Prysznic z odpływem liniowym
11
kwi

Mała łazienka nie taka straszna

Łazienka o małym metrażu potrafi być ogromną zagwozdką dla urządzającej ją osoby. Mimo wszystko, istnieją sposoby, aby sprawić, że jej aranżacja przestanie być problemem.  

Kolory 

Przede wszystkim, nie używamy ciemnych odcieni. Wyrzuć czernie na bok, tutaj dominują jasne barwy, które wizualnie powiększą pomieszczenie. Podczas doboru sanitariów, pamiętaj, że one również powinny być jasne. Dzięki bieli otrzymamy odczucie dodatkowej czystości i lekkości, przy czym nie będą one kontrastować z kolorystyką pokoju, przez co wizualnie go nie zmniejszą. Oto kolory, które możesz zastosować w toalecie: 

  • biel, 
  • jasne szarości, 
  • pastelowe odcienie, 
  • beż. 

Zastosuj płytki w podobnych kolorach, jeśli pragniesz dodać ciekawego akcentu do nudnej ściany, zainwestuj w mozaikę lub kafle dekoracyjne. Warto również dodać odcięcie płytek od gładzi, na niej możesz wstawić fototapetę lub ciekawe kształty geometryczne. Jako dodatek na podłogę lub ściany, wspaniale sprawdzi się imitacja drewna. 

Zabudowana pralka w toalecie

Urządzenia i strefy 

Często marzymy o wannie czy bidecie w łazience, ale musimy iść na kompromisy, aby zaspokoić najważniejsze potrzeby. Mimo wszystko, jeśli pomieszczenie pozwala Ci na wstawienie wanny, to pamiętaj, aby posiadała ona słuchawkę prysznicową.  

Zarządzanie mniejszymi metrażami, to niestety nie tylko problem związany z bidetem czy wanną. Podczas urządzania toalety zwróć uwagę, aby każdy mebel miał około 30cm wokół niego. Dzięki temu nie poczujemy ciasnoty i nie będziemy przewracać wszystkiego łokciami. Jeśli jednak dysponujesz mikroprzestrzenią, zastosuj się do podstawowej zasady – łazienkę dzielimy na dwie części: toaletową i kąpielową. 

  • Część toaletowa zawiera umywalkę i miskę WC. To właśnie tutaj znajdziesz papier toaletowy i przedmioty higieny intymnej. Jeśli posiadasz wystarczająco dużo miejsca, możesz wstawić tu bidet lub zamontować bidettę. 
  • Część kąpielowa zawiera wannę lub prysznic, pamiętaj o miejscu na ręczniki i odpowiedniej szafce do przechowywania kosmetyków i środków higieny. 

Pomiędzy tymi strefami musimy mieć widoczny odstęp, przestrzeń przeznaczona do mycia się powinna zawierać przesuwne drzwi szklane albo zasłonę do prysznica. Jeśli brakuje Ci miejsca na pralkę, warto zastanowić się nad inną lokalizacją dla niej, np. kuchnią, kotłownią lub garażem.  

Przechowywanie 

Łazienka musi pomieścić ogrom przedmiotów, dlatego warto zastanowić się nad dostępnym w pomieszczeniu miejscem. Przede wszystkim, wszelka przestrzeń, gdzie można wstawić wysuwane szafki, powinna być zmierzone oraz sprawdzona, aby upewnić się, czy ich otwarcie nie będzie kolidować z innymi sprzętami. Jeśli brakuje Ci powierzchni na podłodze, czas spojrzeć wyżej. Przestrzeń nad zabudowaną toaletą sprawdzi się idealnie do umieszczenia szafki z drzwiczkami. Nad umywalką i lustrem możemy stworzyć kolejny schowek, na mniej przydatne przedmioty. Pamiętaj tylko, aby otwierał się w górę.  

