nowoczesny salon z czarną kanapą
11
kwi

Dlaczego plan domu jest ważny?

Dom, który ma nam służyć przez lata, musi być prawidłowo zaplanowany i zbudowany. Na wstępie sporządź dokładny zamysł przyszłego dachu nad głową. Zagwarantuj sobie wygodę podczas wypełniania obowiązków domowych i zaaranżuj dom według zasad ergonomii. 

Na czym polega ergonomia?

W najprostszym skrócie, ergonomia dba o nasze zdrowie i komfort podczas wykonywania czynności. Dzięki swoim prostym zasadom, oszczędzamy kręgosłup oraz stawy poprzez mniejszą ilość schylań i przenoszenie ciężkich przedmiotów na mniejsze odległości.  

Ergonomiczny układ domu 

Przed samym rozpoczęciem planowania i wizualizacji domu, warto dokładnie zmierzyć przestrzeń, z którą możemy działać. Dzięki temu, unikniemy zbędnych problemów związanych z brakiem miejsca na pokoje.  

Podstawowymi strefami, które muszą zostać uwzględnione w planie domu, są: 

 • umożliwiająca przygotowanie jedzenia, będzie to kuchnia i spiżarnia; 
 • dzienna, tutaj należy zaplanować salon i/lub jadalnię oraz korytarze; 
 • sanitarna, czyli toaleta, łazienka i pralnia; 
 • snu; zawierająca pomieszczenia sypialniane. 

Ergonomiczny układ domu zaczyna się już w korytarzu wejściowym, z którego przechodzimy do salonu. Koło niego ustaw jadalnię i kuchnię, te dwa pokoje muszą być umieszczone obok siebie dla komfortu podawania potraw. W pobliżu warto również wstawić toaletę dla gości. Jeśli planujesz dom piętrowy, warto zaplanować pokoje sypialniane w górnej części budynku. W ich okolicy należy przewidzieć łazienkę i przy niej ewentualnie pralnię. Ale co powinno znajdować się w danych pokojach, aby móc przyjemnie z nich korzystać? 

salon z dużą ilością szyb

Gościnność od samego progu 

Absolutnie odradzamy unikania korytarza wejściowego, jest to ważne pomieszczenie. Schludne oraz poukładane wnętrze daje unikalne pierwsze wrażenie, poza tym zostawiamy w nim mokre kurtki i ośnieżone buty przed wejściem do czystego salonu. W korytarzu znajdziesz: 

 • wieszak na kurtki i ubrania wierzchnie, 
 • schowek na buty,  
 • lustro,  
 • taboret lub inne siedzisko. 

Rzecz jasna, dodajemy do tego wszelkie potrzebne dodatki typu łyżka do butów czy wieszak na klucze. Zadbaj o prosty i wygodny dostęp do wszelkich elementów w tym wnętrzu. Niżej powieszone wieszaki na kurtki, spowodują, że niscy goście nie będą musieli wysilać się, żeby z nich skorzystać, a co za tym idzie, poczują gościnność z Twojej strony. Do sezonowego przechowywania rzeczy zimowych lub letnich warto dodać miejsce zamykane, aby nie zajmowały głównej przestrzeni w korytarzu. 

Strefa dzienna 

Spędzamy tu najwięcej czasu, niezależnie, czy będzie to tylko salon, czy jego połączenie z jadalnią. Zjemy posiłki, ugościmy rodzinę oraz gości, możemy tu również pracować i spać. Ten obszar musi być przygotowany na różne potrzeby i obowiązki domowe. W dobrze zaopatrzonej strefie dziennej znajdują się: 

 • kanapa, wygodna i skierowana w stronę telewizora; 
 • stolik do kawy, jeśli nie chcesz posiadać jadalni, to będzie miejsce, w którym będziesz jeść posiłki; 
 • telewizor lub projektor, postawiony na odpowiedniej wysokości, aby nie trzeba było zniżać głowy podczas oglądania; 

Dodatkowymi urządzeniami będą stół i krzesła jadalniane, jeśli planujemy oddzielną przestrzeń do spożywania posiłków. Jeśli posiadasz kolekcję książek, warto wstawić ją właśnie do salonu, to wspaniała dekoracja.  

Według producentów, za każdy cal ekranu w telewizorze, należy ustawić kanapę o 2cm dalej. Czyli im większy ekran, tym dalej siedzimy, co spowoduje mniejsze zmęczenie wzroku. Oparcie powinno być dostosowane do prawidłowej pozycji siedzenia, musi dobrze wspierać kręgosłup. Planując używanie stolika do kawy jako miejsca spożywania posiłków, weź pod uwagę możliwość rozłożenia go i ustawienia jego wysokości.  

