wnętrze w stylu minimalistycznym
19
paź

Styl minimalistyczny nie jest nudny

Minimalistyczne rozwiązania opierają się na umiarze, prostocie oraz funkcjonalności. Mogłoby się wydawać, że urządzone w ten sposób wnętrza sprawiają wrażenie pustych i nieciekawych. Styl minimalistyczny cieszy się jednak dużą popularnością, podobnie jak nurt klasyczny czy glamour. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się jego atutom i wskażemy, o czym warto pamiętać, decydując się na zastosowanie tego stylu w aranżacji.

jasne meble bez uchwytów

Po pierwsze…

Omawiany dziś przez nas styl stawia na prostotę, co jednak nie równa się temu, że wprowadzenie go do wnętrza jest łatwym zadaniem. Należy mieć na uwadze funkcje poszczególnych pomieszczeń i wyposażenia z naciskiem na elementy, które są absolutnie niezbędne. Skrupulatne planowanie pozwoli zaoszczędzić miejsce, a także zadbać o spójność aranżacji.

Trzeba być również konsekwentnym w działaniach, co oznacza, że minimalizm powinien charakteryzować każde pomieszczenie domu, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie wszystko przemyśleć. Wyjątek mogą stanowić przestrzenie przeznaczone dla dzieci – w ich przypadku mniejsza powaga i bardziej zróżnicowana paleta barw są wręcz wskazane.

Kolorystyka

Chcąc urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym, musimy pożegnać się z intensywnymi tonacjami i zamiast nich zastosować uniwersalne kolory, które rozświetlą przestrzeń. Do takiej aranżacji będą zatem pasować następujące barwy i ich odcienie:

 • biel,
 • beż,
 • szarość.

Dwa jasne kolory mogą stać się tłem dla jednego ciemniejszego detalu, takiego jak ziemisty lub czarny, który dobrze zaprezentuje się na obrazie albo w formie innej nieprzesadnej dekoracji. Oliwkowa zieleń doskonale połączy się z umeblowaniem z jasnego drewna i bielą na ścianach, natomiast czarny akcent pozwoli zwrócić większą uwagę na rolę, jaką odgrywa dane pomieszczenie.

Umeblowanie

Uniwersalność kolorów dotyczy również mebli, które powinny ponadto charakteryzować się niewymyślnym kształtem, a także cenioną przez minimalizm funkcjonalnością. Dla uzyskania efektu większej prostoty warto poszukać modeli bez uchwytów i rzucających się w oczy wzorów.

Zachęcamy do zastanowienia się nad wyborem sprzętów modułowych, które można dostosowywać do swoich potrzeb w danej chwili. Da się je łatwo łączyć czy składać, a tym samym skuteczniej gospodarować przestrzenią. Pamiętajmy, że praktyczność to jedna z najistotniejszych cech wnętrz, którym przyglądamy się dziś dokładniej.

Materiały

Nieskomplikowane formy idą w parze z prostotą materiałów. Do aranżacji nastawionych na minimalizm najkorzystniej będzie wprowadzić komponenty:

 • drewniane,
 • kamienne,
 • skórzane,
 • betonowe.

Omawiając kwestię mebli, zauważyliśmy, że zdobienia nie są w ich przypadku konieczne – podobnie jest z materiałami. Nie powinny one przyciągać wzroku, dlatego polecamy wyposażyć wnętrza w elementy (na przykład płytki) jednokolorowe, które nie będą niepotrzebnie rozpraszać, ale tworzyć we wnętrzu atmosferę spójności.

monochromatyczne płytki w łazience

Dodatki

Czasem mówi się, że „mniej znaczy więcej”, i niewątpliwie jest to myśl, z którą zgadza się minimalizm. Czy z tego względu trzeba zrezygnować z urozmaicania aranżacji za pomocą dodatków?

W części poświęconej kolorystyce nadmieniliśmy, że można ostrożnie korzystać z zalet prostych dekoracji. Przez ich nadmiar zaistnieje spore prawdopodobieństwo, że w pomieszczeniu zapanuje aranżacyjny nieład, przeciwieństwo właściwego dla stylu porządku.

Nie oznacza to jednak, że trzeba raz na zawsze pozbyć się bibelotów. Przechowując je w dyskretnym miejscu, będziemy mogli na przykład zamienić je z dodatkami, których używaliśmy wcześniej. W ten sposób wnętrze nie straci na przestronności, a my nie będziemy musieli się martwić, że nie ozdobimy przestrzeni żadnym z naszych ulubionych drobiazgów.

