oświetlenie lustra w łazience
07
kwi

Jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie uzupełnia aranżację wnętrz. Kolor ścian, meble i dodatki, to elementy, które skupiają naszą uwagę. Światło w poszczególnych pomieszczeniach jest równie ważne, jak wyposażenie. Poza praktyczną rolą oświetlenia, ważna jest funkcja dekoracyjna. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór lamp w zgodzie ze stylem, w jakim urządzone są nasze wnętrza. Na wstępnym etapie projektowania musimy zaplanować stałe elementy oświetlenia. Warto wtedy wziąć pod uwagę: 

  • żyrandole, 
  • lampy wiszące, 
  • kinkiety, 
  • plafony. 

Projektując oświetlenie, należy pamiętać o źródłach naturalnego światła i jak najczęściej z niego korzystać. Stanowi ono podstawę do rozmieszczenia lamp w naszym domu. Lampy odgrywają istotną rolę jako część wyposażenia. Pomagają stworzyć strefę relaksu lub, co równie ważne, pracy.  Spełniają również funkcję dekoracyjną. Wybór lamp jest ogromny. Szeroki wachlarz kolorów, ciekawy wygląd, wykorzystanie różnorodnych materiałów, to rozwiązania, które dopasowujemy do własnych potrzeb. 

Oświetlenie w salonie 

Zanim przystąpimy do umeblowania salonu, należy zastanowić się, jak rozmieścić oświetlenie. Lampa centralna to za mało. Ponieważ jest to miejsce spełniające wiele funkcji, trzeba się zastanowić, do czego będziemy używali konkretnej przestrzeni. Salon wykorzystujemy do rozrywki, spotkań ze znajomymi oraz do pracy. Dlatego wcześniej musimy zaplanować: 

  • ilość planowanych stref, 
  • metraż pokoju, 
  • styl, w jakim urządzimy salon. 
nowoczesny żyrandol w salonie

Lampy do salonu 

Rodzaj lampy Cechy charakterystyczne 
Lampy centralne Plafony, klasyczne, rozbudowany żyrandol w luksusowym stylu, retro, nowoczesne.  
Oświetlenie boczne Lampa z kloszem bambusowym, metalowym, drewnianym, szklanym. 
Lampy stojące Tradycyjne, trójnóg w skandynawskim stylu, nowoczesne w futurystycznej wersji. 
Lampy sufitowe wiszące Z metalowym kloszem, z żarówką bez osłony, z minimalistyczną tubą. 

Lampki LED i halogeny w salonie 

To dodatkowe oświetlenie, które umieszczone w karniszach czy listwach podsufitowych daje niepowtarzalny efekt. Ciekawym rozwiązaniem są również podświetlane meble. Nowoczesne LED–y czy halogeny można zamontować na przykład w podwieszonym suficie. Dzięki temu zaznaczymy różne elementy umeblowania i udekorowania naszego salonu. 

Projektując salon, warto zastanowić się nad oświetleniem, wyznaczyć miejsca, gdzie ustawimy lampy i lampki. Może zdecydujemy się na kinkiety oprócz głównego oświetlenia? Czemu nie!  Poza tym, bardzo ważne są kolory użyte do pomalowania ścian oraz wielkość i ustawienie mebli i dodatków. 

Oświetlenie kuchni 

W kuchni odpowiednia ilość światła jest niezbędna. Oprócz światła głównego, do wyboru mamy lampy wiszące, szczególnie jeśli nasza kuchnia posiada wyspę. Można skorzystać z propozycji oświetlenia podszafkowego lub LED. Przy codziennym przygotowywaniu posiłków oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ ułatwia nam pracę. 

lampa nad wyspą w kuchni

Oświetlenie w łazience 

Dobrze oświetlona łazienka, to taka, w której zaznaczone są punkty higieny oraz lustra. Nie wystarczy główna lampa sufitowa. Oprócz pasującego do wnętrza wyglądu, należy kierować się praktycyzmem. Pamiętajmy więc o dobrej jakości, trwałych materiałach, które przeznaczone są do łazienek. Przy lustrze najlepiej zamontować kinkiety po obu stronach, na wysokości oczu. Jeśli mamy za mało miejsca na kinkiety, możemy umieścić oświetlenie za lustrem. Dzięki temu nie narazimy się na cienie i odblaski w naszym odbiciu. Jeśli planujemy zamontowanie wanny w naszym pokoju kąpielowym, można zamieścić nad wanną takie oświetlenie, które nada pomieszczeniu ciepły, relaksujący efekt. 

Oświetlenie w sypialni

Sypialnia jest miejscem, gdzie spędzamy sporo czasu. To nie tylko pokój, który służy do spania. To tutaj staramy się zrelaksować, poczytać przed snem czy po prostu odpocząć. W sypialni najczęściej korzystamy ze sztucznego światła. Tylko dobrze rozplanowane oświetlenie będzie służyć codziennym czynnościom, wprowadzi nas w stan relaksu i przyjemnego wypoczynku. Centralne światło powinno mieć ciepłą barwę zbliżoną do światła dziennego. W przypadku bocznego oświetlenia, może być ono neutralne, lekko rozpraszające ciemność wieczorem czy nocą. Przy montażu oświetlenia i ustawianiu dodatkowych lamp, należy pamiętać o symetrii oświetlenia. To zapewni niesamowity efekt ciepła i przytulności. W sypialni mamy wiele opcji do wyboru i warto po nie sięgnąć. 

Oświetlenie w domu to wygoda i piękny, unikalny styl. Pozwala na codzienny relaks oraz wydajną pracę. To jedna z najważniejszych zalet naszych wnętrz. Tworzy przytulne, ciekawe zindywidualizowane przestrzenie. 

salon ze stojącą lampą

Wnętrza dopasowane do Twojego stylu życia

Kiedy budujemy dom czy zamierzamy urządzić mieszkanie, na bardzo wczesnym etapie prac musimy już wiedzieć, jakie oświetlenie planujemy mieć w poszczególnych pomieszczeniach. Proponowany przez nasz zespół MAZZANI projekt domu lub mieszkania, będzie zawierał również taką usługę. Zapraszamy do współpracy stacjonarnie w Warszawie oraz zdalnie na terenie całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Czy oświetlenie może podkreślić charakter salonu?

Oczywiście, że tak! I nie tylko salonu. Odpowiednio dobrane światło rozświetli lub przyciemni miejsca w naszym domu, zgodnie z naszymi wymaganiami. Dodatkowo podkreśli styl, na jaki się zdecydowaliśmy.  

Kiedy powinniśmy pomyśleć o oświetleniu w domu?

Najlepiej jak najwcześniej. To jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Odpowiada za atmosferę i komfort przebywania oraz pracy w naszym domu. Dobrą decyzją jest zatrudnienie profesjonalisty, który w oparciu o nasze sugestie zadba o właściwe oświetlenie.

Gdzie możemy zastosować oświetlenie LED?

W zasadzie wszędzie. Należy jednak pamiętać o charakterze poszczególnych pomieszczeń i jaką funkcję takie oświetlenie będzie spełniać w salonie, kuchni czy sypialni. 

Jakie lampy stojące należy wybrać?

Wybór takich lamp jest ogromny. Pełnią one funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzimy poszczególne pomieszczenia. Możemy je wyeksponować ustawiając w centralnych miejscach lub spowodować, że będą tworzyć spójną całość z meblami i dodatkami.