Kuchnia 

Nie bez przyczyny zwana sercem domu. Zdrowe odżywanie i dobrze przyrządzone posiłki zwiększą naszą żywotność. Aby ergonomicznie i komfortowo przyrządzać potrawy, warto dostosować jej wystrój do domowników. Jeśli mieszkańcy są nietypowo niskiego lub wysokiego wzrostu, trzeba zainwestować w meble na wymiar. Pozwoli to oszczędzić ich kręgosłupy przed nadmiernym schylaniem lub sięganiem po składniki. Kuchnia musi posiadać: 

 • blaty kuchenne, najlepiej szerokie i na wysokości łokci domowników; 
 • lodówkę i zamrażarkę, dobrze wybrać te większych gabarytów, dla komfortu w przechowywaniu jedzenia; 
 • kuchenkę i piekarnik, gazowe lub elektryczne; 
 • AGD, czyli zmywarkę, mikrofalówkę, mikser, ekspres do kawy i wszelkie potrzebne Ci urządzenia; 
 • spiżarnię, która jest świetnym miejscem do przechowywania większych zapasów, możesz tam wstawić szafki na przetwory, suche produkty i mniej używane urządzenia; 
 • szafki na naczynia; preferowane jest ustawienie ich na wysokości głowy, aby można było z łatwością sięgać po ich zawartość. 

Zależnie od ilości miejsca, planujemy układ kuchni tak, aby podczas gotowania mieć blat, kuchenkę i lodówkę obok siebie. Ciężkich urządzeń nie stawiamy w dolnych szafkach, najlepiej ustawić je na wysokości łokci. Wysuwany kosz na śmieci to kolejny dodatek, który pozwoli na uniknięcie dodatkowego schylania się. 

kuchnia koło jadalni

Sypialnie 

Komfort i prywatność to podstawa, a to pomieszczenie ma nam je zapewnić. Sypialnia powinna znajdować się z dala od widoku gości, ale w okolicy łazienki. Zapewni to intymność i swobodę w życiu domowników. Dzielimy ją na kilka podstawowych stref: 

 • Strefa snu, czyli łóżko, które ustawiamy poza widokiem po wejściu do pokoju, doda to intymności i prywatności. 
 • Strefa garderoby, będzie to komoda lub oddzielne pomieszczenie na przechowywanie ubrań. 
 • Strefa zainteresowań, ustawiona jak najdalej od strefy snu dla najlepszej ergonomii i komfortu podczas spełniania hobby. 
 • Strefa kosmetyczna, czyli toaletka, jeśli planujemy dbać o wygląd w pokoju. 

Materac musi być odpowiednio dobrany do naszej wagi i postury, osoby wyższe powinny zakupić łóżko na wymiar. Pozwoli to na wygodny sen. Garderoba musi być dostosowana do naszych potrzeb i wysokości, niższe osoby będą używać zazwyczaj tylko szafek dolnych zaś te wysokie preferują półki wyższe. 

Sterylne pomieszczenia 

Łazienka, toaleta i pralnia to pomieszczenia pełne niebezpiecznej chemii oraz wielu zarazków, ustawienie ich w okolicy kuchni to ogromny błąd. Detergenty oraz urządzenia do sprzątania muszą być poza zasięgiem dzieci, dlatego warto zainwestować w schowek. Stworzenie pralni jest genialnym sposobem, aby uniknąć suszarki w salonie i brudnej bielizny w koszach w pokojach, gdzie przebywają dzieci, zwierzęta jak i goście. Aby dodać sobie swobody oraz komfortu podczas robienia prania, proponujemy zakup pralko-suszarki. 

duża wanna w łazience

Wnętrza, które pozostaną modne na lata

Planowanie funkcjonalnego układu domu to nie bułka z masłem. Razem z architektami MAZZANI zaplanuj wymarzoną przestrzeń, która będzie Ci służyć przez lata. Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy a zdalnie w całej Polsce. Oddaj planowanie i aranżację domu w ręce profesjonalistów! 

Pytania naszych klientów:

Jak poprawić komfort snu?

Wygodny i dobrany do indywidualnych potrzeb materac, to podstawa. Do tego dodajemy poszewki z oddychającego materiału. Poduszka powinna być wykonana z memory foam, jest to technologia, która dostosuje ją do kształtu Twojej głowy i szyi. Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza w sypialni, pomoże to utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. 

Co dodać do domu osoby niskorosłej?

Definitywnie schodki, po których może wejść, aby dosięgnąć wszelkich urządzeń i mebli w domu. Łóżko powinno być niskie, aby nie było potrzeby wspinania się po meblu. Planując garderobę, dodaj niższe szafki, które nie wymagają wysiłku, aby je otworzyć.  

O co zadbać w każdym pomieszczeniu?

Prawidłowe oświetlenie to podstawa, niezależnie od stylu w jakim aranżujesz dom. Poza lampami i odpowiednio dobranymi żarówkami, musisz zaplanować wystarczającą ilość okien. Naturalne światło dodaje życia i komfortu do pomieszczenia, najlepiej się przy nim pracuje i wykonuje codzienne obowiązki. 

Co mogę dodać do projektu, aby zapewnić rodzinie bezpieczeństwo?

W fazie projektowania domu, warto pomyśleć nad kamerami i czujkami ruchu. Na samej budowie będzie to doskonały element bezpieczeństwa, dzięki któremu unikniesz kradzieży narzędzi na posesji. Dodaj do tego rolety antywłamaniowe, czujnik dymu i bramę na kod.