Oświetlenie

Minimalistyczne aranżacje powinny mieć pod dostatkiem światła słonecznego. W związku z tym okien nie muszą uatrakcyjniać zasłony i firany, które można zastąpić roletami. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie jest w czyimś guście, nie trzeba rezygnować ze wspomnianych ozdób – o ile będą jasne i jednolite, nie zaszkodzą całości.

Wieczorową porą przyda się natomiast światło o naturalnej barwie. Dzięki niemu wykonywanie różnych czynności w pomieszczeniach nie przysporzy kłopotów i będzie przede wszystkim bezpieczne. Warto pamiętać o znaczeniu oświetlenia dla aranżacji – odpowiednio dobrane ułatwi nam codzienne życie i umili czas spędzany we wnętrzu.

Prosta droga do wygody i elegancji

Styl minimalistyczny koncentruje się na prostocie oraz wygodzie użytkowania, a jego zastosowanie w aranżacji wiąże się z samodyscypliną i konsekwentnością. Ponadto, urządzając wnętrza w duchu tego nurtu, należy:

 • wybierać jasne kolory, takie jak biel, beż, szarość oraz ich odcienie, dzięki czemu pomieszczeniu nie zabraknie przestronności i blasku;
 • unikać wyszukanych mebli, wykorzystując zamiast nich pozbawione zdobień modele, których nadrzędną cechą powinna być funkcjonalność;
 • wprowadzać do aranżacji elementy wykonane z drewna, kamienia czy skóry, które doskonale współgrają z prostotą stylu;
 • ostrożnie urozmaicać całość za pomocą dodatków – zachowanie umiaru jest bardzo istotne w przypadku stylu minimalistycznego;
 • zadbać o to, by do pomieszczenia wpadało dużo światła słonecznego, co wiąże się z możliwością rezygnacji z użycia firan i zasłon.

Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że aranżacja minimalistycznej przestrzeni stanie się łatwiejsza.

minimalistyczna, biała kuchnia

Niezrównane korzyści minimalistycznego projektowania wnętrz

Zyskaj harmonię w swoim wnętrzu dzięki minimalistycznemu projektowaniu. Nasz doświadczony architekt wnętrz i projektant MAZZANI pomoże Ci stworzyć wymarzone mieszkanie. Nasze usługi projektowania i aranżacji wnętrz przekształcą Twoje pomieszczenia w przestrzenie eleganckie i funkcjonalne. Dzięki minimalistycznemu podejściu osiągniesz spokój i porządek, odkrywając piękno prostoty. Wybierz MAZZANI i ciesz się nowym wymiarem komfortu w swoim domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się minimalizm?

Minimalizm stawia na prostotę, funkcjonalność oraz umiar. We wnętrzach, którym można przypisać te cechy, znajdziemy między innymi jasną kolorystykę, wielozadaniowe meble o nieskomplikowanych kształtach i dużą ilość naturalnego światła. Dzięki ograniczeniu umeblowania i dodatków do minimum zaaranżowane w ten sposób pomieszczenia charakteryzuje przestronność i pełnia blasku. 

Jakie kolory sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach?

Warto zastosować jasne, rozświetlające przestrzeń barwy – beże, biel i szarość. Dobrze sprawdzą się jako tło dla jednego ciemniejszego (na przykład czarnego) akcentu. Dzięki stonowanej, nieznacznie urozmaiconej kolorystyce wnętrza nabiorą przestronności, a ich funkcjonalny aspekt zostanie subtelnie podkreślony. 

Czym są meble modułowe?

Meble modułowe można dostosowywać do swoich potrzeb w danej chwili, dzięki czemu użytkowanie przestrzeni staje się wygodniejsze. Przykładem takich mebli są łatwe do składania stoliki czy rozkładane kanapy. Zachęcamy do stosowania takich rozwiązań w aranżacji nastawionej na prostotę – funkcjonalność jest istotną cechą stylu minimalistycznego. 

Czy muszę rezygnować z zasłon?

Ich brak może przyczynić się do lepszego oświetlenia wnętrza, jednak zrezygnowanie z użycia zasłon nie jest wymagane. Nie powinny one zaszkodzić minimalistycznej aranżacji – pod warunkiem, że będą jednolite i utrzymane w jasnym kolorze.