Urządzenia do małej łazienki 

Coraz częściej na rynku możemy znaleźć mniejsze odpowiedniki sanitarnego wyposażenia. Umywalki wielkości 50x40x30cm to nie nowość, są idealnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni. Geberity i podwieszane urządzania sanitarne to genialne wyjście, aby zaoszczędzić powierzchnię podłogową. W trakcie planowania prysznica, zainwestuj w odpływ liniowy, który również sprawi, że w pomieszczeniu wizualnie otrzymamy więcej miejsca.  

Mała umywalka w WC

Mniejsze detale

Nie od dziś wiadomo, że lustra wizualnie powiększają ilość miejsca w pokoju. Zawieś na ścianie długie zwierciadło, doda ono przestronności i będzie genialnym dodatkiem dekoracyjnym. Pamiętaj, że Twoje mikro pomieszczenie nie musi być nudne, ożyw je za pomocą: 

  • roślin w doniczkach – bluszcze, aloesy i kaktusy sprawdzą się doskonale, wilgotne pomieszczenie, najlepiej z małym oknem, to dla nich idealne warunki; 
  • świeczek i lampionów – choćby pojedyncza świeczka w okolicy wanny czy umywalki wprowadzi ciepły klimat; 
  • obrazków, krajobrazów i panoram – to genialny sposób na wizualne powiększenie przestrzeni Twojej toalety; 
  • małych dywaników – położone naprzeciwko umywalki dodadzą komfortu i lekkości do wnętrza. 

Oświetlenie 

Właściwie dobrane oświetlenie doda głębi i przestronności pomieszczeniu. Mimo małego metrażu pamiętaj, że jedna lampa nie obejmie każdego zakamarka toalety. Główne światło wstaw nad sedesem i ewentualnym bidetem, postaw na prosty styl lampy. Porządnie oświetlamy lustra, aby dobrze widzieć swoje odbicie. Prysznic powinien mieć osobną lampkę, która jest skierowana w jego stronę.  

Projektowanie wnętrz to nasza specjalność

Mały metraż łazienki to problem wielu z nas, ale wymienione wyżej porady pomogą Ci stworzyć komfortowe i wygodne pomieszczenie. Przed rozpoczęciem remontu warto zrobić plan i wizualizację wnętrza, w czym pomóc może MAZZANI. Działamy stacjonarnie w Warszawie i okolicy, zaś zdalnie w całej Polsce. Nie pozwól, żeby wystrój Twojej łazienki był kwestią przypadku. 

Pytania naszych klientów:

Co, jeśli mam miejsce na pralkę, ale nie chcę, aby była ona widoczna?

Wtedy warto ją zabudować, najlepiej w kolorze ścian, aby była możliwie najmniej widoczna. Jeśli masz miejsce na pralkę, to warto również pomyśleć nad suszarką do ubrań. Coraz częściej na rynku dostępne jest połączenie tych dwóch urządzeń, to kolejna oszczędność miejsca.  

Czy okna w małych toaletach trzeba zabudować?

Ależ skąd, po prostu zasłaniamy je żaluzją i nie montujemy dużego parapetu. Należy pamiętać, że jest to dodatkowa głębia i oświetlenie, co wizualnie powiększy pomieszczenie. Żegnamy się z oknami tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. 

Wanna w małym pomieszczeniu, zabudować czy nie?

Jeśli chcemy uzyskać lżejsze i wizualnie większe pomieszczenie, to wanna nie powinna być zabudowana. Najlepiej, aby była ona na wyższych nóżkach, w delikatnej i minimalistycznej stylistyce. Zasłaniamy ją przeźroczystą zasłonką, aby podkreślić jej lekkość. 

Jak do minimalistycznej toalety wstawić kuwetę dla kota?

Najlepiej w formie zabudowanej, coraz częściej na rynku dostępne są kuwety chowane w szufladzie. Dzięki łatwości w wysuwaniu, są proste do czyszczenia oraz nie stoją na widoku.