeń

Pomieszczenia na poddaszu odznaczają się niekwestionowanym urokiem z nutką tajemniczości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że aranżacja wnętrza tuż pod dachem może być prawdziwym wyzwaniem, ponieważ znajdujące się w nim skosy powodują szereg ograniczeń. Aby w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w przestrzeniach na najwyższych kondygnacjach budynków, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

MAZZANI grupa doświadczonych projektantów, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem tworzą niepowtarzalne wnętrza. Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy, nasz zespół chętnie pomoże Ci stworzyć przestrzeń idealną dla Ciebie. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są zalety mieszkania na poddaszu?

Wnętrze poddasza tworzy unikalny klimat, między innymi dzięki elementom konstrukcyjnym, takimi jak filary, belki stropowe i słupy. Zazwyczaj jest to urokliwa przestrzeń i najbardziej zaciszna część domu.

Jak wykorzystać przestrzeń pod skosem?

W wykorzystaniu takiej powierzchni najlepiej sprawdzą się szafki i półki robione na wymiar. Jeżeli przy ściance kolankowej jest dość miejsca, można wstawić tam standardowe meble, na przykład komodę.  

Na jaki kolor pomalować pokój na poddaszu?

W pokoju na poddaszu dobrze jest postawić na jasne kolory, które ocieplą i optycznie powiększą pomieszczenie. Sprawdzą się odcienie brązu, szarości i bieli.

Jak urządzić łazienkę ze skosami?

W łazience przy ściance kolankowej można zaplanować wannę, najlepiej ustawić tam też pralkę, suszarkę czy kosz na brudną bieliznę. Prysznic, a także umywalka i toaleta, nie powinny być usytuowane pod niskim skosem.